Úvod > Aktuality > Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné
Kultura

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

  • Vydáno27. února 2019
Eva Jiřičná již padesát let žije a pracuje v Londýně, přesto už dlouho je a zůstává první dámou české architektury. V březnu slaví významné životní jubileum. Víte, kterým místům v Česku dala novou tvář a kde poznáte její tvorbu od profesních začátků až po současnost?
Jiřičná: takhle jednoduše se jmenuje retrospektivní výstava, kterou u příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné chystá Centrum DOXPraze. Začne 22. března a modely, projekty i ukázky interiérového designu světoznámé české architektky si budete moci prohlížet až do 12. srpna. A protože pro Evu Jiřičnou jsou typická křehká schodiště ze skla a oceli, jedno z nich uvidíte přímo na výstavě: bylo vytvořeno pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994.
 

První zastávka: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Proč právě ve Zlíně? Protože tady se Eva Jiřičná v roce 1939 narodila a baťovská funkcionalistická tradice výrazně poznamenala její přístup k architektuře. Podle jejího návrhu vyrostlo Kongresové a univerzitní centrum Univerzity Tomáše Batikoncertním sálem a střešní restaurací Spirit, nejnověji pak budova, kde sídlí Fakulta humanitních studií. Kulturní a univerzitní centrum získalo titul Stavba roku Zlínského kraje a čestné uznání Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba. Eva Jiřičná se také v dubnu stane držitelkou Ceny města Zlína za celoživotní dílo v oboru architektury a za šíření dobrého jména svého rodiště.
 

Druhá zastávka: Pražský hrad

Eva Jiřičná také byla jedním z umělců, kteří pomáhali bývalému prezidentu Václavu Havlovi zvelebovat areál Pražského hradu. Její značku nese oranžerie, nejmladší budova Královské zahrady; najdete ji těsně nad Jelením příkopem vedle renesanční míčovny. Téměř devadesát metrů dlouhý prosklený tubus s konstrukcí z nerezové oceli vznikl v roce 1999 na místě staršího skleníku a na první pohled upoutá novodobým designem. Víte, že citrusy, mandloně a další teplomilné plodiny pěstovali hradní zahradníci už za Rudolfa II.? Interiéry oranžerie si prohlédnete v hlavní sezoně denně.
 

Třetí zastávka: Pražská křižovatka

Pro nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlových upravila Eva Jiřičná interiéry gotického kostela sv. Anny, který náleží k bývalému klášteru dominikánek na Starém Městě v Praze. Vzniklo tu multikulturní centrum Pražská křižovatka, kde můžete vidět řadu uměleckých děl, namátkou sousoší Zvěstování od sochaře Olbrama Zoubka, vázy sklářského výtvarníka Bořka Šípka, Boží mlýnky Václava Havla od Daniela Pešty, několik děl sochaře Kurta Gebauera a také Srdce pro Václava Havla, objekt, který vznikl z vosku svíček zapálených po smrti Václava Havla na ulicích a náměstích po celém Česku.
 

Zastávka 4 a 5: Praha, Josef a Maxmilian

„Uvnitř objektů mě fascinuje světlo a práce s ním. Světlost, průhlednost a materiály ve své ryzí podobě," říká Eva Jiřičná. Stoprocentně to platí pro hotel Josef v jedné z uliček historického centra Prahy, přímo v srdci Starého Města. Moderní, prostorný a skvěle prosvětlený hotel překvapuje minimalismem, čistými liniemi i geniem loci. Architektka nenavrhla jen stavbu, ale také interiéry včetně vybavení, textilií a detailů. Vůbec první designový hotel v zemích bývalé východní Evropy získal řadu ocenění. Eva Jiřičná se podílela také na rekonstrukci hotelu Maxmilian v Haštalské ulici.
 

Šestá a sedmá zastávka: pražské kavárny

Do hotelů se možná nevypravíte, ale vyzkoušet můžete kavárny, i v nich Eva Jiřičná zanechala výraznou stopu. Oslnivé skleněné točité schodiště můžete obdivovat v Lékařském domě na náměstí I. P. Pavlova, výhled na pražské střechy se otvírá z kavárny Černá labuť, která svým jménem odkazuje k sousední budově, obchodnímu domu Bílá labuť.
 

Co byste měli vědět o Evě Jiřičné?

  • Tatínek Evy Jiřičné byl architekt a pracoval pro Tomáše Baťu, rodina bydlela v jednom z baťovských domků v Lomné. Na konci války se rodina přestěhovala ze Zlína do Prahy.
  • V roce 1962 dokončila studia architektury na ČVUT a na AVU v ateliéru architekta Jaroslava Fragnera a začala pracovat v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. V roce 1968, kdy se Československo na pár měsíců otevřelo světu a dalo se cestovat, odjela na stáž do Londýna. Její výjezdní doložka ale byla zrušena a velvyslanectví jí oznámilo, že její návrat do vlasti je z důvodu veřejného zájmu nežádoucí. Doma ji v nepřítomnosti odsoudili ke třem rokům vězení.
  • Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu.
  • Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika vysokých školách, pravidelně zasedá v mezinárodních porotách a publikuje v renomovaných časopisech.
  • Mezi nejznámější projekty české architektky patří interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds, Hugo Boss, Kenzo, Joseph, Vidal Sassoon a další módní obchody na známých ulicích Londýna či New Yorku a řada kaváren a restaurací.
  • Interiéry kanceláří Tančícího domu a další místa Prahy, kterým dala Eva Jiřičná tvář a nejsou určeny pro návštěvy široké veřejnosti, poznáte při doprovodných programech výstavy JiřičnáCentru DOX. Kromě tematických vycházek se chystá přednáška samotné architektky, programy pro školy i pro rodiny.
Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Art & Event Gallery Černá labuť

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

B. Braun Café

B. Braun Café

V budově Lékařského domu na I. P. Pavlova v Praze vznikla jedinečná kavárna, Café B. Braun, jejíž autorkou je Eva Jiřičná. Tento elegantní prostor pro odborná i společenská setkání zástupců lékařské obce i široké veřejnosti navrací budově Lékařského domu ztracenou důstojnost.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Čtyřhvězdičkový Hotel Josef na Starém Městě pražském vás okouzlí svým útulným minimalismem a čistými liniemi. Vysoce moderní, prostorný a prosvětlený hotel v centru města je ideálním místem nejen pro milovníky současné architektury a designu.

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.

Dancing House – hotel Tančící dům

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura