Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: Proměny Prahy a nové tváře starých míst
Památky

Věda a historie není nuda: Proměny Prahy a nové tváře starých míst

Poslechněte si audio verzi článku
Nová hala Hlavního nádraží, Rohanské nábřeží, palác Savarin, vltavské náplavky, Masarykovo nádraží anebo Barrandovské terasy: to je jen malý výběr nejvýznamnějších architektonických počinů posledních let v Praze. Podívejte se s Kudy z nudy na ty nejpovedenější i na ty, které v nejbližší době teprve vzniknou!
V nabídce novinek turistické sezony roku 2024 na Kudy z nudy objevíte spousty zajímavostí z Prahy. Po několika letech by se například měly otevřít Barrandovské terasy, historická budova Muzea města Prahy a palác Savarin, barokní stavba od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ve vile na pražské Bertramce, kde žil slavný zpěvák Karel Gott, vzniká jeho muzeum. Míst, která se mění doslova před očima, ale je mnohem víc. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!
 

Barrandovské terasy, klenot první republiky

O Barrandovských terasách se za první republiky mluvilo jako o nejkrásnější restauraci v Evropě. Areál byl otevřen v roce 1929, slavnostního zahájení se účastnil například pražský primátor Karel Baxa či českoslovenští ministři. Bylo to oblíbené výletní místo, u venkovních stolů se mohlo posadit až pět set hostů a z Václavského náměstí sem jezdila autobusová linka. Už v prvním týdnu po otevření se tu objevil i prezident T. G. Masaryk, který pak býval v dalších letech pravidelným hostem, často tam obědval ve společnosti ministerského předsedy Antonína Švehly.

Barrandovské terasy řadu let chátraly, než je v roce 2003 koupil český podnikatel řeckého původu Michalis Dzikos. Ten vlastní několik budov z předválečné doby, kterým vrátil život a lesk. Cyrilometodějskou záložnu v Brně přetvořil na hotel Grandezza, vilu v Ratboři na hotel Chateau Kotěra, nyní probíhá rekonstrukce obchodního domu Ostravica v Ostravě. Z plánu postavit na Barrandovských terasách hotel nakonec sešlo, místo toho tu vznikly dva bytové domy se šedesátkou nových bytů. Navrhlo je studio Kuba & Pilař architekti. Menší má tvar vlnovky a kopíruje terén, větší dům má tmavou kovovou fasádu a půdorys lichoběžníku. Staré časy připomíná restaurační budova s vyhlídkovou věží, kam by se měly vrátit kavárna a restaurace.
 

Opera Pragensia a přehlídka moderní architektury

Během uplynulých třiceti let se Praha měnila před očima. Péče o její historickou tvář a současně dynamická moderní proměna dala vzniknout ceně Opera Pragensia. Ta zapojuje širokou veřejnost do postupného procesu vývoje pražské architektury a představuje celou plejádu zajímavých osobností spolu s jejich projekty, které pomáhají zkvalitnit každodenní život Pražanů i zahraničních návštěvníků z mnoha koutů světa. Ceny Opera Pragensia vyhlašuje mezinárodní festival architektury a urbanismu Architecture Week Praha, hlavní město Praha a jednotlivé městské obvody.

Pro milovníky Prahy a moderní architektury slouží přehlídka nominovaných staveb jako tipy, kam zaměřit svou pozornost. Určitě například znáte O2 Arenu anebo nezaměnitelnou siluetu budovy V Tower na Pankráci, ale za pozornost stojí i řada další staveb. Namátkou stanice metra Střížkov, palác Euro v dolní části Václavského náměstí, dům DRN na Národní třídě, Kunsthalle na Klárově anebo Centrum současného umění DOXHolešovicích.
 

Co v Praze vznikne v nejbližších letech?

Velkou proměnou prochází tři významná pražská náměstí, a to Václavské náměstí, kam se po desítkách let vrací tramvaje, náměstí Jiřího z Poděbradkostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech a Vítězné náměstíDejvicích. Přestože urbanistický koncept Dejvic navrhl Antonín Engel již před sto lety, část náměstí zvaná Čtvrtý kvadrant zůstává dodnes nezastavěná. Novou podobu má určit mezinárodní architektonická soutěž.



Jednotný vzhled by také mělo získat Hradební korzo, dva kilometry dlouhý úsek od Národního divadla přes Národní třídu a ulice 28. října a Na PříkopěPrašné bráně a pokračující dál do Revoluční třídy. Místo se společnou historií, kde býval hradební příkop, by se mělo proměnit v nový bulvár.

Proměnami prochází také řada pražských nádraží. Nové budovy, náměstíčka, prostranství a stromořadí postupně zaplňují prostor kolem Masarykova nádraží a Florence. Začalo se stavět nové smíchovské nádraží, nový kabát dostane památkově chráněná budova Vyšehradského nádraží, která čtyřicet let chátrala Pražanům před očima. Na místě nákladového nádraží na Žižkově, které kdysi patřilo mezi nejrušnější překladiště světa, vyroste nová čtvrť, podobně jako na bývalých brownfieldech ve Vysočanech.
 

Nové Hlavní nádraží a největší dřevostavba

Radikální proměnou prochází také Hlavní nádraží. Nový terminál s vchody do metra navrhli architekti z kodaňského studia Henning Larsen Architects ze skupiny Ramboll. Dominantou nové haly je dřevěná střešní konstrukce, která propojuje Vrchlického sady, odbavovací halu i plánované tramvajové zastávky. Nová tramvajová trať povede z Vinohradské mezi budovami Národního muzea podél magistrály Wilsonovou směrem ke Státní opeře. Poté odbočí do ulice Politických vězňů a Washingtonovou ulicí se dostane k zastávce před halu Hlavního nádraží do Vrchlického sadů. Následně se napojí na současnou trať v ulici Bolzanova. Nový terminál bude pravděpodobně největší dřevostavbou v Česku, což podtrhuje jeho ekologický rozměr.


 

Toulky za architekturou a novinkami podél Vltavy

Tisíciletá voda a povodně, které se v létě 2002 prohnaly Prahou, nepřinesly městu jen záplavy bahna a zmar, ale také nové příležitosti. Pro Prahu povodně znamenaly začátek rozvoje Karlína a Rohanského nábřeží, Holešovic a dalších čtvrtí v sousedství řeky. Stačí se projít kolem Vltavy a sami uvidíte, kolik novinek cestou potkáte – a další se chystají.
  • Velkým úspěchem české architektury byly pražské náplavky s kobkami, které se dokonce v roce 2022 dostaly na užší seznam staveb nominovaných na prestižní Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award.
  • Holešovice s Karlínem spojuje Štvanická lávka, přezdívaná HolKa. Autory její podoby jsou architekti Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek, kteří v roce 2018 zvítězili v mezinárodní architektonické soutěži.
  • Nové podoby se dočká ostrov Štvanice, který by měl sloužit hlavně k rekreaci, odpočinku a sportu, podobně jako Rohanský ostrov a nový karlínský park Maniny. Ten si má zachovat charakter městské divočiny a zároveň tu vznikne nový říční kanál, díky němuž bude park plnit funkci protipovodňové ochrany města.
  • V Holešovicích naproti Štvanici má vyrůst budova Vltavské filharmonie.
  • Proměny čekají i Libeňský most. Po mnoha tahanicích nakonec zvítězil projekt rekonstrukce, takže kubistický most od architekta Pavla Janáka zůstane zachován. V okolí vzniknou nová místa pro odpočinek a volný čas, počítá se i s novými přístupy k vodě a skateparkem.
  • Novinkou mezi pražskými mosty bude nový železniční most na Výtoni pod Vyšehradem. Starý most, o jehož zachování se zasadila řada českých a zahraničních architektů, se přesune na jiné místo, zřejmě do Modřan.
  • Výrazná proměna čeká také Palmovku a Trojskou kotlinu s Císařským ostrovem. Tam vznikne povodňový park se dvěma potoky, brody a tůněmi, novými plážemi a místy pro odpočinek a sport. Díky vytvoření řízeného přelivu přes park se zvýší stávající protipovodňová ochrana Troje, Holešovic i Karlína.
 

Praha v malém

V menším měřítku si prohlédnete Prahu v Mariánských Lázních. Novinky chystá park miniatur Boheminium, kde k posledním přírůstkům, tedy modelům Vyšehradu s bazilikou sv. Petra a Pavla, Břevnovského kláštera a Prašné brány, během roku 2024 přibude model Pražského hradu.
Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Divadlo Spirála na pražském Výstavišti

Divadlo Spirála na pražském Výstavišti

Divadlo Spirála se nachází naproti Plaveckému bazénu, ve spodní části areálu. Od roku 2021 prochází rekonstrukcí a po jejím dokončení se zde budou pořádat divadelní představení, kulturní i společenské akce.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Hotel Andaz Prague

Hotel Andaz Prague

V místech bývalého Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí se nachází 5hvězdičkový hotel Andaz Prague. Luxusní hotel o 176 pokojích je součástí hotelového řetězce Hyatt – Praha se stala pátým evropským městem, kam tato renomovaná síť zavítala.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague

Vienna House by Wyndham Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Revitalizace okolí nádraží Na Florenci – Masaryčka spojuje – Zaha Hadid

Revitalizace okolí nádraží Na Florenci – Masaryčka spojuje – Zaha Hadid

Projekt revitalizace okolí nejstaršího stále funkčního pražského nádraží připravila společnost Penta Real Estate. V rámci těchto prací je plánována obnova samotného nádraží, zastřešení kolejiště a výstavba hotelu, ale nejvýznamnější realizace vzniká při ulici Na Florenci.

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Park Malinová – Chrpová

Park Malinová – Chrpová

Středem parku protéká umělý potok s několika vodními tryskami, stín poskytují stříšky na vysokých sloupech. Nechybí dvě dětská hřiště, bludiště nebo pítka.

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Danube House v pražském Karlíně

Danube House v pražském Karlíně

Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně se nachází mnoho budov, které jsou pojmenovány po světových veletocích. Jednou z nich je administrativní budova Danube House, která nese název podle řeky Dunaj (anglicky Danube).

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

Park brutalistních miniatur Kryštofa Kintery na Klárově

V malém parku Holubička na Klárově naproti budově Kunsthalle Praha, si prohlédnete mimořádný soubor modelů brutalistních “soch domů”, které stojí či stávaly v pražských ulicích. Vytvořil je výtvarník Kryštof Kintera.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná již padesát let žije a pracuje v Londýně, přesto už dlouho je a zůstává první dámou české architektury. V březnu slaví významné životní jubileum. Víte, kterým místům v Česku dala novou tvář a kde poznáte její tvorbu od profesních začátků až po současnost?

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

Jaké proměny prožila Praha během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do Tančícího domu, Musea Kampa, Centra současného umění DOX, Astronomické věže Klementina anebo do Clam-Gallasova paláce. Výročí svého vzniku oslavil staroměstský orloj, zoologická i botanická zahrada a řada cenných historických památek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Prahou rok za rokem!

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Restaurace Red Pif

Restaurace Red Pif

Restaurace Red Pif se spojuje tradiční česká kuchyně, výtečný plzeňský ležák a moderní francouzská gastronomie s výběrem přírodních vín, převážně francouzských. Design restaurace je inspirován tradičním tvaroslovím dřevěných hospod.

Palác Savarin v Praze

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Nová výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 na podzim 2021. Galerie se nachází v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na starou a novou Prahu a řeku Vltavu.

Pavilon Expo 1958 na Letné

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

#světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let

#světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let

Nuselský most v Praze slaví narozeniny každý rok, provoz byl slavnostně zahájen 22. února 1973. Načasování bylo pro tehdejší režim stejně důležité, jako je dnes úloha mostu v pražské dopravě, kdy po něm z Vinohrad na Pankrác denně přejíždějí desetitisíce aut a cestujících v metru. S výjimkou prosklených stěn stanice Vyšehrad ale vlaky neuvidíte: jezdí dovedně ukryté v tunelu pod vozovkou.

Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zná své vítěze!

Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zná své vítěze!

Obnova kostela sv. Kateřiny v Křižovatce na Karlovarsku, nález systému původních výpustí rybníku Jordán v Táboře, aktivity ve prospěch záchrany souboru kostelů na Broumovsku a zachování unikátního historického inventáře v části vily na Vinohradech obývané Karlem Čapkem byly oceněny jako inspirativní příklady přístupu k památkové péči a staly se tak prvními nositeli Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl