Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem
Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Dlouhé procházky i příjemný odpočinek v přírodě nabízí volně přístupný park s kaskádou rybníků a potokem Zlatotokem, který přechází v rozsáhlou zámeckou oboru. Nádherné přírodní scenérie v minulosti opakovaně lákaly filmové štáby, např. při natáčení filmové báchorky Strakonický dudák (scény strašidelného lesa, ve kterém víly očarují Švandovy dudy).

Barokní zámek v Cholticích u Přelouče s půvabným zámeckým parkem a rozsáhlou oborou, ve kterém najdou návštěvníci vedle expozic Vlastivědného muzea a unikátní kaple sv. Romedia také nově otevřený pohádkový okruh pro rodinné a školní výlety Svět vodníků a loutek černého divadla, ve kterém potkají Golema, Šeherezádu, Sněhurku se sedmi trpaslíky, Džina z lahve a řadu dalších pohádkových bytostí v unikátně nainstalované expozici černého divadla, jediné svého druhu v Evropě.

Patronem projektu je nejslavnější český "vodník" Josef Dvořák, kterému je věnována i malá část expozice a také právě vydávaná nová Výroční turistická známka Zámek Choltice – Svět zážitků nejen pro děti s motivem jeho portrétu. V rámci předem ohlášených akcí pro veřejnost i pro zájezdy mateřských a základních škol je prohlídka rozšířena o loutkové divadelní představení.


Choltická lékárna

Choltická lékárna je jednou z nejstarších v Česku. Založena byla pravděpodobně už v roce 1673. V roce 1707, lékárna se nacházela v tzv. dolejším štoku zámku. Vstup do lékárny byl pod jednou z arkád, v rohu jižního křídla. Z původního vybavení lékárny se zachovaly dva vysoké regály a také zdobné stoly, které mají šroubovitě stočené nohy a desky vykládané leštěnými kameny. Jeden z motivů představuje jednorožce.

Lékárna byla bohatě vybavena fajánsovými a cínovými stojatkami a samozřejmě také dalšími potřebami na drcení nebo míchání nejrůznějších ingrediencí. Velmi cenné jsou zachovalé majolikové stojatky, kterých jsou v lékárně desítky. Jejich přední polovina je bílá a zdobí ji modrý dekor, na zadní straně jsou barvy obrácené. V oválu ze dvou větviček s listy je štít s korunou a v něm dvě ryby, rodový znak Salmů. Ten také, společně s rodovým erbem Thunů, uvidíte i na obrovském hmoždíři, který pochází z roku 1686.
 

Prohlídkové okruhy zámkem a zámecký park

Na zámku se můžete vydat po dvou prohlídkových okruzích. První z nich se věnuje historii zámku, prohlédnout si můžete obrazárnu, expozici zbraní, lékárnu nebo zámeckou jídelnu. Druhý návštěvnický okruh vám přiblíží pohádkové bytosti v unikátní expozici černého divadla a vstoupit můžete také do Světa vodníků.

Choltický zámek obklopuje rozlehlý zámecký park, který přechází v oboru s kaskádou rybníků. Dnes je to přírodní rezervace, kde žije několik druhů ohrožených živočichů.


I. Prohlídkový okruh

 • kaple sv. Romedia
 • Salla terrena
 • archeologická expozice
 • zámecká barokní lékárna
 • knihovna s čítárnou
 • expozice zbraní
 • hudební nástroje
 • jídelna
 • obřadní sál
 • trofejové schodištěII. Prohlídkový okruh (určen hlavně pro děti)

 • Muzeum vodníků jehož patronem je Josef Dvořák. Zde se děti dozvědí jaké druhy vodníků lze na našem území potkat, který je vzácný, pro je vodník vltavský příbuzný s tím labským ...
 • Expozice černého divadla – prohlídka prostor s nasvícenými pohádkami, ukázka jak černé divadlo "funguje"...
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj
Kavárna a bistro Monamy

Kavárna a bistro Monamy

Srnojedy, Pardubický kraj
Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Morašice, Pardubický kraj