Úvod > Co chcete dělat? > Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura
Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.
Uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplá se na vysoké skále tyčí majestátní hrad Bečov. Jeho počátky souvisí s křižovatkou důležitých cest, kdy se při jejich průjezdu vybíralo clo. Největší bohatství majitelé hradu získali během 14. až 16. století, když byla těžba cínu v této oblasti na svém vrcholu.   Hrad Bečov se řadí mezi jeden z nejzachovalejších českých hradů. A to proto, že už v renesanci nevyhovoval náročným reprezentativním požadavkům a nárokům na bydlení a byl využíván pouze jako hospodářská budova. Počátkem 18. století byl na základech dělové bašty vystavěn nový, pozdně barokní zámek. Přiléhala k němu kuchyně a terasové zahrady. Z přízemí nové zámecké budovy na severní straně vedlo dvouramenné schodiště a uprostřed byl bazén. Na terasy, které zdobily bazénky a fontány, byl přístup přímo ze zámeckých pokojů.
 

Zajímavosti zámku

Nejvzácnějším klenotem, který je na zámku k vidění, je vzácný relikviář svatého Maura. Jeho vlastníkem byl rod Beaufort-Spontin. Beaufortové však za války spolupracovali s německými okupanty, a když válka končila, zřejmě relikviář ukryli do zásypu hradní kaple s tím, že se pro něj brzy vrátí. Vzácný relikviář však zůstal v zemi ležet 40 let a unikátní památku vypátrali až 5. 11. 1985 kriminalisté pomocí detektoru kovů. Relikviář je vypracován do nejmenších podrobností, najdeme zde i tzv. gemy, které pocházejí z 1. až 3. století našeho letopočtu. O sv. Maurovi víme pouze to, že byl kněž, který poté, co pokřtil několik desítek křesťanů, byl spolu s nimi sťat v 1. nebo 3. století našeho letopočtu.

Na zámku byla také zřízena bezplatná krytá úschovna kol s možností dobití baterií pro elektrokola.   
 

Zámek nabízí několik stálých okruhů

I. okruh – Relikviář sv. Maura: během prohlídky v tzv. Pluhovském paláci se dozvíte vše o pohnuté historii této vzácné umělecké památky. Jsou zde navíc prezentovány další druhy relikviářů, jejichž prostřednictvím si může návštěvník udělat představu o různorodých tvarech a rozměrech těchto schránek. V trezorové místnosti se již návštěvník nerušeně věnuje prohlídce relikviáře sv. Maura, druhé nejcennější zlatnické památce na území ČR.

II. okruh – Zámecké interiéry: expozici tvoří původní mobiliář, z 19. století, který patřil do majetku posledních šlechtických majitelů bečovského panství, vévodskému rodu Beaufort-Spontin. V průběhu prohlídky projdete jednotlivými salony – grafickým, červeným, gobelínovým a španělským. Mezi nejkrásnější prostory zámku se řadí Beaufortská knihovna a kaple sv. Petra, kde se také konají svatební obřady a další kulturní akce.

III. Relikviář pro každého - dětský program vhodný pro děti I.st. ZŠ: prohlídka kopíruje běžnou návštěvnickou trasu I. okruhu. První místnost je věnována obsahu relikviáře. V úvodu jsou vysvětleny pojmy relikviář a relikvie, význam těchto předmětů. Během prohlídky jsou děti prostřednictvím zjednodušeného modelu relikviáře 1:1 seznámeny se základními pojmy dané problematiky, jako např. relikviář, relikvie, světec apod. Díky kreslenému komiksu se ve zjednodušené formě dozvídají, jakým způsobem se relikviář dostal do Bečova nad Teplou, proč byl ukryt a jak byl nalezen. Prohlídka končí návštěvou trezorové místnosti s relikviářem svatého Maura.  

IV. Procházka minulostí: pohlídkový okruh vznikl ve spolupráci s Edukačním centrem Bečov a je určen dětem předškolního a mladšího školního věku. Hravým způsobem představuje zámek Bečov a seznamuje nejmenší návštěvníky se základními pojmy, jako jsou hrad či zámek, stejně jako s typickými obyvateli těchto sídel a způsobem jejich života. Program, inspirovaný knihou Pohádka o bečovském dávnosnění, se odehrává převážně v prostoru II. návštěvnického okruhu zámeckých interiérů, je však navíc rozšířen o zámecké zahrady, štolu tesanou ve skále či druhé zámecké nádvoří. Při programu dětem kromě lektora pomáhají také bohatě ilustrované pracovní listy, které jsou součástí vstupenky stejně jako zmíněná pohádková kniha. V závěrečné části, která se odehrává v jinak nepřístupných prostorách saly terreny, jsou pro děti připraveny nejrůznější pomůcky, díky nimž si mohou vyzkoušet a zopakovat, co se naučily. Za svou snahu jsou na konci prohlídky pasovány do šlechtického stavu a odnesou si pamětní glejt. Ideální pro děti ve věku 4 – 8 let, pro organizované skupiny i rodiny s dětmi. Na prohlídu je vhodná rezervace prostřednictvím webového formuláře na stránkách hradu Bečov či telefonicky na čísle 353 999 394.  
 

Cestování bez bariér

Prohlídka zámku pro nevidomé: nevidomý absolvuje běžnou prohlídku, kde načerpá základní informace o výrobě relikviáře, jeho osudech a restaurování. K dispozici je haptický model relikviáře zhotovený v měřítku 1:1 s odlitky 14 sošek a 12 reliéfů. Haptický model unikátního Relikviáře sv. Maura – původně vytvořen jako maketa pro nevidomé, záhy se ale osvědčil také jako vhodná pomůcka nejen pro dětské prohlídky.

Dostupné jsou i pomůcky psané Braillovým písmem. Prohlídky s názvem "Relikviář pro každého“ představují fenomén relikviáře sv. Maura, model i jeho obsah si při nich může „osahat“ doslova každý a to nejen na zámku v Bečově. Maketa je mobilní a umožňuje tak pořádání edukačních aktivit i v terénu -  např. ve školách či domovech seniorů.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Ubytování a restaurace v okolí