Úvod > Česká nej > UNESCO > Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO
Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.
V čele skupiny jedou vyvolávači, za nimi pobočníci s tasenými šavlemi, kteří mezi sebou vedou krále – malého dosud nedospělého chlapce s růží v ústech, za nimi následují další vyvolávači a ostatní jezdci. Král a pobočníci jsou oblečeni v ženském obřadním oděvu, ostatní jezdí v obřadním oděvu mužském. Celá družina na ozdobených koních projíždí obec, zastavuje se u domů a jezdci pronášejí k obyvatelům i náhodným divákům krátké veršované provolání pochvalného nebo žertovného charakteru. Za svůj výkon jsou odměňováni především peněžitými dary, které jim dárci vkládají do pokladničky nebo do jejich vysokých bot.

Mezi nejpopulárnější jízdu králů patří Jízda králů ve Vlčnově, kde má akce dvousetletou tradici a je spojena s lidovým jarmarkem.

Zdařilá jízda králů je ctí a chloubou rodiny krále, i celé obce. Po "králi" pátrají každý rok místní chlapci. Hledají vhodného kandidáta ve věku 10 – 12 let. Královskou družinu utvoří 12 chlapců. Při aktivitách, které je do Jízdy králů čekají, i při iniciačním obřadu, kdy starosta při Jízdě králů vítá osmnáctileté do dospělosti, je provází stejný počet dívek.
 

Král a jeho povinnosti

Královskou rodinu čekají povinnosti, které začínají právě lednovým Krojovaným plesem. Musí například přichystat kroje nebo pohoštění pro družinu a děvčata z ročníku. Po plese bude následovat příprava na Velikonoce, poté čeká krále s družinou stavba májky, bude si také zkoušet jízdu na koni. Rodina Pavelčíkova má ve Vlčnově kořeny a také zkušenosti s folklorními akcemi i Jízdou králů. Před Jízdou králů rodina znovu chystá kroje a občerstvení, musí se postarat i o výzdobu koně.


Jak vznikla jízda králů

Původ tradice se vysvěluje v historické události, kdy uherský král Matyáš Korvín utíkal před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Další teorie mluví o tom, že je tato tradice daleko starší a pochází zřejmě již z pohanských dob, kdy mezi sebou chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem.
Objevte 16 českých památek UNESCO!

Objevte 16 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovějšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 jsou Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Jihomoravská Jízda králů je na seznamu UNESCO

Jihomoravská Jízda králů je na seznamu UNESCO

Mezivládní výbor UNESCO při svém zasedání na Bali zařadil Jízdu králů do seznamu nehmotného světového dědictví. Jde tak už o čtvrtou českou položku v téhle společnosti.

V Kunovicích se o víkendu pojede Jízda králů

V Kunovicích se o víkendu pojede Jízda králů

Každé dva roky se v Kunovicích na Slovácku pořádá folklorní slavnost Jízda králů, výjimečný lidový zvyk, zapsaný do seznamu UNESCO. Bohatý kulturní program bude probíhat již od pátku 18. května a vyvrcholí v neděli 20. května 2018. Přijďte se i vy pokochat krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení.

Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?

Slovácký rok v Kyjově začíná již zítra!

Slovácký rok v Kyjově začíná již zítra!

Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a přiláká od 15. do 18. srpna 2019 do malého města na Slovácku desetitisíce návštěvníků. Připraveno je 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech bude účinkovat více než 4000 lidí, mimo to projde městem 3500 krojovaných na slavnostním průvodu. Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí.

Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Ubytování a restaurace

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Uherský Brod, Zlínský kraj
Rybářská chata Hluk

Rybářská chata Hluk

Hluk, Zlínský kraj
Pivovar Uherský Brod

Pivovar Uherský Brod

Uherský Brod, Zlínský kraj