!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pavilon Expo 1958 na Letné
Pavilon Expo 1958 na Letné
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

V roce 1958 se v Bruselu konala první Světová výstava po II. světové válce. Na této „kulturní olympiádě“ zvítězilo se svou expozicí Československo, které vyhrálo hlavní cenu Zlatou hvězdu a ještě i dalších třináct ocenění. Moderní, jednoduchý a elegantní pavilón si můžete prohlédnout v Praze i dnes.
Československý pavilon získal v celkovém hodnocení v mezinárodní soutěži zcela mimořádně a nečekaně nejvyšší cenu „Zlatou hvězdu“. Toto nejvyšší ocenění bylo uděleno na základě vysokého hodnocení nejen použité nové techniky v konstrukci demontovatelných pavilónů (ocelové kostry) v kombinaci skla s plastickými hmotami, ale také pro dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty. Českoslovenští architekti Expem 58 ukázali světu, že po ideologických zásazích 50. let, tedy po vnuceném socialistickém realismu, jsou schopni navázat na světovou úroveň meziválečné československé architektury.

Pro velký úspěch celé československé účasti na Expu 58 v Bruselu byl pavilón převezen do Prahy a znovu zkonstruován v Letenských sadech. V prvních letech v něm byla restaurace s krásným výhledem na Vltavu, na Staré Město a Nové Město. Později byl pavilón prázdný a v současnosti v něm sídli reklamní agentura. Veřejnosti je nepřístupný, ale exteriéry a hlavně výhled lze obdivovat stále.

Procházku k němu můžete spojit s návštěvou Pražského hradu a pak přechodem po Letné až do trendy čtvrti Holešovic. Nebo k němu vystoupat z Nového Města a spojit procházku třeba s prohlídkou impozantního Obecního domu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020