ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMasarykovo nádraží v Praze
Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.
Nádraží státní dráhy (dnes Masarykovo) je nejstarší nádražní stavbou centru Prahy a zároveň nejstarším provozovaným koncovým nádražím v Evropě (vůbec prvním pražským kolejovým nádražím však bylo dnešní nádraží Praha-Dejvice postavené v roce 1830).

Po roce 1835 byla zahájena stavba Severní státní dráhy císaře Ferdinanda z Vídně přes Brno, Olomouc, Českou Třebovou, Pardubice, Kolín, která musela nutně vyústit v Praze.  Pro „dražiště“ bylo zvoleno místo na okraji dolního Nového Města, okrajové místo na tehdejší periférii, u hradeb, kde bývaly domy, ohrady a zahrady chudé s chatrčemi i bohaté s vilami.  Stavba nádražního objektu trvala 9 měsíců a pracovalo zde 4 tisíce dělníků. Nádraží bylo vystavěno společenstvím firem bratří Kleinů a Vojtěcha Lanny podle plánu Ing, Antonína Junglinga za dozoru vídeňského architekta P. Sprengera.
 
Začalo se budovat po obou stranách městských hradeb mezi Novým Městem a Karlínem. Staré hradby byly zbourány a v nově postavené hradební zdi bylo zhotoveno šest nových bran pro příjezd a odjezd vlaků, které se večer uzavíraly. Část nádraží za branami byla několika násobně větší. Byla zde skladiště, dílny, výtopny, točny, sklady uhlí, dříví, kolejnic apod. První vlak přijel na nádraží 20. 8. 1846.  Stavba byla dokončena v roce 1845 a pražské státní nádraží se tehdy stalo koncovou stanicí železnice císařsko královské Severní státní dráhy Rakousko-Uherské monarchie. Pravidelný veřejný provoz byl na trati zahájen 1. září 1845. Příležitosti svatební cesty Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské byl na nádraží postaven vládní salonek, který můžete obdivovat dodnes v rámci Dnů otevřených dveří.
 
Nádraží původně sestávalo ze dvou samostatných dvoupatrových budov, jedné příjezdové a druhé odjezdové. Dřevěné prosklené zastřešení nástupišť a haly mezi budovami podepřené litinovými sloupy pochází z roku 1862. O 7 let později tu vyrostla budova restaurace na rohu Hybernské a Havlíčkovy ulice. Nádražní budovy a zastřešení jsou postaveny ve stylu vrcholného empíru a klasicismu v kombinaci s tehdy moderní, nastupující architekturou romantické novorenesance. V roce 1922 byla k nádraží přistavena ještě pošta na východní straně odjezdové budovy. 
 
Odjezdová budova má dvě věže s hodinami. Uvnitř je velká hala s pokladnami, čekárna a pošta. Na opačné straně byla postavena příjezdová budova a dvorana se skleněnou střechou. Sídlila zde policejní stráž a celnice. V roce 1866 byla postavena dvoupodlažní budova s prodlouženým zastřešením nástupišť. Čelo z litinových článků směřuje do Havlíčkovy ulice.
 

Prag Staatsbahnhof i Praha-Střed

V průběhu historie se velmi často měnil samotný název dnešního Masarykova nádraží – za posledních 170 let sedmkrát: do roku 1862 se nádraží jmenovalo prostě „Praha (Prag)“, mezi lety 1862 až 1919 Praha státní nádraží (Prag Staatsbahnhof), za první republiky (do roku 1940) to bylo Praha Masarykovo nádraží, za protektorátu Praha Hybernské nádraží (Prag Hibernerbahnhof), od roku 1945 do 1952 Praha Masarykovo nádraží a za komunistické éry až do roku 1990 Praha-Střed. Od března 1990 až se opět jmenuje doposud Praha Masarykovo nádraží.


Rekonstrukce Masarykova nádraží 2024 – 2027

Nádraží v současné době prochází největší proměnou ve své historii. Kolejiště překlene unikátní platforma, která zkrátí přístup na nástupiště z okolních čtvrtí a současně nabídne novou odpočinkovou zónu. Kromě nadstavby dojde také k radikální proměně nástupišť i jejich okolí. Hotovo má být v roce 2027. Nádraží se rozšíří nejen o počet kolejí – rekonstrukce umožní zvýšit traťovou rychlost.

Platforma nad kolejištěm propojí Florenc s Hybernskou ulicí a Masarykovo nádraží s Hlavním nádražím, i přístup k budově „Masaryčka“ architektonického studia Zahy Hadidové, která byla dokončena koncem roku 2023. Pro cestující vznikne nový prostor, kde budou mo ci čekat na vlak. Během léta 2024 budou vlaky odkloněné a pojedou kvůli výstavbě nových kolejí od Vysočan na Hlavní nádraží.
 

Železniční muzeum NTM

Národní technické muzeum postupně buduje v areálu bývalé železniční výtopny a dílen na Masarykově nádraží železniční a elektrotechnické muzeum. Muzeum má ve sbírkách víc než 130 železničních vozidel, která jsou zatím uskladněná v depozitáři v Chomutově. Do nového železničního muzea se vyberou jen ty nejvzácnější kusy. Bude zde zhruba třetina sbírky, to znamená zhruba 48 kolejových vozidel, jak lokomotiv, tak vagonů. Do depa se tak vrátí nejrychlejší parní lokomotiva, jedničkový albatros nebo známá lokomotiva Ušatá. Perlou expozice bude salónní vůz Františka Ferdinanda d'Este z roku 1905. Expozice železnic ponese název "Dvě století železnice", druhou samostatnou expozicí bude "Svět v sítích", kde bude prezentován vývoj v oblasti elektrotechniky a to jak silnoproudé, tak i slaboproudé.

V roce 2023 NTM zrestaurovalo dvě vzácné lokomotivy: 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf". Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a stanou se stěžejními exponáty připravovaného Muzea železnice a elektrotechniky. Oba stroje zaujmou v plánovaných expozicích muzea důležité místo. Lokomotiva Serényi bude vítat návštěvníky přímo ve foyer muzea a bude je zvát k prohlídce expozice železniční dopravy. Lokomotiva Conrad Vorlauf bude v hlavním výstavním prostoru na jedné z průběžných kolejí stát v čele soupravy historického nákladního vlaku složeného z restaurovaných nákladních vozů různého určení i původu.

První etapa přípravných prací, tzn. zahájení výběru dodavatelů, zejména pro projekt, byla započata na přelomu let 2020 až 2021. Dokončení projektových prací je předběžně plánováno na období 2024 až 2025 a samotná stavební realizace včetně dokončení celého projektu a zpřístupnění Muzea železnice a elektrotechniky veřejnosti je uvažována k datu 28. října 2028, kdy si budeme připomínat 110. výročí vzniku Československé republiky.

Provozovatel

Masarykovo nádraží

Havlíčkova 1014/2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 840 112 113
Email:
info@cd.cz
WWW:
www.cd.cz
GPS:
50,087463 14,432698
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Festival Ratha-Yatra v ulicích Prahy 2024

Průvod s indickým alegorickým vozem v ulicích Starého Města a následný pestrý kulturní program na Náměstí Republiky začíná být oblínebou tradicí Prahy. Nepropásněte tuto radostnou událost! Přeneste se za hranice všedních dní s festivalem plným barev, hudby, dobré nálady a skvělého jídla zdarma.
Praha 1, Praha

Týden pro Digitální Česko

Zapojte se do Týdne pro Digitální Česko a posuňte své digitální dovednosti dál. Objevte inspirativní kurzy, školení či přednášky, které proběhnou v týdnu od 18. do 24. 11. 2024! Budoucnost je digitální!
Praha 1, Praha

Světový den roztroušené sklerózy – Literární podvečer

Ty máš eresku? Vždyť vypadáš zdravě… Podvečer s autorským čtením a hudbou na téma, jak se dnes žije pacientům s nevyléčitelnou autoimunitní chorobou.
Praha, Praha

Supralab – vyvolávání a zvětšování fotek z negativů

Fotíte rádi na klasický film? Přijďte na workshopy Supralab do Kampusu Hybernská.
Praha 1, Praha

Sochařina z odřezků pro děti

Podpořte fantazii svých dětí a přijďte na workshop, na kterém si mohou sestavit z dřevěných odřezků zvířátka, stavby nebo i celé zoo či města.
Praha 1, Praha

Výtvarné dílničky ke Dni dětí

Tvořivé odpoledne v Kampusu Hybernská pro rodiny s dětmi. Jak si vytvořit z papíru či textilu draka, loutku, vlastní knihu, maňáska či vesmírnou loď? Fantazii se meze nekladou a nápady pod vedením lektorky se dají jednoduše a hravě uskutečnit.
Praha 1, Praha

Řehtačky

Nemáte radí klaksony a troubení, ale zároveň chcete udělat nějaký hluk? Preferujete zvuk dřeva? V tom případě je tento workshop pro vás jak ušitý, budeme na něm totiž vyrábět řehtačky.
Praha 1, Praha

DIY hudební nástroje

Na tomto workshopu si účastníci budou moci vyrobit primárně DIY strunný hudební nástroj podle vlastních představ, ale fantazii se meze nekladou.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.
Praha 1, Praha

Bowling Celnice – bowling v centru Prahy

Moderní bowlingové centrum, jedinná herna v centru Prahy. Osm drah AMF v nekuřáckém prostoru, kulečník, šipky, fotbálek.
Praha 1, Praha

Studio Lodička – plavání miminek, kojenců, batolat a dětí předškolního věku v Praze

Kurzy plavání kojenců, batolat a dětí do sedmi let v bazénech. Nabídka plavání miminek ve vaničkách. Nabídka vodního vyžití pro dospělé – aquaerobic a těhotenské plavání.
Praha 1, Praha

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.
Praha 1, Praha

Půjčovny outdoorového vybavení Hudy

Chystáte se na zasněžené hory, na ferraty nebo do skal a poohlížíte se po kvalitním vybavení? Chtěli byste si vypůjčit vše potřebné na skialpy Využijte nabídky outdoor půjčoven Hudy, které jsou součástí vybraných kamenných Hudy prodejen.
Praha 1, Praha

Sev.en Energy for Bikers – síť nabíjecích stanic pro elektrokola

Projekt Sev.en Energy for Bikers vytváří síť nabíjecích stanic pro elektrokola, které vynikají univerzálností a uživatelským komfortem. Nacházejí se v Krušných horách, Mostě i v Ústeckém a Pardubickém kraji.
Praha 1, Praha

Grand Relax v Praze

Luxusní spa a wellness v Praze. Relaxační, zdravotní a chirurgická péče. Profesionální masáže od fyzioterapeutů, originální pivní lázně, exkluzivní termální lázně.
Praha 1, Praha

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Masaryčka

Restaurace se nachází na nejstarším nádraží s parostrojním provozem v Praze, kde na vás dýchá atmosféra první republiky. Není divu, však právě v těchto prostorách se dříve nacházela vyhlášená Císařská restaurace, která se těšila velké návštěvnosti a věhlasu v Praze i okolí, a to nejen u cestujících.
Praha 1, Praha

Restaurace Portfolio

Restaurace Portfolio je místem, kde se spojuje dokonalá chuť a krása restaurace. Najdete zde nádherné prvky od předních českých výrobců, jako jsou Brokis od Lucie Koldové, Situs nebo Hanák. Restaurace se nachází naproti Masarykovu nádraží, Lannově paláci.
Praha 1, Praha

Hotel The Grand Mark Prague

Exkluzivní pětihvězdičkový hotel se nachází v centru Prahy a nabízí 75 luxusně zařízených pokojů, z nichž většina disponuje oddělenou ložnicí a prostorným obývacím pokojem vybaveným kuchyní. Součástí hotelu je vyhlášená restaurace Le Grill s terasou, Two Steps bar a konferenční prostory.
Praha 1, Praha

Marriott hotel Praha s restaurací Midtown Grill

Pokud si chcete v Praze dopřát pohodlí a luxus, ubytujte se v pětihvězdičkovém hotelu Marriott, který disponuje světlými a prostornými, moderně zařízenými pokoji. Hotelová restaurace Midtown Grill je svou vynikající kuchyní vyhlášená.
Praha 1, Praha

The Artisan

The Artisan je celodenní kulinářská výprava za vynikajícími lokálními produkty, na níž vás čeká rozmanitost chutí, stylová dokonalost a radost z jídla. Klademe důraz na řemeslnou výrobu a pečlivě vybíráme farmáře a dodavatele surovin.
Praha 1, Praha

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.
Praha 1, Praha

Trezor Špork v restauraci Červený jelen

Přijměte pozvání do kulinářského Trezoru executive chefa Červeného Jelena, Marka Fichtnera. Najdete jej v pražském paláci Špork.
Praha 1, Praha

Hilton Prague Old Town s restaurací Zinc

Hilton Prague Old Town v sobě spojuje styl art deco s moderním designem v nově zrekonstruovaných pokojích. Po dni plném poznávání Starého města si můžete odpočinout u bazénu nebo v sauně, nebo si dopřát masáž (dle aktuálního ceníku). Ideální i pro rodinný výlet s dětmi nebo turisty na kole.
Praha 1, Praha