Úvod > Aktuality > Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

  • Vydáno24. září 2022
Moravská vína mají ve světě významné postavení – mnohy totiž předčí i proslavená vána z Francie, Itálie, Španělska a dalších zemí. Svědčí o tom vynikající výsledky našich vín v zahraničních soutěžích. Věděli jste například, že z Moravy pochází nejlepší Chardonnay na světě? Anebo, že si naši vinaři přivezli 121 medailí z Londýna? Nejlepší moravská vinařství oceněná drahými kovy vám představí Kudy z nudy.

Na Moravě se zrodilo nejlepší Chardonnay světa!

chardonnayNa prestižní mezinárodní soutěži Chardonnay du Monde uspělo letos (již potřetí) Chardonnay z rodinného vinařství Josef Valihrach z Krumvíře. Soutěž se konala na jaře v Burgundsku a první místo vyhlašovaného žebříčku TOP 10 získalo Chardonnay 2016, sladké z vinařské trati Nivy. Vinař Josef Valihrach patří v posledních letech k vůbec nejoceňovanějším vinařům na této soutěži. Rodinná firma vznikla jako jedna z prvních hned po roce 1989 a obhospodařuje nyní asi 15 hektarů vinic. Vinařství patří do Velkopavlovické vinařské podoblasti, která umožňuje svými podmínkami pěstování široké škály odrůd.


Nejlepším loňským vinařstvím roku je Reisten

vínoPrestižní oborovou soutěž Vinozoom pořádá každoročně Svaz vinařů ČR, výsledky bývají vyhlašovány začátkem roku. Šampionem soutěže pro rok 2021 bylo vyhlášeno vinařství Reisten z Pavlova v samém srdci Pálavy, které zároveň zvítězilo v kategorii středních vinařství s roční produkcí do 250 000 litrů. V kategorii malé vinařství do 50 000 litrů ročně uspělo vinařství Salabka z Prahy a v kategorii velké vinařství nad 250 000 litrů ročně komisi stejně jako v loňském roce nejvíce zaujalo vinařství Lahofer. Letos v srpnu byl vyhlášen 13. ročník soutěže, výsledky budeme znát 26. ledna 2023.
 

Medailové žně v Londýně

vinařství B\VLetos se koncem července konalo vyhlášení soutěže Decanter World Wine Awards 2022, další z prestižních mezinárodních soutěží vín. Pro moravská a česká vína šlo o skutečnou medailovou žeň, přestože byl letos přihlášen rekordní počet vín z celého světa. Z 19. ročníku soutěže, která se tradičně koná v Londýně si vinaři převážně z Jižní Moravy přivezli úctyhodných 121 medailí! Se zlatem odjíždělo vinařství B\V z Ratíškovic, vinařství Obelisk z Valtic a Chateau Bzenec. Mezi dalšími oceněnými vinařstvími najdete také Mikrosvín Mikulov, Thaya Vinařství, Znovín Znojmo, Sonberk nebo Bohemia Sekt.

 

Soutěži Concours Mondial de Bruxelles vévodila moravská bílá vína

vínoConcours Mondial de Bruxelles je mezinárodní soutěž vín, kde je každoročně přehlášeno a degustováno přes 7 000 vzorků. Soutěž je jednou z nejprestižnějších mezinárodních akcí ve své kategorii a vína hodnotí zkušení hodnotitelé z celého světa. Letos získala v hlavní části soutěže nejvíce ocenění ze všech 40 přihlášených zemí právě bílá vína z Moravy! Z celkového počtu 43 medailí pro moravská vína jsou 2 velké zlaté, 16 zlatých25 stříbrných medailí. Morava jako region tak získala nejvíce ocenění za bílá vína v soutěži. Nejvíce cen sklidila vína odrůdy Ryzlink rýnský, která získala 7 zlatých a 3 stříbrné medaile. Zlatou medailí byl ohodnocen například Tramín červený 2017, výběr z cibéb a Veltlínské zelené 2018, výběr z hroznů Znovínu Znojmo.

Obě velké zlaté medaile však byly uděleny za červená vína – získalo je vinařství B/V z Ratíškovic na Hodonínsku, a to za Pinot Noir Reserva 2015, výběr z hroznů, a Frankovku Reserva 2015, výběr z hroznů. Úspěch červených vín je o to významnější, protože tato vína dokázala obstát ve velké konkurenci červených vín z Francie, Itálie nebo Španělska.
 

Concours Mondial du Sauvignon vyhrál slámový Sauvignon Vinařství Skalák

skalákV portugalském Torres Vedras se letos na jaře konala tematická soutěž Concours Mondial 2022. Na ní byl nejlepším sladkým vínem vyhlášen slámový Sauvignon 2015 vinařství Skalák z Moravy. V konkurenci 1120 vín z 23 zemí světa znamená vítězství vinařství Skalák ze Slovácka mimořádný úspěch na největší a nejvýznamnější mezinárodní soutěži věnované výhradně odrůdě Sauvignon. Celkem si moravské Sauvignony připsaly krásných 15 medailí. Sauvignon z vinařství Vinné sklepy Skalák, slámové víno 2015, nedávno získalo také velkou zlatou medaili na další mezinárodní soutěži vín Berliner Wein Trophy 2022.
 

Naše nejlepší vína ochutnáte v Salonu vín

oranžové vínoSalon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro aktuální sezónu. Nachází se v podzemí valtického zámku a mimo degustačních programů nabízí také naučnou expozici věnovanou vinařství. V ní je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní zajímavostí je mimo jiné oranžové víno, které se v Salonu objevuje vůbec poprvé v historii.
Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ideově navazuje na práci Lichtenštejnů a obnovu krajiny v meandrech řeky Dyje v majitelově Oboře Obelisk u Lednice.

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Vinařství Valihrach – ochutnejte víno od nejlepšího vinaře České republiky

Vinařství Valihrach – ochutnejte víno od nejlepšího vinaře České republiky

Vychutnejte si skvělá vína z produkce vinařství Valihrach, která získala řadu ocenění nejenom na domácích výstavách, ale také v zahraničí. Z poslední doby jsou to například zlaté medaile ze světových soutěží ve Francii a v Bruselu.

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten bylo založeno v roce 1999 s prvotním záměrem produkovat velmi kvalitní vína. Aplikují zde „zelenou sklizeň“ k redukci úrody, což znamená šetrnou práci s vinicemi.

Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky

Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2021 proběhlo ve valtickém Centru Excelence finálové hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, EGO No. 79, 2019, výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák se nachází ve Skalce u Kyjova, v severní části Slovácké vinařské podoblasti. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva.

Zavítejte do Salonu vín ochutnat nejlepší vína Moravy a Čech

Zavítejte do Salonu vín ochutnat nejlepší vína Moravy a Čech

Od 6. února je v historickém sklepení valtického zámku milovníkům vína otevřena degustační expozice Salonu vín 2020. V té se pro letošní rok představí 100 nejlepších moravských a českých vín, která z 2 400 hodnocených vín dostalo zlatou medaili. Degustovat je tu bude možné až do prosince.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika