Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokladují místní tradiční architekturu. Bohatý mobiliář skanzenu umožňuje přiblížení mnoha stránek života na Hané, zejména v období přelomu 19. a 20. století.
Jádrem etnografického muzea pod širým nebem je Kameníčkův grunt, pocházející z druhé poloviny 19. století, kolem něhož jsou čtyři téměř 200 let staré špaletové stodoly – podsadité budovy s vjezdem ve štítových stěnách. Na gruntě je expozice bydlení, zvláštní část je věnována praní a žehlení a sbírce dětských hraček. Ve stodolách jsou umístěné zemědělské stroje a nářadí používané při polních pracích, například mlátičky a motory na jejich pohon, ale i nástroje z nejrůznějších řemeslnických dílen.
Důležitým doplněním běžných komentovaných prohlídek jsou např. tradiční dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto dříve běžné práce venkovanů. Prohlídky začínají každou celou hodinu, v červnu-srpnu i v 16:00 hod.
Od prosince 2018 spadá Hanácké muzeum v přírodě pod Národní muzeum v přírodě. Součástí areálu je od roku 2021 unikátní téměř pět století stará roubená stodola přenesená z obce Skalička u Hranic. Pro návštěvníky byla zpřístupněna v květnu 2022.