Úvod > Co chcete dělat? > Kláštery Český Krumlov
Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Jak se povedla ta poslední zjistíte při prohlídkách určených jak pro obdivovatele historie, tak rodiny s dětmi vyhledávající interaktivní zábavu .
Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka byl založen v polovině 14. století rodem Rožmberků a dnes nabízí tři prohlídkové okruhy zaměřené na poznávání historie, interaktivní expozici zachycující klasická řemesla a expozici věnovanou dětské ilustraci.

Život a umění v krumlovských klášterech
Bývalý klášter minoritů, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, skýtá mnohé skvosty středověké architektury a středověkého umění. V kapli sv. Wolfganga, kde byly jako zázrakem pod plísní, houbou a množstvím omítek objeveny gotické fresky postupující od spodní části přes barokní drapérie až po secesně vymalovaný strop vyobrazující život sv. Wolfganga. Gotické klenby Křížové chodby poskytují prostor ojediněle dochovanému cyklu lunetových obrazů, které pojednávají o narození, životě a smrti sv. Františka. Z celkem původních 25 lunet se jich podařilo zachránit a zrestaurovat 18. Rajská zahrada ambitu je zastavěna kaplí Panny Marie Einsiedelnské, kterou klášterům daroval Jan Kristián z Eggenbergu. Kromě sochy Černé madony v kapli Panny Marie Einsiedelnské, můžete obdivovat také sochu Krumlovské madony, Třeboňské madony. Významnou součástí expozice je kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, kde si můžete prohlédnout původní oltáře, náboženské obrazy, ale i fresky původně uschované pod vrstvami omítek. Kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné stále slouží církevním účelům, pravidelně jsou zde slouženy mše římskokatolické a řeckokatolické církve.

Interaktivní expozice lidských dovedností
Chcete se na chvilku vrátit zpět v čase a  zakusit klášterní i světský život v období gotiky a renesance?  Staňte se na chvilku gotickou, či renesanční šlechtou a objevte její kratochvíle. Přivoňte k tajemství klášterních bylinek, namíchejte koupelnové soli a připravte bylinkové esence, či čaje dle originálních receptur. Vyzkoušejte svůj hmat i čich v jednoduchém testu.  Součástí výpravy do minulosti je dobrodružná cesta do sklepení, kde je ukryta tajemná alchymistická dílna se záhadnými nápisy a předměty. Nahlédněte do tajemství výroby středověkých knih a staňte se písařem a iluminátorem ve středověkém skriptoriu. Zkuste, jak žili řádové sestry ve středověku a jak probíhala řada všedních dnů v klášterech. Pro všechny je připravena herna s mnoha zábavnými aktivitami.
3+ galerie v Českém Krumlově

3+ galerie v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Latrán v Českém Krumlově

Latrán v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Historický pivovar Český Krumlov

Historický pivovar Český Krumlov

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Krumlovská věž

Krumlovská věž

Český Krumlov, Jihočeský kraj