Úvod > Aktuality > Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů
Gurmánská turistika

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Frankovka, milovníci vína a portálu Kudy z nudy dobře ví, že řeč bude o vinařské turistice. Co když se ale přidá Cabernet Moravia, Neronet, André nebo Laurot? Anebo Pálava? Pojďte se s námi podívat do světa vína a odrůd révy vinné, které vznikly díky našim šlechtitelům a svůj původ mají přímo v České republice.
Vína původní moravské odrůdy Pálava, která se svým charakterem hodně podobají Tramínu, jsou aromatická, avšak decentněji kořenitá. Jsou plná, s nižším obsahem kyselin a dlouhou dochutí. Mají zlatožlutou barvu a v jejich vůni a chuti se objevuje liči a mandarinka, z koření muškátový oříšek a vanilka. Skvěle se hodí ke kořeněným jídlům, paštikám, pečené drůbeži, k uzeným a pařeným sýrům nebo dezertům. – Tak popisuje odrůdu Pálava brožura nejrozšířenějších odrůd révy vinné, kterou vydal Salon vín České republiky, tedy Národní soutěž vín a současně stálá degustační expozice na zámku ve Valticích. Dozvíte se také, že do Státní odrůdové knihy byla Pálava zapsána v roce 1977 a že se pěstuje přibližně na 600 hektarech, což představuje necelá 4 % celkové rozlohy českých a moravských vinic. My dodejme, že Pálavu mají rádi vinaři i konzumenti vína, a že plochy osázené touto odrůdou se stále rozšiřují. A také že díky našim vinařům Pálava pravidelně sbírá ceny na přehlídkách vín ve světě a vysazuje se například i v Itálii. Vzhledem k tomu, že Italové podobně jako my pěstují stovky odrůd a italská vína jsou pojem, to je pro Pálavu opravdu velký úspěch.
 

Vinařské tradice aneb od Římanů k epidemii révokazu

Každá kapka vína obsahuje kousek tisíce let starého příběhu o vinné révě, její cestě z Blízkého východu do Středomoří a vinařském umění Římanů, kteří své znalosti a odrůdy přivezli do střední Evropy. Na začátku 20. století ale přišla pohroma v podobě epidemie, kterou způsobila mšička révokaz. Hmyz zničil většinu evropských vinic, spousta míst se z pohromy už nevzpamatovala a vinařství zaniklo. Tam, kde se zachovalo, musely staré keře nahradit nové podnože, odolné proti mšičce, a změnilo se spektrum pěstovaných odrůd.

Impulzem k rozvoji tuzemského šlechtitelství a vzniku šlechtitelských stanic se stala snaha vypěstovat odrůdu, která by byla odolná proti škůdcům i mrazům a zároveň dávala kvalitní víno. Už v roce 1895 byla ve Znojmě v souvislosti s révokazovou kalamitou zřízena Císařsko-královská technická stanice pro potírání révokazu na Moravě. Dnes působí pod jménem Ampelos, najdete ji ve Vrbovci a jde o nejstarší šlechtitelské pracoviště v České republice a jedno z nejstarších na světě. Známá je také Šlechtitelská stanice vinařská v Polešovicích, založená v roce 1922, z níž pochází například odrůdy Muškát moravský, Olšava či Floriánka.
 
 

Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích a v Perné: místo, kde vznikla odrůda Pálava

K tradici Zemské révové školy založené v roce 1901 se dnes hrdě hlásí Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích. Právě tam nastoupil po studiích Josef Veverka, zdejší rodák, který vystudoval gymnázium v Židlochovicích, Vinařsko – ovocnickou a zahradnickou školu v Mělníce a nakonec Vysokou školu zemědělskou v Brně. Od roku 1953 ve Velkých Pavlovicích a poté ve šlechtitelské stanici v Perné na úpatí Pálavy během dvaceti let vyšlechtil dvě známé odrůdy, které naplnily veškerá očekávání i těch nejnáročnějších vinařů: jak Pálava, dávající zlatavé víno s jemnou vůní po růžích a vanilce, výsledek unikátního spojení Tramínu a Müller Thurgau a zapsaná do státní odrůdové knihy v roce 1977, tak Aurelius, kříženec odrůd Neuburské a Ryzlink rýnský a zapsaný v roce 1983, dosahují vysokých výnosů, jsou aromatické a odolné vůči chorobám a mrazům. Aurelius svým jménem připomíná římského císaře Marca Aurelia Proba a jeho legionáře, kteří na jižní Moravě založili první vinice a nevědomky se tak postarali o vznik vinařských tradic, které přetrvaly dodnes.
 

Další odrůdy vinné révy vyšlechtěné v České republice

  • Muškát moravský, víno s muškátovým aroma, patří vedle Pálavy mezi nejrozšířenější domácí odrůdy. Vyšlechtil ji křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube Václav Křivánek ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Jeho zásluhou vznikla též odrůda Sevar, vyšlechtěná křížením francouzské odrůdy Seyve Villard a Svatovavřineckého, stolní velkoplodé odrůdy Vitra, Olšava a Pola nebo podnožová odrůda Amos.
  • André je odrůda vyšlechtěná křížením Frankovky a Svatovavřineckého ve Velkých Pavlovicích. Šlechtitel Jaroslav Horák pojmenoval výsledek svého snažení po německém přírodovědci Christianu Carlu Andrém (1763–1831), který na začátku 19. století v Brně založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením. Pro víno André je typická intenzivní vůně po višních, černých třešních a zralých ostružinách, ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích podle odrůdy pojmenovali penzion.
  • Alibernet, Neronet a Rubinet patří mezi barvířky, odrůdy, které obsahují barvivo jak ve slupkách hroznů, tak v dužině. Barvířky se často přidávají do směsí červených vín k zvýraznění barvy. Nejstarší z nich, Alibernet, byla vyšlechtěna v roce 1950 v ukrajinské Oděse křížením odrůd Alicante Henri Bouschet a Cabernet Sauvignon. Roku 1965 jejím křížením s dalšími odrůdami vyšlechtil Vilém Kraus na zahradnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Lednici odrůdy Neronet (Alibernet, Svatovavřinecké a Modrý Portugal) a Rubinet (Revolta, Alibernet a André).
  • Floriánka je bílá odrůda, vyšlechtěná Václavem Křivánkem a kolektivem šlechtitelů ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích křížením odrůd Veltlínské červené rané a Müller Thurgau. Jmenuje se podle ní rozhledna v polešovickém lesoparku Skala.
  • Cabernet Moravia je další původní moravská odrůda, kterou v roce 1975 vyšlechtil Lubomír Glos v Moravské Nové Vsi křížením Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Dává vína tmavě granátové barvy s černorybízovými aromatickými látkami a zřejmě jako jediná u nás má v obci svůj památník.
  • Fratava rovněž vznikla díky Lubomíru Glosovi křížením Frankovky a Svatovavřineckého. Jejím následným křížením s odrůdami Merlot a Seibel 13666 kolektivu šlechtitelů Resistant ve Velkých Bílovicích vznikla odrůda Kofranka, křížením odrůd Fratava a Merlan se zrodily Nativa a Cerason.
  • Laurot je kříženec odrůd Merlan, Frankovka a Svatovavřinecké, který vznikl spoluprací šlechtitelů ze sdružení Resistant Velké Bílovice a Lubomíra Glose. Přestože ve vinicích ho prakticky nenajdete a na vína narazíte jen vzácně, Laurot byl nejlepším červeným vínem Salonu vín České republiky pro rok 2015.
  • Agni je modrá odrůda s muškátovým aroma, vyšlechtěná v roce 1973 ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích křížením odrůd André a Irsai Oliver. Ve víně se prolínají chutě a vůně drobného lesního ovoce.
Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?

Vinné toulky jižní Moravou

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.

Vyjeďte si na podzimní výlet vinohrady Uherskohradišťska

Vyjeďte si na podzimní výlet vinohrady Uherskohradišťska

17. ročník symbolického zavírání cyklostezek v centru Slovácka začne v sobotu 7. října 2023 od 10:00 hod. na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Cylisté vyjedou a pěší vyjdou na trasy různé délky a náročnosti, vedoucí přes mikroregiony Uherskohradišťska. Odpoledne bude připraven doprovodný program a vinný trh na Masarykově náměstí.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí.

Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku

Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku

Dvacet metrů vysoká rozhledna zdobí polešovický lesopark Skala. Kdo vyšlape 80 schodů, pohlédne z výšky 349 metrů nad mořem na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval. Název Floriánka je odvozen z názvu poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Velké Pavlovice – městečko na jihu Moravy, jež je proslulé lahodným vínem dosahujícím mimořádných kvalit světové úrovně, sladkými meruňkami a bohatým folklórním, společenským a kulturním životem.

Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 22? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 700 let od první zmínky o Zlíně, 600 let od obléhání Karlštejna, 500 let od chvíle, kdy víno ze Sonberku doputovalo na královský stůl, 400 let od začátku čarodějnických procesů, 300 let státních pošt, 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a 100 let od narození manželů Zátopkových. A přidáme také první cestu kolem světa, film o Janu Žižkovi anebo morovou epidemii, díky níž v Mikulově vzniklo tak krásné místo jako Svatý kopeček. Počítejte, cestujte a užívejte si!

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic. Soutěž každoročně pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Vinné sklepy Valtice

Vinné sklepy Valtice

Jedná se o firmu rodinného typu s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi. Základy tohoto vinařství byly položeny již ve 12. století na místech původního valtického hradu.

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice – víno ze slunečných strání Slovácka

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice – víno ze slunečných strání Slovácka

Areál Šlechtitelské stanice, založené již roku 1922, nabízí nejen informační centrum a degustační prostory, ale také vyhlídkovou terasu s posezením a kruhovým výhledem na zdejší vinice. Vyrábí se zde kvalitní vína vyrobená z vlastních hroznů zrajících na slunečných stráních Slovácka.

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době se zabývá novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí.

Víno, hrady a zámky: nejen jižní Morava láká na snoubení památek a vína

Víno, hrady a zámky: nejen jižní Morava láká na snoubení památek a vína

Že je Česká republika památkovou velmocí, všichni víme. Když k tomu přidáme i vynikající víno z regionálních vinic, nemůžeme se přát lepší podmínky pro perfektní dovolenou. Zkuste si naplánovat výlet nebo několikadenní putování na některé z našich předních zámků či hradů a po prohlídce památky ochutnejte o kousek dál dobré moravské nebo české víno od místního vinaře. Možností je spousta, ty nejzajímavější vám přináší Kudy z nudy.

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).

Další aktuality

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky