Úvod > Aktuality > Nejlepším vínem České republiky je Merlot z Vinných sklepů Valtice
Nejlepším vínem České republiky je Merlot z Vinných sklepů Valtice
">
Gurmánská turistika

Nejlepším vínem České republiky je Merlot z Vinných sklepů Valtice

  • Vydáno10. prosince 2015
Šampionem Salonu vín, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2016, se stal Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Hrozny pochází z mikulovské vinařské podoblasti. Vítěze 8. prosince vyhlásili zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a odborná hodnotící komise.
Šampion Salonu vín uspěl v konkurenci 1423 moravských a českých vín od 215 vinařů přihlášených do soutěže. Nejprve postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – mikulovské vinařské podoblasti do prvního kola a dále do druhého finálového kola Salonu vín – národní soutěže vín 2016, které proběhlo v úterý 8. prosince ve Valticích. Porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie červených suchých a polosuchých vín.

Poprvé v historii soutěže se tak stalo, že nejvyšší příčku obsadilo červené víno.
Vítězný Merlot je víno s nádhernou tmavě granátovou barvou. Díky ležení na barrique sudech jsou ve vůni cítit tóny vanilky, tmavého ovoce, dřeva a lehce i kávy. V chuti je víno harmonické, plné s výraznou tříslovinou.

Letos Salon vín přivítal opět o více než 20 % návštěvníků více než v předchozím roce a předpokládá se, že i v roce 2016 počet návštěvníků, kteří absolvují některý z degustačních programů v expozici Salonu vín, překoná 20 000. Slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín proběhne v Zámku Valtice 29. ledna 2016. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2016 opět převzal prezident České republiky Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jak soutěž funguje?
Celý systém hodnocení vín se skládá z několika stupňů. Pět základních soutěží pod názvem Národní soutěž vín probíhá v jednotlivých vinařských podoblastech (velkopavlovické, mikulovské, slovácké, znojemské) a ve vinařské oblasti Čechy, odkud se vína mohou nominovat do prvního, už celostátního kola soutěže.

Z jednotlivých nominačních kol všech čtyř vinařských podoblastí na Moravě a z oblasti Čechy se sestaví účastníci 1. kola soutěže, které přímo vede k titulu Salon vín, proto už také nese označení Salon vín – národní soutěž vín. Tato vína jsou hodnocena v listopadu a postupuje z nich do 2. finálového kola 200 vín. Prosincové finálové kolo rozhoduje o vítězi (Šampionu) celé soutěže, vítězích jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci přihlášených vín a o udělení prestižního titulu Salon vín ČR stovce nejlepších vín.
 
Přísné hodnocení, přísný dohled

Vína hodnotí nejlepší čeští degustátoři, držitelé evropských degustačních zkoušek dle ČSN ISO 8586-2, kteří prošli proškolením v Národním vinařském centru. V komisích jsou zastoupeni vinařští technologové, someliéři, obchodníci s vínem, novináři se zaměřením na víno a také zástupci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Degustátoři hodnotí vína pomocí originálního počítačového systému ELWIS, který usnadňuje práci degustátorů a eliminuje chyby při případném sečítání bodů při tradičním ručním sečítání.
 
Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie.
Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura