Úvod > Co chcete dělat? > Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily
Gurmánská turistika

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.
Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o zdejším vinařství se nachází v Kosmově kronice již z roku 1101. V Kutné Hoře a okolí se pěstuje réva na 52 ha vinohradů na tratích U Všech svatých, Pod Barborou, U Kapličky, Na Borku a Na Příčce. Vína z této oblasti vynikají svou mineralitou a kořenitostí, která pramení z kamenitého či štěrkopísčitého podloží bohatého na minerální složky. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Rulandské šedé a Tramín červený, z modrých odrůd Svatovavřineckému a Rulandskému modrému.

Společnost hospodaří systémem ekologického vinohradnictví. Ekologické vinohradnictví znamená snahu vyrábět kvalitní víno v optimálním množství tak, aby se při tom nepoškozovalo životní prostředí. Nepoužívají se chemické postřiky, pouze výluhy z bylin apod. Jedním z faktorů je zatravněná vinice. Na vinohradu se vyskytuje široká fauna a flóra. Celý náš statek je certifikován značkou BIO a jako jediné vinařství v České republice i na Slovensku jsme držitelem prestižní biodynamické certifikace DEMETER.

Biodynamické hospodaření – na vinařství se pohlíží jako na živý organismus, který může podléhat i nemateriálním vlivům. Znamená např. provádění různých pracovních operací v závislosti na fázi Měsíce.

V neposlední řadě vám Kutná Hora může nabídnout Vinařskou naučnou cyklotrasu, která vás z malebného náměstí zavede až do vinic pod Sukovem na severním okraji Kutné Hory. Okruh v délce 6 km tak propojuje historické jádro města s vinohrady. Začíná na Palackého náměstí, odkud se vydáte podle dopravního značení ulicí Vladislavovou, Na Sioně, Jiřího z Poděbrad a Zvonařskou. Touto cestou se dostanete z centra města na méně frekventované komunikace a stoupáte až na kopec Sukov (285 m n. m.), jehož jméno nese i vinohrad. Cesta končí v klášteře sv. Voršily, kde sídlí vinařství a kde se můžete občerstvit a ochutnat plody naší práce.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Středočeský kraj
Barborská cocktail bar

Barborská cocktail bar

Kutná Hora, Středočeský kraj
Vila U Varhanáře

Vila U Varhanáře

Kutná Hora, Středočeský kraj
Villa Magdalena v Kutné Hoře

Villa Magdalena v Kutné Hoře

Kutná Hora, Středočeský kraj