Úvod > Aktuality > Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě
Gurmánská turistika

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

  • Vydáno21. dubna 2022
Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Rozhodně je výlet za vínem zdravější varianta, a k tomu je Morava tak krásná. Když se ráno probudíte, při pohledu na majestátní Pálavu se vám udělá hezky po těle i na duši, ikdyž jste večer předtím ve sklípku vyváděli, co jste chtěli. Ať už pojedete autem nebo s koly, je vinařská turistika jednou z nejzábavnějších, kterou člověk vymyslel. Nechte se proto pozvat do pár vinařství.
 

Víno Hort – špičková vína z Dobšic

vínoK absolutním špičkám na vinném trhu patří vinař Jiří Hort ze Znojemska. Jeho vína se vyznačují precizním provedením a nezaměnitelným rukopisem – zkrátka když pijete víno od Horta, poznáte, že jej dělal on. Pochopitelně myslí se i na vaše zdraví – výlet za vínem do Dobšic můžete spojit s turistickou výpravou do nejkrásnější části údolí řeky Dyje. U Hortů pak můžete vyzkoušet, jaké víno dává tato požehnaná krajina.

Vinařství Víno Hort si pro vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Degustaci u nás můžete zažít v degustačním sklepě nebo ve vinárně – posezení ve sklepě.
 

Pohoda ve Vinařství Kovacs

Vinařství KovacsVinařství Kovacs se prosadilo na vinařském trhu výtečnou kvalitou vín a nejedním oceněním. Vína jsou navíc dostupná v každé slušné vinotéce. Sami jste na tuto značku určitě narazili. Rodinná firma sídlí v Novosedlech, asi deset kilometrů od Mikulova. Krom skvělého vína patří k podniku i penzion a restaurace, ve které se skutečně báječně a po moravsku vaří. Navíc je to ideální výchozí bod pro podnikání výletů na kolech.

Za pěkného počasí se zde nabízí možnost příjemného posezení se skleničkou vína na letní terase přímo před vinařstvím. Pokud máte zájem o degustace, je pro vás připraveno několik programů, domluvte se na ně však předem.


Malovaný sklep v Šatově – příjemný za každého počasí

malovaný sklep šatovMalovaný sklep v Šatově nikdy nesloužil k výrobě vína, ale pouze jako konzumovna. Spravuje jej znojemský Znovín, který patří k největším vinařstvím u nás. Přesto se nebojte nějaké masovosti, přístup ve sklepě nepostrádá moravskou vřelost a vlídnost. Do Rakous je, co by kamenem dohodil, a do Znojma došel pěšky. A zdejší lidová výzdoba stojí za vidění.

V podzemí je jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním. Malovanému sklepu upsal svůj život – pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku.


Vinařství Koráb Boleradice nabízí 13 sklepů

Vinařství Koráb BoleradiceBoleradicích, ve Vinařství Koráb, budete mít jediný problém – vybrat si vinný sklep. Celkem jich tu mají třináct a všechny jsou připravené právě na vaši návštěvu. Zdržet se budete moci, jak dlouho uznáte za vhodné, rádi vás tu ubytují třeba na týden, a to v jakémkoli množství. Jen si zkuste odhadnout, kolik Pražáků tu dokážou zavřít do tolika sklepů!

Vinařství se specializuje se na pěstování hroznů a výrobu vín originálního původu ze starých moravských vinic. V současné době obhospodařuje asi 4 ha vinic vlastních či pronajatých od starých pěstitelů. Vysoký obsah minerálních látek v hroznech ze starých vinic je vynikajícím předpokladem pro výrobu jedinečných, vysoce extraktivních vín. Můžete se sami přesvědčit při ochutnávce.
 

Za folklorem do Dolních Dunajovic

tradiční kapelaPokud se spustíte z Pálavy na kole, dojedete bez jediného šlápnutí až do Dolních Dunajovic, kde můžete navštívit vinařský dvůr U Mlýnků. Jsou tu zařízeni na malé i velké návštěvy, skvěle vás nakrmí a o kvalitu nápojů také nemusíte mít starost. Dolní Dunajovice jsou navíc vesnicí, kde folklor skutečně žije, a tak najdete na stránkách dvora i kalendář akcí, abyste věděli, kdy se máte za vínem právě sem vypravit.

V průběhu celého roku probíhá na Vinařském dvoře řada akcí spojených s vínem a vinnou turistikou. Bez ohledu na roční období zde celoročně nabízí samostatné ochutnávky a řízené degustace pro skupiny i jednotlivce s panem majitelem nebo zdejším sommelierem.
 

Jáňův dvůr – za vínem na koni

Jáňův dvůrAutem a na kole – to už dnes umí každý. Ale co třeba po starodávnu na koni či bryčkou? To je tip na zajímavý pobyt na jižní Moravě v Novém Přerově na samých hranicích s Rakouskem. Jáňův dvůr pro vás připraví vyjížďku v kteroukoli roční dobu a kam si jen budete přát.

Na úpatí kopce zvaného Přerovský vrch leží vinný sklep Jáňův dvůr. Je položený asi 1 km nad vesnicí, takže se u něj dají prožít nádherné západy slunce, kdy slunce zapadá nad kostelem. Sklep je ze všech stran obklopen vinohrady známých vinařství. Na dvoře sice víno nevyrábí, ale ochutnáte v něm vína zdejší vinařské oblasti.


Víno v kombinaci s uměním v Blatnici pod Svatým Antonínkem

blatniceCyklistické vinařské stezky s možností návštěv sklípku vedou i podhůřím Bílých Karpat. Jednou takovou zastávkou může být třeba městečko Blatnice. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete nejen ochutnat skvělá místní vína, ale prohlédnout si obrazy J. Úprky a A. Frolky, kteří se tu hodně inspirovali. 

Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech. Nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. Blatnice pod Sv. Ant. je součástí strážnické vinařské oblasti. Nejznámějším z kvalitních vín, známkové víno Blatnický roháč, bylo první české přírodní víno, které získalo zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Celé jaro a léto můžete v rámci akce Do Blatnice k vinařovi navštívit přibližně tři desítky vinařů přímo v jejich sklepech; otevřeno je vždy v pátek od 17:00 do 19:00 hodin, v sobotu od 13:00 do 19:00 hodin a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin.
 

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relaxujte uprostřed vinohradů

u kapličky zaječíVinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín.

Malé rodinné Vinařství U Kapličky je zaměřeno na výrobu kvalitních přívlastkových vín z hroznů, vypěstovaných ve vlastních vinicích. Můžete nahlédnout do vinných sklepů a ochutnat tu ta nejlepší vína zdejší produkce, která jsou oceněna nejednou zlatou medailí. Pro ještě pohodovější pobyt se můžete těšit na wellness centrum přímo v areálu penzionu Vinařství U Kapličky. Je zde bazén s protiproudem, whirlpool, nejrůznější druhy saun a nechybí ani vodní nar či masáže.
 

Okoštujte vínko u vinařa v Mutěnicích

vínoChloubou mutěnických vinařů je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy. Charakteristickým dekoračním prvkem mutěnického areálu jsou rostlinné a figurální motivy na žúdrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. V létě od 24. 6. do 2. 9. 2022 můžete poznávat jednotlivé sklepy a vinaře podrobně. Každý týden je otevřeno jedno vinařství, kde ochutnáte přibližně šest až deset vzorků v ceně 10 Kč za jeden, chybět nebude ani drobné pohoštění. Otevřeno je i ve všedních dnech od 15:00 do 19:00 hodin, o víkendech od 10:00 do 18:00 hodin. Rozpis najdete v průběhu sezóny například na internetových stránkách mutěnických vinařů.
 

Nemusíte jen na Moravu! Jeďte do Mostu!

Vinařství ChrámceVinařství Chrámce není na jižní Moravě, ale v severních Čechách. Nabízíme vám ho, protože je unikátní hned z několika důvodů. Předně vyrábí košer vína, se kterými slaví úspěchy po celém světě a vyváží je i do Izraele. Další zajímavostí je, že víno tu pěstují na rekultivačních vinicích, tedy na místech zdevastovaných průmyslem minulého režimu. A třetí unikum je asi nejlepší: v Chrámcích se dělají snad nejlepší červená vína u nás.

Podniková prodejna se nachází v centru Mostu, tř. Budovatelů bl. 382, č. p. 3072 naproti obchodnímu domu Central. Podniková prodejna nese původní označení Vinárna U Divocha. V prodejně jsou k dostání všechna vína vyráběná v současnosti ve vinařství v Chrámcích, jak lahvová, tak sudová.
Okoštujte u vinařa v Mutěnicích 2024

26.6.
1.9.
Okoštujte u vinařa v Mutěnicích 2024

Zažijte Moravské Slovácko skrze víno. Přivítejte léto s lahodným dobrodružstvím poznávání vín v srdci Moravského Slovácka!

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma

Jáňův dvůr – penzion, kemp a ekofarma

Romantický statek – ekofarmu Jáňův dvůr najdete ve vinařské vesničce Nový Přerov nedaleko Mikulova, na hranici s Rakouskem. Rozlehlé stavení s historickou tváří je příjemnou zastávkou pro putující cyklisty, oázou klidu pro unavené obyvatele měst a místem zážitků pro rodiny s dětmi.

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Pojďte zapomenout na všední starosti a shon dnešní moderní doby. S námi se vrátíte do éry našich dědů, kdy se lidé po celodenní těžké práci scházeli a u skleničky vína si dokázali najít čas na sebe i na své přátele.

Vinařství U Mlýnků v Dolních Dunajovicích

Vinařství U Mlýnků v Dolních Dunajovicích

Vinařský dvůr u Mlýnků v Dolních Dunajovicích poskytuje komplexní služby pro milovníky dobrého vína, domácí kuchyně a pohodových pobytů na jižní Moravě. Vinný sklep se nachází v těsné blízkosti restaurace a je s ní propojen skrze vinnou banku.

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Rozhledna s kapličkou se nacházejí na jihozápadě obce Zaječí, na zalesněném kopečku Kalvárie (262 m.n.m.), nad Vinařstvím „U kapličky“.

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort pro Vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Znojemsko nabízí spoustu možností, jak upevnit svoje zdraví a obohatit se poznáním vín. Stačí sednout na kolo či si po svých projít vinařské stezky.

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs se nachází na okraji jedné z nejstarších, historicky nejvýznamnějších a rozlohou vinic jednou z největších vinařských obcí Jižní Moravy, Novosedly. Poznejte krásu moravských vinařských stezek!

Další aktuality

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky