Příbor

V soutěži o nejslavnějšího rodáka by se Příbor mezi českými a moravskými městy umístil hodně vysoko, protože jméno Sigmunda Freuda zná celý svět. Ve městě v předhůří Beskyd jej připomíná náměstí lemované podloubím, muzejní expozice i rodný dům s pamětní deskou a velmi originální plastikou.

Co musíte vidět v předhůří Beskyd

Freudovi jsou v Příboře věnovány dvě expozice; první najdete v rodném domě v Zámečnické ulici, druhou je Pamětní síň v příborském muzeu v budově bývalé piaristické koleje. Za vidění stojí také kostel Narození Panny Marie, pravděpodobně stejně starý jako samotné město. Protože Příbor neměl kamenné hradby, opevněný byl alespoň kostel; je možné, že v dobách ohrožení sloužil jako úkryt obyvatel. Opevněný kostel dodnes obklopuje masivní zeď s kapličkami a stopami po dávných střílnách.
 

Koho byste měli znát z rodáků

Příbor je rodištěm zakladatele psychoanalýzy, lékaře a psychologa Sigmunda Freuda (1856–1939). Narodil se v početné židovské rodině, a i když se tři roky poté rodina odstěhovala do Vídně, Freud se ve svých vzpomínkách k dětství i dalšímu pobytu v Příboře vracel. Kromě muzejní expozice a rodného domu připomíná Freuda také busta a kuriózní umělecká památka – měděná pohovka v životní velikosti, na níž slavný psycholog vyšetřoval své pacienty.
 

Cestovatelská potěšení a originální zážitky

Na příborském koupališti si kromě obyčejného koupání můžete vyzkoušet aquazorbing, tedy chození a bláznivé skotačení v průhledné kouli na vodní hladině. Předhůří Beskyd nabízí celou řadu výletů do okolí, třeba na hrad Hukvaldy anebo do Štramberku a na tamní vyhlídkovou věž Trúbu. Když už tam budete, nezapomeňte ochutnat regionální gastronomickou specialitu vonící perníkem a medem, štramberské uši!

Turistická informační centra


Centrum tradičních technologií Příbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Piaristický klášter v Příboře

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor

Ve městě Příbor jsou umístěny nové originální informační tabule a směrníky, které vyrobili kováři z umělecké školy v Ostravě. Turisty provedou po nejdůležitějších památkách města.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Koupání a rekreace v Příboře

Letní areál koupaliště – autocamp Příbor je ideální pro rodinnou rekreaci, školní výlety a soustředění sportovců.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Městská památková rezervace Příbor

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Mezi nejvýznamnější dochované památky patří piaristický klášter, rodný dům Sigmunda Freuda, kostel narození Panny Marie, kostel sv. Valentina či několik měšťanských domů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion Freudův sen Příbor

Útulné ubytování v historickém centru malebného městečka Příbor, rodném místě Sigmunda Freuda. Penzion Freudův sen je umístěn v citlivě zrekonstruované budově.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví