Úvod > Co chcete dělat? > Ochutnávky vín ve Vinných sklepech Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Ochutnávky vín ve Vinných sklepech Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Gurmánská turistika
Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku. Společnost jako jediná ve vinařské oblasti Čechy hospodaří systémem ekologického vinohradnictví, její vína nesou označení BIO.
Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o zdejším vinařství se nachází v Kosmově kronice již z roku 1101. V Kutné Hoře a okolí se pěstuje réva na 52 ha vinohradů na tratích U Všech svatých, Pod Barborou, U Kapličky, Na Borku a Na Příčce. Vína z této oblasti vynikají svou mineralitou a kořenitostí, která pramení z kamenitého či štěrkopísčitého podloží bohatého na minerální složky. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Rulandské šedé a Tramín červený, z modrých odrůd Svatovavřineckému a Rulandskému modrému. Společnost jako jediná ve vinařské oblasti Čechy hospodaří systémem ekologického vinohradnictví. Ekologické vinohradnictví znamená snahu vyrábět kvalitní víno v optimálním množství tak, aby se při tom nepoškozovalo životní prostředí. Nepoužívají se chemické postřiky, pouze výluhy z bylin apod. Jedním z faktorů je zatravněná vinice. Na vinohradu se vyskytuje široká fauna a flóra. Vína nesou označení BIO.

Další zajímavostí je hospodaření s prvky biodynamiky – na vinařství se pohlíží jako na živý organismus, který může podléhat i nemateriálním vlivům. Znamená např. provádění různých pracovních operací v závislosti na fázi Měsíce. Na dalším rozvoji českého vinařství se naše společnost podílí také výsadbou nových vinic. Na jaře r. 2005 jsme obnovili 0,5 ha starého vinohradu „Nad zámkem“ v obci Kuks, který je znám spíše jako perla vrcholného baroka než jako vinařská obec. Pěstujeme zde tradiční burgundské odrůdy – Rulandské bílé, šedé a modré a staročeskou odrůdu Tramín bílý (Brynšt). Na jaře r. 2009 byla slavnostně zahájena obnova historického vinohradu pod chrámem sv. Barbory a Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Podle dochovaných písemností existovala v daném místě vinice přibližně před 250 lety. Na plochu o rozloze 0,5 ha se vysadilo přibližně 1 400 rostlin. Hlavní odrůdou je Rulandské modré, které do Čech přivezl ve 14. století Karel IV. Jednou ze zajímavostí je již zmiňovaná starobylá odrůda Tramín bílý, lidově zvaná Brynšt, který se v České republice prakticky nevyskytuje.

V neposlední řadě vám Kutná Hora může nabídnout Vinařskou naučnou cyklotrasu, která vás z malebného náměstí zavede až do vinic pod Sukovem na severním okraji Kutné Hory. Okruh v délce 6 km tak propojuje historické jádro města s vinohrady. Začíná na Palackého náměstí, odkud se vydáte podle dopravního značení ulicí Vladislavovou, Na Sioně, Jiřího z Poděbrad a Zvonařskou. Touto cestou se dostanete z centra města na méně frekventované komunikace a stoupáte až na kopec Sukov (285 m n. m.), jehož jméno nese i vinohrad. Cesta končí v klášteře sv. Voršily, kde sídlí vinařství a kde se můžete občerstvit a ochutnat plody naší práce.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Střední Čechy
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Střední Čechy
Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy