ÚvodCo chcete dělat?PamátkyJeštěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování
Ještěd, Kudy z nudy, technické památky
Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Na jeho vrcholu najdete unikátní stavební dílo, které bylo vybudováno jako hotel s restauračním zařízením.

Stavba byla vytvořena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Výjimečný hotel, který však ubytovává hlavně české hosty (ty z Liberce nevyjímaje), nabízí zážitkové ubytování se snídaní. Vybrat můžete ze 2 Apartmá, 12 dvoulůžkových pokojů Comfort s vlastní koupelnou nebo některé z 8 dvojlůžkových pokojů Economy v turistické kategorii (společná koupelna). Výborná snídaně však ráno čeká na každého.

Celková kapacita hotelu se pohybuje kolem 45 lůžek a 8 přistýlek. Restaurace nabízí denní menu – chutná jídla s kratší dobou přípravy a na sklonku dne večerní menu – nejen pro náročnější hosty.
 

Restaurace Ještěd

Restaurace je otevřena denně od 10:00 hodin s nápoji a polévkou, od 11:00 hodin s plnou nabídkou jídel. Běžně se restaurace zavírá pro veřejnost ve 22:00 hodin, pro ubytované o půlnoci. Sezónně také otvírá Bistro 1012 na ochozu od 9:00 do 17:00 hodin a v létě je za hezkého počasí k dispozici i venkovní občerstvení Rohanka od 9:00 hodin. V létě si na terase můžete nově koupit i výbornou kopečkovou zmrzlinu od vyhlášeného regionálního dodavatele. Přes den jsme připraveni i na větší množství turistů a návštěvníků (denní menu), večer si vyberete i z jídel dle nových gurmánských trendů (večerní menu).
 

Ubytování na Ještědu

Ubytování na Ještědu je velký zážitek. Daleké výhledy do všech světových stran nebo pocit, že letíte vesmírnou lodí. Cena pokojů závisí na termínu, který si lze zarezervovat přímo na stránkách hotelu. Zamluvit si můžete luxusní Apartmá, pokoj typu Comfort a Retro (všechny mají sprchu a wc na pokoji) anebo Economy (sprcha a WC na chodbě). V nabídce je i luxusní Director - pokoj vytvořený z bývalé kanceláře prvního ředitele hotelu v roce 1973 či apartmá Family, což jsou dva samostatné pokoje a společenská místnost.

Na Ještěd se většinou jezdí za zážitkem z ubytování na výjimečném místě. Proto je také většina pobytů na jednu či dvě noci. K dispozici je Romantický balíček a Senior Plus.

Kdo chce na Ještědu strávi více dní, ten si jistě vybere z mnoha dalších aktivit. V letní sezóně jsou z Ještědu bohaté možnosti výletů do krásného okolí Jizerských hor, do Lázní Libverdy, na zámky Sychrov a Frýdlant. Liberec, ze kterého se snadno dostanete tramvají na konečnou stanici přímo pod vrchol Ještědu, nabízí široký výběr kulturního i sportovního vyžití, jako např. ZOO, botanickou zahradu, plavecký areál aj. V zimní sezóně slouží návštěvníkům Ještědu Ski areál Ještěd – sjezdové tratě pro začátečníky i náročnější lyžaře, několik lyžařských vleků, visutá lanová dráha a dále pak středisko skokanských můstků.
 

Postupná rekonstrukce unikátních interiérů

Na Ještědu dochází k postupné rekonstrukci interiérů, které se tak navrací do do své původní podoby ze 70. let. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar, restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch, který je také autorem jejích dekorativních zrcadlových příček. Na svém místě zůstala původní umělecká díla: skleněná plastika Spad meteoritů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Z původního vybavení salonku se zachoval stůl či tapiserie od Vladimíra Křečana. Salónek v černobílé kombinaci barev byl v době svého vzniku velmi unikátní a neobvyklý.

Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek, bar a původní osvětlení restaurace. Z původních prvků baru se přitom zachoval jen barový pult, zázemí s policemi a osvětlení. Z původního nábytku nic nezůstalo, nechaly se tak vyrobit repliky. Do podoby z období svého vzniku se vracejí také některé pokoje hotelu, provoz hotelu však není omezen.
 

Parkování na Ještědu

Svůj vůz či motocykl můžete zaparkovat na samém vrcholu Ještědu (50.7325972N, 14.9841692E)
Parkovné: 250 Kč/auto a den nebo 150 Kč/motocykl a den
Otevřeno je denně, volněji zde býví od 11:00 do 16:00 hodin, obsazenost "vrcholového" parkoviště je značené u chaty Ještědka.
 

Velké parkoviště naleznete u Chaty Ještědka (50.7303028N, 14.9872506E)
Parkovné: 200 Kč/auto a den
Provoz nonstop, vjezd na závoru, parkovací automat, platba pouze v hotovosti.
Pěší trasa na vrchol Ještědu: 800 metrů po silničce, pěšky vám to zabere asi 15 až 20 minut.
 

Hora Ještěd a lanovka

Samotná hora Ještěd je tvořena z tvrdého křemencového suku, vzniklým z měkčích fylitů, břidlic a vápenců z okolí. Hora je křemenci doslova posetá – mají světlejší barvu, u větších zrn křemene lze rozpoznat modravý nádech. Během hornotorných procesů vznikaly v křemencích pukliny, ve kterých se tvořily červené křišťály. Po nich byl pojmenová jihozápadní svah Ještědu – Červené skály. Ve středověku přicházeli na Ještěd hledači drahokamů a hloubili krátké štoly, které jsou tu patrné dodnesy. Na křemencových skalách se nachází dvě skalní brány, vápenky, vápencové lomy a několik jeskyní, mezi nimi je i známá Hanychovská jeskyně či Liščí díra s jedinečnou krasovou výzdobou (jeskyně nejsou přístupné, slouží jako zimoviště netopýrům).

Na vrchol Ještědu jezdila lanovka z Horního Hanychova, ta je až do odvolání mimo provoz – probíhá na ní generální rekonstrukce. Na vrcholový hřeben lze vyjet v letní a zimní sezóně lanovkou Skalka. Mimo sezónu (od listopadu do prosince) však lanovka nejede.
 

Jak se dostat pěšky na Ještěd

K vysílači na Ještědu se v současnosti dostanete pomocí lanovky Skalka a poté pěšky po asfaltové silničce až nahoru po červené značce (asi 1,5 km). Stejná o trochu kratší cesta, vede i od parkoviště u Chaty Ještědka (800 m). Kdo si chce dát do těla, může vystoupat na Ještěd z Horního Hanychova (ulice Za domovem) po modré značce (3,5 km a 486 m převýšení). Nahoru lze vyjít i z Tetřevího sedla, parkoviště Výpřež. Vede odtud červená značka (asi 2 km s převýšením 242 m).

Aktuality

Turistický autobus na Ještěd

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o částečnou náhradní dopravu místo lanovky, která od tragické nehody na podzim roku 2021 není v provozu.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Exkurze do Nového pralesa

Pojďte se Čmelákem navštívit Nový prales, náš první rozsáhlý projekt, který se neustále rozšiřuje na hřebeni Ještědu. Čmelák zde přeměňuje smrkové monokultury téměř bez života na přirozený, harmonický a pestrý les. Exkurzí vás provede Jiří Antl, náš odborník na lesní pozemky.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Turistický autobus na Ještěd

Liberecký kraj od 15. června zahajuje zkušební provoz nové turistické linky z libereckého Horního Hanychova na parkoviště Ještědka. Jedná se alespoň o částečnou náhradní dopravu místo lanovky, která od tragické nehody na podzim roku 2021 není v provozu.
Liberec, Liberecký kraj

Údolská pouť 2024 v Kryštofově Údolí

Tradiční Údolská pouť mezi krásnými roubenými chaloupkami v malebné vesničce Kryštofovo Údolí pod Ještědem. Pouť se koná k svatému Kryštofu, patronu místního dřevěného kostela. Připraven je bohatý duchovní i kulturní program s doprovodným tržištěm.
Kryštofovo Údolí, Liberecký kraj

Příměstský tábor Čmeláka 2024

Příměstský tábor pro děti, které raději než u počítače sedí na kládě v lese, které všemi smysly, s radostí a chutí po dobrodružství chtějí s námi objevit různá tajemství přírody.
Liberec, Liberecký kraj

Motogymkhana v Liberci – 4. závod a veřejný trénink MMČR 2024

Motogymkhana je japonský sport zaměřený na techniku ovládání motocyklu. Naše akce jsou otevřené i veřejnosti.
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.
Liberec, Liberecký kraj

Rohanský kámen na Ještědu

Vrcholem Ještědu vedla hranice mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů, která byla značena hraničními kameny. Tento žulový hraniční kámen sem byl umístěn v roce 1838 a má připomínat návštěvu Adély Rohanové z panské rodiny.
Liberec, Liberecký kraj

Vyhlídka Červený kámen na Ještědském hřebeni

Nádherné rozhledy do krajiny se naskytnou těm, kdo vystoupaní na vyhlídku Červený kámen na Ještědském hřebeni.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.
Liberec, Liberecký kraj

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.
Liberec, Liberecký kraj

Fotopoint ve Skiareálu Ještěd

Nápaditý fotopoint se nachází na horní stanici lanovky Skalka ve Skiareálu Ještěd.
Liberec, Liberecký kraj

Sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd

Ve Ski areálu Ještěd můžete při dostatku sněhu využít i sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Měří přes tři kilometry a vede lesem k tramvajové zastávce Horní Hanychov.
Liberec, Liberecký kraj

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice. Nechte se přepravit během pár minut od konečné tramvaje v Horním Hanychově na Ještědský hřeben.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

RozhledNa Ještěd – glamping v korunách stromů

Stojí na samotě v lese, v korunách stromů a s výhledem na jednu z nejznámější staveb Česka. Řeč je o unikátním stromovém domečku v podobě rozhledny nedaleko malebné vesničky Křižany, který nabízí glampingové ubytování.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Hotel Edelweiss

Wellness hotel Edelweiss nabízí 10 pokojů ve třech cenových kategoriích. Chloubou hotýlku je česká kuchyně připravovaná v moderním pojetí.
Liberec, Liberecký kraj

Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Klasická poloroubená chalupa nabízí stylové ubytování na klidném místě v obci Světlá pod Ještědem – Hoření Paseky, na dohled od dominanty kraje – hory Ještěd.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Wellness hotel Fénix

Wellness Hotel Fénix se nachází v Liberci, 7 km od Ještědu.
Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj

Hospoda Domov v Liberci

Připravujeme speciality české kuchyně, včetně pokrmů upravených před vašimi zraky v krbovém grilu, nabízíme čerstvé ryby z kádě.
Liberec, Liberecký kraj

Treehouse pod Ještědem

Ubytování v domě na stromech v krásném lese na svazích Ještědského hřbetu.
Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj

Treehouse Ještěd

Ubytování v krounách stromů a to přímo na Ještědu, s panoramatickými výhledy, jaké jinde neuvidíte.
Křižany, Liberecký kraj

Hotel Petra

Hotel Petra se nachází v Liberci, v atraktivní lokalitě přímo pod Ještědem. Na tuto dominantu je situován výhled z většiny pokojů.
Liberec, Liberecký kraj