Úvod > Co chcete dělat? > Jaderná vinice u elektrárny Dukovany
Příroda

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.
Počet vysázených hlav vinné révy, 2040 kusů, symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW). Nový jaderný vinohrad, který se zelená přímo pod dukovanskými chladicími věžemi je symbolickou spojnicí mezi provozem stávající elektrárny a připravovaným novým jaderným zdrojem.

Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské podoblasti. Proto byly pro vinohrad zvoleny odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické. Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit a načerpat zde potřebnou energii pro další putování po regionu.
 

Víno z elektrárny a vyřezávaná zvonička

Produkty Jaderné vinice nebude sice možné nikde zakoupit, ale víno z jejích hroznů samozřejmě bude k ochutnání. Při slavnostních příležitostech mimo střežený prostor elektrárny jej elektrárna nabídne svým hostům, případně využije jako dárek.

Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy, o jejíž renovaci se postaral malíř Zdeněk „Kučis“ Kučera. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 8. 2020