Úvod > Aktuality > 10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás
Gurmánská turistika

10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás

  • Vydáno9. května 2023
Nechte zlákat k výletu na jižní Moravu, do Prahy nebo do Polabí! Na Znojemsku zavítejte do nejstarší a zároveň jedné z nejznámějších viničních tratí Moravy, na Šobes. Tato lokalita patří mezi 10 nejlepších evropských vinařských poloh. Využijte také jedinečnou příležitost zavítat do méně známých vinic v okolí Žernosek. Víte, že to jsou nejsevernější vinice střední Evropy?
Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Viniční trať Peklo v Šatově

Viniční trať Peklo v Šatově

Na státní hranici jižně od Šatova se nachází vinohrad vybudovaný na umělých terasách s jižní orientací. Na hranách teras a strmých svazích tvořených sprašovými půdami se vyskytují druhově bohatá společenstva stepních druhů rostlin a bezobratlých živočichů.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Habánské sklepy Velké Bílovice

Habánské sklepy Velké Bílovice

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, v tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni – skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Další aktuality

Kam vyrazit na letní piknik v Česku

Máte rádi letní pohodu a svůj volný čas nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období na začátku léta přímo vybízí k pikniku v přírodě, daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
Gurmánská turistika

Cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do hradních a zámeckých krčem a restaurací aneb ve stínu i na výsluní

Také při prohlídkách hradů a zámků dostáváte hlad? Obdivujete překrásně naaranžované jídelny a rádi byste uždibovali z dobrot, věrohodně vyrobených z umělé hmoty a tím pádem žalostně nejedlých? Pro ty, které honí mlsná, přináší Kudy z nudy výběr hradních krčem a restaurací. Pojďte s námi do stínu i na výsluní!
Gurmánská turistika

Dvacítka gastroakcí, pivních a vinařských slavností, které si nenechte ujít v květnu

Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!
Gurmánská turistika

Čas na čaj: 10 tipů, kde si vychutnáte šálek horkého čaje

Dopřejte si chvilku klidu a šálek dobrého horkého čaje ve vyhlášených čajovnách, kde také nahlédnete do tajů čajových obřadů. Milovníci asijské čajové kultury, kteří dávají přednost tichému splynutí s přírodou mohou i se svými přáteli zavítat do některých z volně přístupných čajových pavilonů, které se nacházejí vždy na krásném místě nedaleko vody nebo lesa.
Gurmánská turistika

10 tipů k návštěvě moravských sklípků

Kdo má rád víno ví, že nejlepší je chutnávka vín s výkladem sklepmistra ve sklepě. Ty nejlepší nebo něčím zajímavé vám nyní nabízíme. A na mlsné jazýčky navíc čekají nejen sudová nebo archivní vína, ale i nabídka z dlouhé řady menu. Klobásky z udírny, uzené, chléb s domácím sádlem či moravské hodové koláčky...
Gurmánská turistika

Chřestová sezóna je v plném proudu! Kde ochutnáte zelený i bílý chřest?

Přemýšlíte, co dobrého si udělat k obědu nebo večeři, abyste si pochutnali, ale zároveň se nejednalo o kalorickou bombu? Vyzkoušejte chřest, který patří k první jarní zelenině. Jeho sezóna u nás trvá přibližně od poloviny dubna do konce června. Je zdravý, dobrý a jeho příprava není žádná věda. Ale pokud si jeho úpravou nejste zcela jisti, vypravte se na chřestové gastronomické akce, které vám přinesou spoustu inspirace! Skvělý chřest pak zakoupíte přímo v pěstírnách.
Gurmánská turistika