Úvod > Kam pojedete? > Ústecký kraj > České Středohoří > Velké Žernoseky

Velké Žernoseky

Jedním z nejkrásnějších úseků Labe je Porta Bohemica neboli Brána Čech, kaňonovité údolí v místech, kde řeka míří do Českého středohoří. Pohled na nádhernou krajinu s impozantními vrcholky a svahy porostlými vinicemi si vychutnáte právě při návštěvě Velkých Žernosek.

Velké Žernoseky a jejich malý protějšek

Tam, kde se Labe zařezává mezi první svahy Českého středohoří v údolí zvaném Brána Čech, Porta Bohemica, leží na pravém břehu obec Velké Žernoseky.

Přívoz ji spojuje s Malými Žernosekami na protějším břehu a usnadňuje tak putování po Litoměřické vinařské stezce i výlety do okolí těm, kteří jedou po Labské stezce. Hlavní památkou obce je pozdně gotický kostel sv. Mikuláše a zámek, v němž sídlí jedna z vinařských firem.
 

Vinařství, vinice a viniční domky

Velké Žernoseky patří k obcím se staletými vinařskými tradicemi. Pod zámkem se dochovaly barokní vinné sklepy, které se dodnes využívají ke zrání vín, několik vinařství nabízí degustace, oblíbenou akcí je Žernosecké vinobraní. Ve stráních nad řekou směrem k Bráně Čech pak leží prvotřídní viniční tratě Mariánská hora, Malá Vendule a Velká Vendule. Při toulkách vinicemi objevíte dva malebné viniční domky, o kousek dál pak leží skalnatý ostroh Kalvárie se třemi kříži a vyhlídkou.
 

Koupání a výletní plavby

Mezi Velkými Žernosekami a obcemi Píšťany a Žalhostice pod vrchem Radobýl bývala pískovna, jejíž písek se využíval například pro stavbu velkých vodních děl na Vltavě, zejména Slapské a Orlické přehrady. Dnes je zatopená a pod jménem Píšťanské jezero známá jako oblíbená rekreační oblast. Skvěle se sem dostanete nejenom pěšky nebo na kole, ale také po řece díky pravidelné lodní linceÚstí nad Labem do Litoměřic. Oblíbeným cílem pěších i cyklistických výletů je vrch Lovoš a Opárenské údolí.

Jarní odemykání Labské stezky

Turistická sezóna na Labské stezce bude slavnostně zahájena 15. dubna 2023.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Žernosecké vinobraní 2023

Dvoudenní oslava práce vinařů. Stánky, kapely a především burčák a víno.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Aktivity

Park inspirace

Park inspirace je volně přístupný veřejnosti. Dvouhektarový zahradní areál se kaskádovitě svažuje k Žernoseckému jezeru a v jednotlivých zónách si můžete detailně prohlédnout jednotlivé typy betonových dlažeb, zídek, obrubníků a palisád.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Kostel sv. Mikuláše ve Velkých Žernosekách

Kostel je pozdně gotická sakrální stavba ze 16. století, stojí na místě původního dřevěného kostela, z nějž se zachovala věž. Kostel je obklopen hřbitovem z roku 1875.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Rodinné vinařství Mikulenkovi – jedinečná vína z Českého středohoří

Malé rodinné vinařství, nacházející se ve velkožernosecké oblasti. Pěstuje a vyrábí vína z odrůd – Muller Thurgau, MOPR, Svatovavřinecké, Rulandské bílé, Tergus – jakostní likérové víno portského typu.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Vinárna Vinařský klub Velké Žernoseky

Vinařský klub je stylová vinárna se zastřešenou letní terasou, který je otevřen v letních měsících o víkendech, jinak po rezervaci lze využít na společenské akce, firemní večírky, svatby, skupinové degustace či posezení u dobrého žernoseckého vína s přáteli.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Turistická ubytovna Porta Bohemica ve Velkých Žernosekách

Ubytovna je vhodná především pro cyklisty a pěší turisty. Trasa vede romantickým Labským údolím, kde je k vidění mnoho turistických zajímavostí.
Velké Žernoseky, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou

Běžecká trasa Litvínov – Chudeřín

Město Litvínov je střediskem chemického a textilního průmyslu, což poznáte podle čichu, když do něj přijíždíte a jedete kolem chemičky. Je rovněž líhní slavných hokejistů, kteří svou kondici možná právě cvičí v Chuděříně, kudy vede naše trasa a kde už chemičku rozhodně neucítíte. Přinášíme vám tip na pěknou 5 km dlouhou trasu, která vede kolem vodních nádrží.
běh Litvínovem, Cesty pro zdraví