!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné
Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Vydáno 27. února 2019
Eva Jiřičná již padesát let žije a pracuje v Londýně, přesto už dlouho je a zůstává první dámou české architektury. V březnu slaví významné životní jubileum. Víte, kterým místům v Česku dala novou tvář a kde poznáte její tvorbu od profesních začátků až po současnost?
Jiřičná: takhle jednoduše se jmenuje retrospektivní výstava, kterou u příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné chystá Centrum DOXPraze. Začne 22. března a modely, projekty i ukázky interiérového designu světoznámé české architektky si budete moci prohlížet až do 12. srpna. A protože pro Evu Jiřičnou jsou typická křehká schodiště ze skla a oceli, jedno z nich uvidíte přímo na výstavě: bylo vytvořeno pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994.
 

První zastávka: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Proč právě ve Zlíně? Protože tady se Eva Jiřičná v roce 1939 narodila a baťovská funkcionalistická tradice výrazně poznamenala její přístup k architektuře. Podle jejího návrhu vyrostlo Kongresové a univerzitní centrum Univerzity Tomáše Batikoncertním sálem a střešní restaurací Spirit, nejnověji pak budova, kde sídlí Fakulta humanitních studií. Kulturní a univerzitní centrum získalo titul Stavba roku Zlínského kraje a čestné uznání Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba. Eva Jiřičná se také v dubnu stane držitelkou Ceny města Zlína za celoživotní dílo v oboru architektury a za šíření dobrého jména svého rodiště.
 

Druhá zastávka: Pražský hrad

Eva Jiřičná také byla jedním z umělců, kteří pomáhali bývalému prezidentu Václavu Havlovi zvelebovat areál Pražského hradu. Její značku nese oranžerie, nejmladší budova Královské zahrady; najdete ji těsně nad Jelením příkopem vedle renesanční míčovny. Téměř devadesát metrů dlouhý prosklený tubus s konstrukcí z nerezové oceli vznikl v roce 1999 na místě staršího skleníku a na první pohled upoutá novodobým designem. Víte, že citrusy, mandloně a další teplomilné plodiny pěstovali hradní zahradníci už za Rudolfa II.? Interiéry oranžerie si prohlédnete v hlavní sezoně denně.
 

Třetí zastávka: Pražská křižovatka

Pro nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlových upravila Eva Jiřičná interiéry gotického kostela sv. Anny, který náleží k bývalému klášteru dominikánek na Starém Městě v Praze. Vzniklo tu multikulturní centrum Pražská křižovatka, kde můžete vidět řadu uměleckých děl, namátkou sousoší Zvěstování od sochaře Olbrama Zoubka, vázy sklářského výtvarníka Bořka Šípka, Boží mlýnky Václava Havla od Daniela Pešty, několik děl sochaře Kurta Gebauera a také Srdce pro Václava Havla, objekt, který vznikl z vosku svíček zapálených po smrti Václava Havla na ulicích a náměstích po celém Česku.
 

Zastávka 4 a 5: Praha, Josef a Maxmilian

„Uvnitř objektů mě fascinuje světlo a práce s ním. Světlost, průhlednost a materiály ve své ryzí podobě," říká Eva Jiřičná. Stoprocentně to platí pro hotel Josef v jedné z uliček historického centra Prahy, přímo v srdci Starého Města. Moderní, prostorný a skvěle prosvětlený hotel překvapuje minimalismem, čistými liniemi i geniem loci. Architektka nenavrhla jen stavbu, ale také interiéry včetně vybavení, textilií a detailů. Vůbec první designový hotel v zemích bývalé východní Evropy získal řadu ocenění. Eva Jiřičná se podílela také na rekonstrukci hotelu Maxmilian v Haštalské ulici.
 

Šestá a sedmá zastávka: pražské kavárny

Do hotelů se možná nevypravíte, ale vyzkoušet můžete kavárny, i v nich Eva Jiřičná zanechala výraznou stopu. Oslnivé skleněné točité schodiště můžete obdivovat třeba v Cafe B.BraunLékařském domě na náměstí I. P. Pavlova, výhled na pražské střechy se otvírá z kavárny Černá labuť, která svým jménem odkazuje k sousední budově, obchodnímu domu Bílá labuť.
 

Co byste měli vědět o Evě Jiřičné?

  • Tatínek Evy Jiřičné byl architekt a pracoval pro Tomáše Baťu, rodina bydlela v jednom z baťovských domků v Lomné. Na konci války se rodina přestěhovala ze Zlína do Prahy.
  • V roce 1962 dokončila studia architektury na ČVUT a na AVU v ateliéru architekta Jaroslava Fragnera a začala pracovat v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. V roce 1968, kdy se Československo na pár měsíců otevřelo světu a dalo se cestovat, odjela na stáž do Londýna. Její výjezdní doložka ale byla zrušena a velvyslanectví jí oznámilo, že její návrat do vlasti je z důvodu veřejného zájmu nežádoucí. Doma ji v nepřítomnosti odsoudili ke třem rokům vězení.
  • Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu.
  • Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika vysokých školách, pravidelně zasedá v mezinárodních porotách a publikuje v renomovaných časopisech.
  • Mezi nejznámější projekty české architektky patří interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds, Hugo Boss, Kenzo, Joseph, Vidal Sassoon a další módní obchody na známých ulicích Londýna či New Yorku a řada kaváren a restaurací.
  • Interiéry kanceláří Tančícího domu a další místa Prahy, kterým dala Eva Jiřičná tvář a nejsou určeny pro návštěvy široké veřejnosti, poznáte při doprovodných programech výstavy JiřičnáCentru DOX. Kromě tematických vycházek se chystá přednáška samotné architektky, programy pro školy i pro rodiny.
Art & Event Gallery Černá labuť

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

B. Braun Café

B. Braun Café

V budově Lékařského domu na I. P. Pavlova v Praze vznikla jedinečná kavárna, Café B. Braun, jejíž autorkou je Eva Jiřičná. Tento elegantní prostor pro odborná i společenská setkání zástupců lékařské obce i široké veřejnosti navrací budově Lékařského domu ztracenou důstojnost.

Dancing House - hotel Tančící dům

Dancing House - hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Čtyřhvězdičkový Hotel Josef na Starém Městě pražském vás okouzlí svým útulným minimalismem a čistými liniemi. Vysoce moderní, prostorný a prosvětlený hotel v centru města je ideálním místem nejen pro milovníky současné architektury a designu.

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Kongresové centrum Zlín - kulturně společenské centrum

Kongresové centrum Zlín - kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.