Úvod > Co chcete dělat? > Klášterní vinohrad v Kadani
Příroda

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.
Zahrady Františkánského kláštera v Kadani patří mezi odpočinkové místo s vinicí, starou chmelnicí, francouzskou zahradou, klášterní faunou, dvěma venkovními podii a občerstvením. Konají se zde i letní koncerty a divadelní pohádky.

Areál zahrad tvoří celkem tři části. První část je tvořena vstupním prostorem do areálu, prostorem před konírnou a plochou kolem budovy klášterního noviciátu a vinného sklepa. Druhá část se nachází na východním okraji klášterního areálu a tvoří ji terasy a plochy trávníků ohraničené živými ploty uprostřed s kašnou. Zde si návštěvníci mohou odpočinout a kochat se pohledem na klášter, okolní krajinu a zahradu. Třetí část tvoří bývalá hospodářská zahrady, kterou řeholníci využívali k pěstování plodin a k chovu hospodářských zvířat k obživě. V tomto duchu byla obnovena i tato zahrada. Právě zde může návštěvník najít bylinkové záhony, Svatováclavskou vinici, tyčovou chmelnici a několik ohrad, kde jsou chována hospodářská zvířata.

Patroni vinice jsou Sv. Václav, Sv. Ludmila a Sv. Urban. Obnovení pěstování vinné révy navázalo na slavnou vinařskou tradici královského města Kadaně, která sahá až do 13. století. Největší slávy dosáhlo vinařství za vlády císaře Karla IV.