Úvod > Co chcete dělat? > Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování
Životní styl

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Na jeho vrcholu najdete unikátní stavební dílo, které bylo vybudováno jako hotel s restauračním zařízením.

Stavba byla vytvořena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Výjimečný hotel, který však ubytovává hlavně české hosty (ty z Liberce nevyjímaje), nabízí zážitkové ubytování se snídaní. Vybrat můžete ze 2 Apartmá, 12 dvoulůžkových pokojů Comfort s vlastní koupelnou nebo některé z 8 dvojlůžkových pokojů Economy v turistické kategorii (společná koupelna). Výborná snídaně však ráno čeká na každého.

Celková kapacita hotelu se pohybuje kolem 45 lůžek a 8 přistýlek. Restaurace nabízí denní menu – chutná jídla s kratší dobou přípravy a na sklonku dne večerní menu – nejen pro náročnější hosty.
 

Letní a zimní sezóna na Ještědu

Na Ještěd se většinou jezdí za zážitkem z ubytování na výjimečném místě. Proto je také většina pobytů na jednu či dvě noci. Kdo chce na Ještědu strávi více dní, ten si jistě vybere z mnoha dalších aktivit.

V letní sezóně jsou z Ještědu bohaté možnosti výletů do krásného okolí Jizerských hor, do Lázní Libverdy, na zámky Sychrov a Frýdlant. Liberec, ze kterého se snadno dostanete tramvají na konečnou stanici přímo pod vrchol Ještědu, nabízí široký výběr kulturního i sportovního vyžití, jako např. ZOO, botanickou zahradu, plavecký areál aj.

V zimní sezóně slouží návštěvníkům Ještědu sjezdové tratě pro začátečníky i náročnější lyžaře, několik lyžařských vleků, visutá lanová dráha a dále pak středisko skokanských můstků.
 

Postupná rekonstrukce unikátních interiérů

Na Ještědu dochází k postupné rekonstrukci interiérů, které se tak navrací do do své původní podoby ze 70. let. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar, restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch, který je také autorem jejích dekorativních zrcadlových příček. Na svém místě zůstala původní umělecká díla: skleněná plastika Spad meteoritů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Z původního vybavení salonku se zachoval stůl či tapiserie od Vladimíra Křečana. Salónek v černobílé kombinaci barev byl v době svého vzniku velmi unikátní a neobvyklý.

Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek, bar a původní osvětlení restaurace. Z původních prvků baru se přitom zachoval jen barový pult, zázemí s policemi a osvětlení. Z původního nábytku nic nezůstalo, nechaly se tak vyrobit repliky. Do podoby z období svého vzniku se vracejí také některé pokoje hotelu, provoz hotelu však není omezen.
 

Hora Ještěd

Samotná hora Ještěd je tvořena z tvrdého křemencového suku, vzniklým z měkčích fylitů, břidlic a vápenců z okolí. Hora je křemenci doslova posetá – mají světlejší barvu, u větších zrn křemene lze rozpoznat modravý nádech. Během hornotorných procesů vznikaly v křemencích pukliny, ve kterých se tvořily červené křišťály. Po nich byl pojmenová jihozápadní svah Ještědu – Červené skály. Ve středověku přicházeli na Ještěd hledači drahokamů a hloubili krátké štoly, které jsou tu patrné dodnesy. Na křemencových skalách se nachází dvě skalní brány, vápenky, vápencové lomy a několik jeskyní, mezi nimi je i známá Hanychovská jeskyně či Liščí díra s jedinečnou krasovou výzdobou (jeskyně nejsou přístupné, slouží jako zimoviště netopýrům).

Socha Malý Marťan na Ještědu

Socha Malý Marťan na Ještědu

Liberec, Liberecký kraj
Rohanský kámen na Ještědu

Rohanský kámen na Ještědu

Liberec, Liberecký kraj
Vyhlídka Červený kámen na Ještědském hřebeni

Vyhlídka Červený kámen na Ještědském hřebeni

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

RozhledNa Ještěd – glamping v korunách stromů

RozhledNa Ještěd – glamping v korunách stromů

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Hotel Edelweiss

Hotel Edelweiss

Liberec, Liberecký kraj
Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Hospoda Domov v Liberci

Hospoda Domov v Liberci

Liberec, Liberecký kraj