Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou
Gurmánská turistika

Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou

Ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou vzniká expozice Tekutý poklad. Jedná se o nejvzácnější kolekci vín na celém evropském kontinentu, jejíž hodnota byla stvrzena znaleckým posudkem a znatelně přesahuje dvacet milionů korun.
Společně s relikviářem bylo v roce 1985 nalezeno 133 lahví archivního vína a koňaku pocházejících z konce 19. století. Nedávný odborný průzkum ukázal, že vína jsou stále v dobré kondici.

Sbírka archivních vín byla vytvořena rodinou Beaufort-Spontin, která vlastnila areál dnešního Státního hradu a zámku Bečov v letech 1838–1945. Sbírka byla tvořena pravděpodobně v době před první světovou válkou, ovšem nikoli s ambicí vytvoření investice k budoucímu prodeji, ale jako vína určená po jisté době ke stolování. Hodnotu sbírky pro její majitele z rodu Beaufort-Spontin dokazuje, že na konci II. světové války kolekci 133 vín ukryli spolu s významnou románskou památkou relikviářem sv. Maura pod podlahu hradní kaple. Rodina během války sympatizovala s nacistickým Německem a po jejím skončení se uchýlila na své statky v Rakousku. Předměty ukrývali pravděpodobně s představou, že se pro ně budou moci po několika letech vrátit. Vzhledem k politické situaci v Československu v druhé polovině 20. století však byly lahve vypátrány až spolu s relikviářem sv. Maura v roce 1985.

Od té doby byly uloženy v areálu hradu a zámku Bečov a byla prováděna početní kontrola jejich stavu. Po vybudování depozitáře v roce 2009 byly přesunuty do více vyhovujících prostor ve sklepě budovy s depozitáři a v roce 2010. V roce 2011 došlo k nálezu dalších tří lahví, které byly objeveny při archeologickém průzkumu na parkánech hradu Bečov, pravděpodobně sem byly ukryty někým ze sloužících rodiny Beaufort-Spontin rovněž v období II. světové války. 

Dne 22. května 2016 proběhlo odborné posouzení současného stavu a kvality vín. Pomocí speciální technologie Coravin bylo z lahví, bez nutnosti odkorkování a tím znehodnodnocení obsahu následnou oxidací, odebráno malé množství vína, které poté přechutnala odborná komise. Během posouzení porota ochutnala celkem třináct vzorků. Kromě jednoho vzorku, který byl označen jako "mrtvý", byla všechna vína "živá" tzn. pitelná, přičemž za absolutní špičku bylo označeno víno Château d'Yquem z roku 1896. U většiny vín, pocházejících z let 1892 – 1899, je navíc díky částečně zachovalé etiketě možné bezpečně určit nejen stáří a původ, tedy konkrétního vinaře, od kterého víno pochází, ale dokonce i obchodníka, jenž vína prodával.
 

Vznikající expozice

V roce 2021 se podařilo uzavřít přelomové Memorandum o spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. Prvním společným projektem je koncepce nově vznikající expozice tzv. Tekutého pokladu, která vznikla ve spolupráci SHZ Bečov, SIMID (Sdružení pro interpretaci místního dědictví ČR) a Sutnarkou – Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. Cílem této expozice, která vznikne ve sklepích opravovaného Pluhovského paláce, je přiblížit návštěvníkům mimořádně hodnotnou a celosvětově unikátní sbírku vín a koňaků z konce 19. století.

Audiovizuální expozice je z velké části reakcí na vizuální a pocitové potřeby návštěvníka 21. století. Nejedná se však o samoúčelnou show. Cílem není oslepit návštěvníka světlem a zanechat mu tak nesmazatelnou stopu na oční sítnici, ale vhodně nasvítit prostorový obraz, který si odnese divák ve své paměti. Stejně tak zvuková stopa nemá ambice posadit diváka na zem mohutným basem, nýbrž doprovází výklad průvodce a vytváří autentický dojem z prostředí vinných sklepů. Základním prvkem vizuálního pocitu je čistota prostoru. Velká část expozice je zastoupena videoprojekcí, která dokresluje a modeluje prostor samotného sklepa. Jednotlivé kusy vitrín a skleněné plochy vystupují z kamenných zdí Beaufortské vinotéky, láhve vína tak ve svých trezorech prostupují prostorem. Pocitově se tak navrací do svého úkrytu, kde byly na dlouhou dobu pohřbeny s relikviářem sv. Maura, což způsobilo jejich nezpochybnitelnou výjimečnost. Nerezové části pak vyžadují současné, čisté, technické zpracování, aby symbolicky vyvolaly časový posun tohoto nezvyklého pokladu.

Provozovatel

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Zámek 9
sklepy Pluhovského paláce
364 64 Bečov nad Teplou
Email:
becov.rezervace@n...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
50,085640 12,839706
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj