Úvod > Aktuality > Deset tradičních i neobvyklých kaváren a cukráren pro milovníky sladkostí
Gurmánská turistika

Deset tradičních i neobvyklých kaváren a cukráren pro milovníky sladkostí

  • Vydáno12. července 2023
Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!

Kočičí kavárny

kavárna kočičíNajít správnou kočičí kavárnu není vůbec složité, zejména v Praze nebo v Brně. Namátkou uveďme pražskou Kavárnu Kočičí v samotném srdci pražského Starého města. Oblíbenou kočičí kavárnu, kam lze zajít za dobrou kávou a kočičím pomazlením, najdete na Smíchově. V Brně můžete navštívit kavárnu Pelíšek. Jedná se o první kočičí kavárnu s možností adopce v České republice. Lidé zde mají dost času kočičku poznat, předtím než si ji adoptují, aby si byli jistí, než si kočičku opravdu vezmou domů. Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Kavárna nabízí kvalitní kávu, velmi širokou nabídku zákusků a slaného občerstvení a mnoho dalšího, vybere si opravdu každý. Pyšní se i velkou nabídkou výborných domácích limonád, které stojí za ochutnávku. I zde si lidé mohou adoptovat kočičku.
 

Kavárna ve vozovně

vozovnaTrávou zarostlé kolejnice vedou od tramvajové smyčky u Výstavištěpražských Holešovicích dál do hloubi královské obory Stromovka; když půjdete podél nich a ještě o kousek dál naznačeným směrem, dovedou vás kolem planetária až k restauraci Vozovna. K historické budově někdejší koněspřežné dráhy přibyla prosklená zahradní restaurace s velkou terasou a stánkem s občerstvením. Pořádá se tu řada gastronomických akcí, vyhlášené jsou i zdejší zákusky ke kávě. Stromovka je oblíbeným cílem pražských rodin s dětmi, a velké dětské hřiště u restaurace Vozovna bývá hodnoceno jako jedno z nejlepších. Hlučnější společnost si navíc večer nemusí dělat hlavu s rušením nočního klidu!
 

Erhartova cukrárna, Saint Tropez a Ovocný Světozor

cukrárnaPokud si procházku Stromovkou prodloužíte až k Letné, můžete navštívit Erhartovu cukrárnupřízemí funkcionalistického paláce Letná. Podnik, otevřený už v roce 1937, se znovu narodil po několika desítkách let. Ochutnáte tu klasické pochoutky, vyrobené podle původních receptur českých, italských, rakouských a dalších mistrů cukrářů. Vedle laskonek, kremrolí a větrníků si pozornost zaslouží například hruškový dort, trubičky z vinného těsta plněné ricottou, makronky, tartaletky, brownies či francouzské dortíky profiterole.

světozorDokonalé ukázky francouzského cukrářského řemesla z dovážených surovin a dle původních receptur ochutnáte také v cukrárně Saint Tropez v centru Prahy.  Pokud vás láká se naučit péct jako mistr cukrář, můžete zavítat na kurz pečení, který v cukrárně pravidelně pořádají. V Praze a blízkém okolí je proslulá síť cukráren Ovocný Světozor. Navazuje na tradici Ovocných lahůdek Světozor, která sahá do poloviny 70. let minulého století. Cukrárna nabízí nepřeberné množství ovocných, tvarohových a šlehačkových dortů, zmrzlinových pohárů, zmrzliny kopečkové a točené, ale i balené, palačinek, poctivých obložených chlebíčků nebo plněných bagelů. Mezi nejproslulejší dobrůtky patří točená banánová a jahodová zmrzlina.
 

Kavárna a cukrárna Ňam Ňam v Kladně

kavárnaRodinná firma Ňam Ňam vyrábí už řadu let zmrzlinu, zákusky a čokoládové figurky. Kavárna a cukrárna Ňam Ňam CafeKladně je podnik s interiérem v prvorepublikovém duchu. Co byste měli ochutnat? K nejpopulárnějším kouskům patří jahodové řezy, cookies řezy a bezé rolády. Vše z poctivých surovin a ručním zdobením. Také zde milují kávu, kterou zdejší personál naučil připravit sám Mistr kávy František Roháček. V rohu kavárny stojí piáno, na které pan kavárník občas rád zahraje své boogie-woogie.


Na cukrle do Šumperku

cukrleCukrárna Cukrle nabízí skvělé moderní zákusky a dorty, které zde připravují sami cukrářky a cukráři. Ochutnat tu můžete nápadité sladké dobroty, jako je například Paris-Brest, tartaletky, makový věneček s citrónem a povidlím, francouzský choux, makovotvarohový věneček, šišky s liči, „hrušky“, čokoládový cheesecake s chilli nebo brownies. Ke klasickým českým dezertům v moderním hávu pak patří třeba malinové indiánky, špičky s rybízem, punčové koule a nejrůznější rolády. K nejoblíbenějším dortům patří Red Velvet a Pařížský dort. Mimo skvělé zákusky si tu můžete dopřát i lahodnou kávu nebo domácí limonádu. Zdejší specialitou je domácí zmrzlina.
Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Je vhodná pro rodiny s dětmi.

Samoobslužná restaurace Vozovna ve Stromovce

Samoobslužná restaurace Vozovna ve Stromovce

Zahradní samoobslužná restaurace Vozovna Stromovka se nachází v prostoru Královské obory, největším parku v Praze – ve Stromovce. Své prostory ji propůjčila původní vozovna tramvají, která zde stála až do 30. let minulého století.

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Ovocný Světozor nabízí nepřeberné množství ovocných, tvarohových a šlehačkových dortů, zmrzlinových pohárů, zmrzliny kopečkové a točené, ale i balené, palačinek, poctivých obložených chlebíčků nebo plněných bagelů.

Kočičí kavárna na Smíchově

Kočičí kavárna na Smíchově

Útulný podnik plný kočiček a dobré kávy naleznete na Smíchově v ulici Vodní. K mazlení je tu připraveno devět kočiček a všechny jsou velice mazlivé. Při hezkém počasí nabízí kavárna posezení i na balkóně.

Cukrárna Cukrle v Šumperku

Cukrárna Cukrle v Šumperku

Originální sladké pečení domů i do kaváren nabízí cukrárna Cukrle v ulici pod radnicí. Zdejší specialitou je domácí zmrzlina.

Kavárna Kočičí Praha

Kavárna Kočičí Praha

Originální kočičí kavárna v centru Prahy nabízí jedinečný zážitek pro váš volný čas. Příjemně strávené chvíle v přítomnosti devíti kočičích mazlíčků a výborné kávy a zákusků.

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe – kavárna prvorepublikového stylu. Vyberte si u nás z široké nabídky dezertů a zmrzlin vlastní výroby a poznejte, jak chutná řemeslo dělané s láskou.

Cukrárna Saint Tropez v centru Prahy

Cukrárna Saint Tropez v centru Prahy

Cukrárna Saint Tropez v Karmelitské ulici sídlí od roku 2020, dříve jste ji mohli navštívit v pasáži U Nováků. Navazuje na cukrářskou kvalitu známou z dob 1. republiky. Všechny zákusky se zde vyrábí z kvalitních, originálních a čerstvých surovin, bez konzervantů a náhražek.

Erhartova cukrárna na Letné

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.

Pelíšek – kočičí kavárna

Pelíšek – kočičí kavárna

Kavárna je příjemným místem, kam si každý může přijít odpočinout, relaxovat při vrnění kočiček a pochutnat si na výběrové kávě a domácích dezertech. Kočičku si zde můžete i adoptovat.

Další aktuality

Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října

Na podzimních gastronomických slavnostech skutečně můžete nachodit pěkných pár kilometrů, třeba při gastrofestivalu v Malé Úpě anebo na Jablečném dni na zámku Krásný Dvůr. Na Břevnovském posvícení zase lákají vedle stánků s dobrotami k procházkám klášterní zahrady a při dalších food festivalech se podíváte třeba do Slaného nebo k rybníku Rožmberk.
Gurmánská turistika

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.
Gurmánská turistika

Kam letos vyrazit na poslední vinobraní? Aneb zajímavé akce pokračují i v druhé polovině září a v říjnu

Podzim za dveřmi, víno dozrává a s ním jsou spojeny oslavy vína a každoroční vinobraní. Dvě největší vinobraní u nás, tedy Znojemské historické vinobraní a Pálavské vinobraní v Mikulově, letos navštívilo přes 120 000 lidí. Máme pro vás tipy na další vinařské akce nejen na jihu Moravy. Přinášíme vám přehled akcí, kam můžete na konci září a na začátku října 2023 vyrazit za ochutnávkou letošních vín po celém Česku. Na zdraví!
Gurmánská turistika

Česká města zvou na vinobraní... Které si vyberete?

Nejen Morava žije časem vinobraní... Vinařská oblast Čechy patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. Iniciátorem rozvoje českého vinařství se stal císař Karel IV., který mu dal základ svými nařízeními z roku 1358. Největšího rozvoje dosáhlo české vinařství za vlády Rudolfa II., kdy bylo v Čechách kolem 3500 ha vinic. Tehdy bylo nejvíce vinic v Praze a okolí, v Mělníku, Litoměřicích, Mostě a v Lounech... I dnes jsou některá z těchto měst centry největších vinobraní v Čechách. Stranou však nezůstává například ani Plzeň nebo Kutnohorsko. Vyberte si z našich tipů a objevte chutě Vinařské oblasti Čechy!
Gurmánská turistika

50 tipů, kam jít letos na vinobraní a na dobrý burčák

Myslíte, že za dobrým vínem musíte až do Francie? Zkuste nejprve zůstat doma. V Česku najdete zástupce lahodného moku, za něž by se zahraniční konkurence rozhodně nestyděla. Pěstování a zpracování hroznů rozvíjeli na jižní Moravě již staří Římané. Slavnosti vinobraní lákají na víno i na pochodňovou show, historické průvody, řemesla, dobové tržnice, národopisné soubory, cimbálovou muziku i dechové hudby, koncerty hvězd české hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastro specialitami. Vyberte si z nejlepších tipů na vinobraní 2023 na jižní Moravě, v Praze i na dalších místech Česka!
Gurmánská turistika

Na konci léta je ideální čas pro pivní turistiku

Česko je zemí piva, takže ať se rozjedete do kteréhokoliv koutu, vždy tam najdete místo, kde se vaří dobré pivo. Září patří v Česku k nejkrásnějším měsícům. Příroda se začíná oblékat do úchvatných podzimních barev a venkovní teploty jsou natolik příjemné, že vybízejí k výletům (pokud zrovna neprší). Co takhle se vydat na návštěvu některého z pivovarů či se zúčastnit pivních slavností?
Gurmánská turistika

Užijte si podzimní farmářské i řemeslné trhy a jarmarky 2023

Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním tradičních řemesel. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují řemesla našich předků při životě. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla. Pojďte se spolu s námi ponořit do pestré nabídky ochutnávek svatomartinských vín, husích pochoutek, dýní, švestek, jablek, čokolády i medu.
Gurmánská turistika

Souboj na talíři: zajímavá místa a restaurace, kde vaří šéfkuchaři

Také jste si oblíbili kulinářskou show Souboj na talíři, kde se mezi sebou utkávají šéfkuchaři z nejpovolanějších – michelinský kuchař Radek Kašpárek a vítězové ankety Zlatý kuchař, pánové Jan Punčochář a Přemek Forejt? Populární gastroshow cestuje už třetím rokem do různých podniků v České republice. Kudy z nudy vám přináší přehled restaurací, které jste měli možnost vidět v pořadu Souboj na talíři 2021, 2022 a 2023. Nově se do oblíbeného pořadu zapojí hvězdní hosté, kteří vezmou Přemka Forejta s Honzou Punčochářem do svých oblíbených podniků. Těšit se můžete na hosty: Ewu Farnou, Roberta Mikluše, Matěje Rupperta nebo Aleše Hámu a řadu nových míst. Třetí řada běží od 30. srpna 2023 a nové podniky budeme do našeho přehledu postupně doplňovat.
Gurmánská turistika