Úvod > Co chcete dělat? > Jaderná vinice u elektrárny Dukovany
Příroda

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.
Počet vysázených hlav vinné révy, 2040 kusů, symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW). Nový jaderný vinohrad, který se zelená přímo pod dukovanskými chladicími věžemi je symbolickou spojnicí mezi provozem stávající elektrárny a připravovaným novým jaderným zdrojem.

Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské podoblasti. Proto byly pro vinohrad zvoleny odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické. Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit a načerpat zde potřebnou energii pro další putování po regionu.
 

Víno z elektrárny a vyřezávaná zvonička

Produkty Jaderné vinice nebude sice možné nikde zakoupit, ale víno z jejích hroznů samozřejmě bude k ochutnání. Při slavnostních příležitostech mimo střežený prostor elektrárny jej elektrárna nabídne svým hostům, případně využije jako dárek.

Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy, o jejíž renovaci se postaral malíř Zdeněk „Kučis“ Kučera. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany.

Provozovatel

ČEZ, a.s., Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany 269
675 55 Dukovany
Tel.:
+420 561 105 519
Email:
infocentrum.edu@c...
WWW:
https://www.cez.c...
GPS:
49,084866 16,137060
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
Informační centrum Dukovany

Informační centrum Dukovany

Dukovany, Kraj Vysočina
Horská zemědělská usedlost Na Zvonici

Horská zemědělská usedlost Na Zvonici

Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj
Kulečníkový minigolf Pit-Pat

Kulečníkový minigolf Pit-Pat

Rouchovany, Kraj Vysočina
Zámek Dukovany

Zámek Dukovany

Dukovany, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí