Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Středohoří > Velké Žernoseky

Velké Žernoseky

Jedním z nejkrásnějších úseků Labe je Porta Bohemica neboli Brána Čech, kaňonovité údolí v místech, kde řeka míří do Českého středohoří. Pohled na nádhernou krajinu s impozantními vrcholky a svahy porostlými vinicemi si vychutnáte právě při návštěvě Velkých Žernosek.

Velké Žernoseky a jejich malý protějšek

Tam, kde se Labe zařezává mezi první svahy Českého středohoří v údolí zvaném Brána Čech, Porta Bohemica, leží na pravém břehu obec Velké Žernoseky.

Přívoz ji spojuje s Malými Žernosekami na protějším břehu a usnadňuje tak putování po Litoměřické vinařské stezce i výlety do okolí těm, kteří jedou po Labské stezce. Hlavní památkou obce je pozdně gotický kostel sv. Mikuláše a zámek, v němž sídlí jedna z vinařských firem.
 

Vinařství, vinice a viniční domky

Velké Žernoseky patří k obcím se staletými vinařskými tradicemi. Pod zámkem se dochovaly barokní vinné sklepy, které se dodnes využívají ke zrání vín, několik vinařství nabízí degustace, oblíbenou akcí je Žernosecké vinobraní. Ve stráních nad řekou směrem k Bráně Čech pak leží prvotřídní viniční tratě Mariánská hora, Malá Vendule a Velká Vendule. Při toulkách vinicemi objevíte dva malebné viniční domky, o kousek dál pak leží skalnatý ostroh Kalvárie se třemi kříži a vyhlídkou.
 

Koupání a výletní plavby

Mezi Velkými Žernosekami a obcemi Píšťany a Žalhostice pod vrchem Radobýl bývala pískovna, jejíž písek se využíval například pro stavbu velkých vodních děl na Vltavě, zejména Slapské a Orlické přehrady. Dnes je zatopená a pod jménem Píšťanské jezero známá jako oblíbená rekreační oblast. Skvěle se sem dostanete nejenom pěšky nebo na kole, ale také po řece díky pravidelné lodní linceÚstí nad Labem do Litoměřic. Oblíbeným cílem pěších i cyklistických výletů je vrch Lovoš a Opárenské údolí.

Aktivity v obci Velké Žernoseky

Park inspirace

Park inspirace je volně přístupný veřejnosti. Dvouhektarový zahradní areál se kaskádovitě svažuje k Žernoseckému jezeru a v jednotlivých zónách si můžete detailně prohlédnout jednotlivé typy betonových dlažeb, zídek, obrubníků a palisád.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Kostel sv. Mikuláše ve Velkých Žernosekách

Kostel je pozdně gotická sakrální stavba ze 16. století, stojí na místě původního dřevěného kostela, z nějž se zachovala věž. Kostel je obklopen hřbitovem z roku 1875.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Velké Žernoseky

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Vinárna Vinařský klub Velké Žernoseky

Vinařský klub je stylová vinárna se zastřešenou letní terasou, který je otevřen v letních měsících o víkendech, jinak po rezervaci lze využít na společenské akce, firemní večírky, svatby, skupinové degustace či posezení u dobrého žernoseckého vína s přáteli.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Turistická ubytovna Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách

Ubytovna je vhodná především pro cyklisty a pěší turisty. Trasa vede romantickým Labským údolím, kde je k vidění mnoho turistických zajímavostí.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Rodinné vinařství Mikulenkovi – jedinečná vína z Českého středohoří

Malé rodinné vinařství, nacházející se ve velkožernosecké oblasti. Pěstuje a vyrábí vína z odrůd – Muller Thurgau, MOPR, Svatovavřinecké, Rulandské bílé, Tergus – jakostní likérové víno portského typu.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti České Středohoří


Mordýřské putování Václava Babinského

Málokdo se tak postaral o svou pověst jako Václav Babinský. Stal se hrdinou dnes už zapomenutých kramářských písní i brakové literatury a na sklonku života ochotně líčil svá dobrodružství po pražských hospodách.
Litoměřice, Výlety s příběhem

Poznejte okolí Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je jedním z měst, kde se ani po několika dnech nebudete nudit. Až poznáte jeho dvě hlavní dominanty Větruši a Střekov, vydejte se na výpravy do jeho okolí. Leží v nádherném Labském údolí, které je lemované turistickými trasami a cyklostezkami. Seznámíte se jak s přírodními krásami, tak s historií sahající do prvopočátků našich dějin.

Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov

Když se blížíte silnicí podél Labe směrem na sever k Ústí, okamžitě si jich všimnete. Na jednom břehu se tyčí na skále majestátný hrad Střekov, na druhém výletní zámeček Větruše. Každý z nich má úplně jinou historii, ale přece mají jedno společné. Z obou je krásný výhled na město i řeku. Díky jejich kouzlu není Ústí nad Labem jen průmyslovým městem lemovaným paneláky.
Navštivte ústecké dominanty Větruši a Střekov, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Bohatá vévodkyně a spálené účty – díky nim vás Ploskovice nadchnou

V Ploskovicích nechala v letech 1720 až 1730 Anna Marie Františka Toskánská postavit honosný barokní zámek, jehož autorem je zřejmě K. I. Dienzenhofer. Stavba sídla, které mělo vypadat jako malé Versailles, stála přes milion zlatých, a aby Anna Marie Františka tuto okolnost utajila před manželem – skrblíkem, vychytrale veškeré účty spálila.
Ploskovice, Na hrady a zámky