Úvod > Aktuality > Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě
Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Vydáno 7. července 2021
Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Rozhodně je výlet za vínem zdravější varianta, a k tomu je Morava tak krásná. Když se ráno probudíte, při pohledu na majestátní Pálavu se vám udělá hezky po těle i na duši, ikdyž jste večer předtím ve sklípku vyváděli, co jste chtěli. Ať už pojedete autem nebo s koly, je vinařská turistika jednou z nejzábavnějších, kterou člověk vymyslel. Nechte se proto pozvat do pár vinařství.
 

Víno Hort – špičková vína z Dobšic

vínoK absolutním špičkám na vinném trhu patří vinař Jiří Hort ze Znojemska. Jeho vína se vyznačují precizním provedením a nezaměnitelným rukopisem – zkrátka když pijete víno od Horta, poznáte, že jej dělal on. Pochopitelně myslí se i na vaše zdraví – výlet za vínem do Dobšic můžete spojit s turistickou výpravou do nejkrásnější části údolí řeky Dyje. U Hortů pak můžete vyzkoušet, jaké víno dává tato požehnaná krajina.

Vinařství Víno Hort si pro vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Degustaci u nás můžete zažít v degustačním sklepě nebo ve vinárně – posezení ve sklepě.
 

Letní pohoda ve Vinařství Kovacs

Vinařství KovacsVinařství Kovacs se prosadilo na vinařském trhu výtečnou kvalitou vín a nejedním oceněním. Vína jsou navíc dostupná v každé slušné vinotéce. Sami jste na tuto značku určitě narazili. Rodinná firma sídlí v Novosedlech, asi deset kilometrů od Mikulova. Krom skvělého vína patří k podniku i penzion a restaurace, ve které se skutečně báječně a po moravsku vaří. Navíc je to ideální výchozí bod pro podnikání výletů na kolech.

Za pěkného počasí se zd enabízí možnost příjemného posezení se skleničkou vína na letní terase přímo před vinařstvím. Pokud máte zájem o degustace, je pro vás připraveno několik programů, domluvte se na ně však předem.


Malovaný sklep v Šatově – příjemný za každého počasí

malovaný sklep šatovMalovaný sklep v Šatově nikdy nesloužil k výrobě vína, ale pouze jako konzumovna. Spravuje jej znojemský Znovín, který patří k největším vinařstvím u nás. Přesto se nebojte nějaké masovosti, přístup ve sklepě nepostrádá moravskou vřelost a vlídnost. Do Rakous je, co by kamenem dohodil, a do Znojma došel pěšky. A zdejší lidová výzdoba stojí za vidění.

V podzemí je jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním. Malovanému sklepu upsal svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku.


Vinařství Koráb Boleradice nabízí 13 sklepů

Vinařství Koráb BoleradiceBoleradicích, ve Vinařství Koráb, budete mít jediný problém – vybrat si vinný sklep. Celkem jich tu mají třináct a všechny jsou připravené právě na vaši návštěvu. Zdržet se budete moci, jak dlouho uznáte za vhodné, rádi vás tu ubytují třeba na týden, a to v jakémkoli množství. Jen si zkuste odhadnout, kolik Pražáků tu dokážou zavřít do tolika sklepů!

Vinařství se specializuje se na pěstování hroznů a výrobu vín originálního původu ze starých moravských vinic. V současné době obhospodařuje asi 4 ha vinic vlastních či pronajatých od starých pěstitelů. Vysoký obsah minerálních látek v hroznech ze starých vinic je vynikajícím předpokladem pro výrobu jedinečných, vysoce extraktivních vín. Můžete se sami přesvědčit při ochutnávce.
 

Za folklorem do Dolních Dunajovic

tradiční kapelaPokud se spustíte z Pálavy na kole, dojedete bez jediného šlápnutí až do Dolních Dunajovic, kde můžete navštívit vinařský dvůr U Mlýnků. Jsou tu zařízeni na malé i velké návštěvy, skvěle vás nakrmí a o kvalitu nápojů také nemusíte mít starost. Dolní Dunajovice jsou navíc vesnicí, kde folklor skutečně žije, a tak najdete na stránkách dvora i kalendář akcí, abyste věděli, kdy se máte za vínem právě sem vypravit.

V průběhu celého roku probíhá na Vinařském dvoře řada akcí spojených s vínem a vinnou turistikou. Bez ohledu na roční období zde celoročně nabízí samostatné ochutnávky a řízené degustace pro skupiny i jednotlivce s panem majitelem nebo zdejším sommelierem.
 

Jáňův dvůr – za vínem na koni

Jáňův dvůrAutem a na kole – to už dnes umí každý. Ale co třeba po starodávnu na koni či bryčkou? To je tip na zajímavý pobyt na jižní Moravě v Novém Přerově na samých hranicích s Rakouskem. Jáňův dvůr pro vás připraví vyjížďku v kteroukoli roční dobu a kam si jen budete přát.

Na úpatí kopce zvaného Přerovský vrch leží vinný sklep Jáňův dvůr. Je položený asi 1 km nad vesnicí, takže se u něj dají prožít nádherné západy slunce, kdy slunce zapadá nad kostelem. Sklep je ze všech stran obklopen vinohrady známých vinařství. Na dvoře sice víno nevyrábí, ale ochutnáte v něm vína zdejší vinařské oblasti.


Víno v kombinaci s uměním v Blatnici pod Svatým Antonínkem

blatniceCyklistické vinařské stezky s možností návštěv sklípku vedou i podhůřím Bílých Karpat. Jednou takovou zastávkou může být třeba městečko Blatnice. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete nejen ochutnat skvělá místní vína, ale prohlédnout si obrazy J. Úprky a A. Frolky, kteří se tu hodně inspirovali. 

Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech. Nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. Blatnice pod Sv. Ant. je součástí strážnické vinařské oblasti. Nejznámějším z kvalitních vín, známkové víno Blatnický roháč, bylo první české přírodní víno, které získalo zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Celé léto můžete v rámci akce Do Blatnice k vinařovi navštívit přibližně tři desítky vinařů přímo v jejich sklepech; otevřeno je vždy v pátek od 17:00 do 19:00 hodin, v sobotu od 13:00 do 19:00 hodin a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin.
 

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relaxujte uprostřed vinohradů

u kapličky zaječíVinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín.

Malé rodinné Vinařství U Kapličky je zaměřeno na výrobu kvalitních přívlastkových vín z hroznů, vypěstovaných ve vlastních vinicích. Můžete nahlédnout do vinných sklepů a ochutnat tu ta nejlepší vína zdejší produkce, která jsou oceněna nejednou zlatou medailí. Pro ještě pohodovější pobyt se můžete těšit na wellness centrum přímo v areálu penzionu Vinařství U Kapličky. Je zde bazén s protiproudem, whirlpool, nejrůznější druhy saun a nechybí ani vodní nar či masáže.
 

Okoštujte vínko u vinařa v Mutěnicích

vínoChloubou mutěnických vinařů je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy. V létě od 25. 6. do 3. 9. 2021 můžete poznávat jednotlivé sklepy a vinaře podrobně. Každý týden je otevřeno jedno vinařství, kde ochutnáte přibližně šest až deset vzorků v ceně 10 Kč za jeden, chybět nebude ani drobné pohoštění. Otevřeno je i ve všedních dnech od 15:00 do 19:00 hodin, o víkendech od 10:.00 do 18:00 hodin. Rozpis najdete například na internetových stránkách mutěnických vinařů.

Navíc v se v sobotu 21. 8. 2021 můžete těšit na Den otevřených sklepů, kdy se najednou otevře téměř třicet sklepů drobných vinařů.
 

Nemusíte jen na Moravu! Jeďte do Mostu!

Vinařství ChrámceVinařství Chrámce není na jižní Moravě, ale v severních Čechách. Nabízíme vám ho, protože je unikátní hned z několika důvodů. Předně vyrábí košer vína, se kterými slaví úspěchy po celém světě a vyváží je i do Izraele. Další zajímavostí je, že víno tu pěstují na rekultivačních vinicích, tedy na místech zdevastovaných průmyslem minulého režimu. A třetí unikum je asi nejlepší: v Chrámcích se dělají snad nejlepší červená vína u nás.

Podniková prodejna se nachází v centru Mostu, tř. Budovatelů bl. 382, č. p. 3072 naproti obchodnímu domu Central. Podniková prodejna nese původní označení Vinárna U Divocha. V prodejně jsou k dostání všechna vína vyráběná v současnosti ve vinařství v Chrámcích, jak lahvová, tak sudová.
Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezónu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma

Romantický statek – ekofarmu Jáňův dvůr najdete ve vinařské vesničce Nový Přerov nedaleko Mikulova, na hranici s Rakouskem. Rozlehlé stavení s historickou tváří je příjemnou zastávkou pro putující cyklisty, oázou klidu pro unavené obyvatele měst a místem zážitků pro rodiny s dětmi.

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Rozhledna s kapličkou se nacházejí na jihozápadě obce Zaječí, na zalesněném kopečku Kalvárie (262 m.n.m.), nad Vinařstvím „U kapličky“.

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort pro Vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Znojemsko nabízí spoustu možností, jak upevnit svoje zdraví a obohatit se poznáním vín. Stačí sednout na kolo či si po svých projít vinařské stezky.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs se nachází na okraji jedné z nejstarších, historicky nejvýznamnějších a rozlohou vinic jednou z největších vinařských obcí Jižní Moravy, Novosedly. Poznejte krásu moravských vinařských stezek!

Za poznáním moravského vína ve sklípku u Mlýnků Dolní Dunajovice

Za poznáním moravského vína ve sklípku u Mlýnků Dolní Dunajovice

Vinařský dvůr u Mlýnků v Dolních Dunajovicích poskytuje komplexní služby pro milovníky dobrého vína,domácí kuchyně a pohodových pobytů na jižní Moravě. Vinný sklep se nachází v těsné blízkosti restaurace a je s ní propojen skrze vinnou banku.

České vinařství Chrámce – ochutnejte i košer vína

České vinařství Chrámce – ochutnejte i košer vína

Takřka po 800 letech obnovené pěstování vína na Mostecku a největší vinice v Čechách, to je Vinařství Chrámce. Světovým unikátem je jeho metoda pěstování vína na důlních výsypkách. Jako jedno z mála domácích vinařství dokáže vyhovět velice přísným požadavkům na výrobu košer vína.

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Pojďte zapomenout na všední starosti a shon dnešní moderní doby. S námi se vrátíte do éry našich dědů, kdy se lidé po celodenní těžké práci scházeli a u skleničky vína si dokázali najít čas na sebe i na své přátele.