Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let
Památky

#světovéČesko a Nuselský most: obr, který architekti plánovali 70 let

  • Vydáno1. února 2021
Nuselský most v Praze slaví narozeniny každý rok, provoz byl slavnostně zahájen 22. února 1973. Načasování bylo pro tehdejší režim stejně důležité, jako je dnes úloha mostu v pražské dopravě, kdy po něm z Vinohrad na Pankrác denně přejíždějí desetitisíce aut a cestujících v metru. S výjimkou prosklených stěn stanice Vyšehrad ale vlaky neuvidíte: jezdí dovedně ukryté v tunelu pod vozovkou.

V roce 2000 získal Nuselský most ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby

Obří mosty bývají pro výzvou pro architekty, stavitele i fotografy: pro Nuselský most v Praze to platí stejně jako pro dálniční most Millau / Viaduc de Millau v jižní Francii,
Nuselský most
Viaduc de Millau ve Francii
Plány na přemostění Nuselského údolí jsou hodně staré, reálně se o nich začalo uvažovat na přelomu 19. a 20. století. Bylo vypsáno několik architektonických soutěží, v nichž bylo dohromady podáno přes sto návrhů. Účastnili se jich přední architekti své doby, pro něž byl Nuselský most podobně prestižním projektem jako dostavba Staroměstské radnice nebo budova parlamentu na Letné. Nakonec zbyl jen Nuselský most.
 

Velkolepé a prestižní plány

Bezmála půl kilometru dlouhý a přes 26 metrů široký obr, jeden z největších mostů České republiky, mohl vypadat docela jinak. Jeho duchovní otec Jaroslav Marianko, který s návrhem přemostění v roce 1903 přišel jako první a z vlastní iniciativy, pracoval s klasickou ocelovou mostní konstrukcí a širokým obloukem. Bohumír Kozák a Stanislav Bechyně navrhli za první republiky železobetonový kolos se třemi velkými a mnoha menšími oblouky. Některé plány byly od začátku nereálné, třeba ocelový most architekta Vlastislava Hofmana, který zvítězil v architektonické soutěži vypsané v letech 1926–1927: elegantní konstrukce by kvůli tehdejší vysoké ceně oceli byla příliš nákladná. Další architekti zase navrhovali obestavět pilíře mostu dvanáctipatrovými věžáky, případně pilíře rovnou budovat jako obytné domy, posunout most dál do údolí anebo naopak k jeho nejužšímu místu blíž k Vyšehradu.

Na Nuselský most nakonec došlo až v době, kdy byly oblouky dáno přežité. Pod návrhem mostu z předpjatého betonu jsou podepsání Jan Vítek, Miroslav Sůra a Robert Bucháček, konečnou dokumentaci vypracovali Svatopluk Kobr, Vojtěch Michálek a architekt Stanislav Hubička: ten například rozhodl o použití truhlářského bednění při letmé betonáži, které zvýraznilo efekt pohledového betonu.
 

Radši Prahu zbouráme!

Všechno, co se týkalo Nuselského mostu, se protahovalo a vleklo, od architektonických soutěží a jejich rozhodování přes úpravy projektu až po samotnou stavbu. Té v roce 1967 předcházela demolice sedmnácti velkých domů na dně Nuselského údolí, které musely ustoupit pilířům a těžké technice. Zajímavost? Demolici můžete vidět v hudební romantické komedii Ta naše písnička česká Zdeňka Podskalského, a to ve dvanácté minutě filmu. K tomu zní písnička My jsme ti Pražáci s všeříkajícím textem „…my jsme ti Pražáci, vltavská krev, my Prahu nedáme za celý svět, my Prahu nedáme, radši ji zbouráme, radši ji zbouráme, zbouráme hned…“

O pár let později byla zbořena i budova dětské nemocnice na Karlově; ta stála v dnešním předpolí Nuselského mostu na vinohradské straně. Jediným svědkem staré stavby je park Karlovské předmostí a zbytek kolejí v ulici B. Němcové, po nichž k nemocnici jezdily od Stromovky tramvaje.
 

Most se otevírá

Stavba Nuselského mostu spolykala zhruba 20 000 metrů krychlových betonu. Poslední kubík byl do mostní konstrukce položen 20. prosince 1969, v listopadu 1970 pak došlo na statickou zatěžkávací zkoušku. Známá fotografie zachycuje okamžik, kdy na most vjelo 66 tanků z rakovnického tankového pluku.

Ani po dokončení ale most nebyl otevřen hned: tehdejší režim se chtěl velkolepým architektonickým a technickým kouskem pochlubit při oslavách pětadvacátého výročí komunistického převratu roku 1948.

Slavnostního otevření se tak Praha dočkala až 22. února 1973 a most nesl jméno dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Hotový ale vlastně ještě nebyl, teprve na konci dubna byla dokončena část navazující Severojižní magistrály na pankrácké straně.
 

Most pro metro



Už od časů první republiky se počítalo s tím, že pod vozovkou povede podpovrchová tramvaj; na Vinohradech měla ústit do Bělehradské ulice. V roce 1968 padlo rozhodnutí, že místo tramvaje bude mostem jezdit metro, když ale místo plánovaných lehčích vozů vyrobených v Československu byly nakoupeny o deset tun těžší soupravy sovětské, musel se do tubusu ještě dodatečně vložit masivní rošt, který zatížení roznesl na celou plochu.

Před zahájením provozu proběhla další dynamická zkouška, první soupravy projely Nuselským mostem 9. května 1974. Samozřejmě dnešní stanice metra Vyšehrad se v té době jmenovala Gottwaldova. Jména se změnila až v roce 1990. V roce 2000 získal Nuselský most ocenění Stavba století v kategorii Dopravní stavby.
 

Most sebevrahů

Spousta staveb v Praze má své přezdívky, někdy nelichotivé, jindy neutrální. Nuselský most ale zůstává stranou: je zřejmě tak užitečný a tak vytížený, že se do něj raději netrefujeme. Jedinou výjimkou je přízvisko Most sebevrahů. Počet lidí, kteří si skokem do více než čtyřicetimetrové hloubky vzali život, se odhaduje mezi dvěma a třemi stovkami. Původní metr vysoké zábradlí se kvůli tomu několikrát zvyšovalo a doplňovalo sítěmi a nakonec nástavbou z pružného a kluzkého plechu, kterou při testech nedokázali přelézt ani zkušení horolezci.
Památku mrtvých dnes připomíná pomník Z vlastního rozhodnutí od Kryštofa Kintery. Stojí v parku Folimanka a přestože není zrovna malý, snadno ho přehlédnete: vypadá jako docela běžná, deset metrů vysoká pouliční lampa, jejíž světlo ale míří vzhůru k mostu.
 

Tři legendární mosty Evropy

  • Nejdelší most v Evropě je 12 kilometrů dlouhý most Vasco da Gama, který severovýchodně od portugalského hlavního města Lisabonu vede přes řeku Tejo. Po tunelu pod kanálem La Manche jde o největší civilní stavbu v Evropě.
  • Podobně jako Nuselský most má dvě patra i 7 845 metrů dlouhý most přes úžinu Öresund, který od roku 2000 spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavem Malmö. Cesta od začátku do konce měří 16 kilometrů, kromě samotného mostu je ale její součástí je umělý ostrov, kde se silnice zanořuje do země a 3,5 km dlouhý úsek pak vede pod mořskou hladinou. Horní patro mostu slouží automobilistům, ve spodním jezdí vlaky. V nejvyšším místě vede vozovka 57 metrů nad vodní hladinou mezi dvěma 204 metrů vysokými pylony; díky tomu pod ním mohou proplouvat i obří lodě. Most přes Öresund rovněž znáte z detektivního seriálu Most.
  • Od roku 2004 slouží dálniční most Millau v jižní Francii; s 343 metry je nejvyšším mostem v Evropě a je společným dílem francouzského inženýra Michela Virlogeuxe a britského architekta Normana Fostera. Na první příčce světově nejvyšších mostů jej v roce 2012 vystřídal 390 metrů vysoký most Puente Baluarte v Mexiku.
Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá Umělecká zahrada plná sochařských skvostů.

Nuselský most – most, kterým jezdí metro

Nuselský most – most, kterým jezdí metro

Železobetonový most spojující Nové Město s Nuslemi je dlouhý 485 metrů a široký 26,5 metru. Podpírají ho čtyři pilíře, které v průměru ční více než 40 metrů nad údolím. Výška tubusu pro metro činí 6,5 metru, přičemž tloušťka stěn dosahuje od 30 do 110 centimetrů. Po povrchu vede šestiproudá silnice.

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka se nachází v místě bývalé usedlosti a vinic na pomezí dnešních městských částí Praha 2 a 4. Svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman).

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl

Kalendář 2023: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
Praha | Životní styl

Desátý ročník Festivalu Spectaculare probíhá v Praze

Desátý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se v roce 2023 koná mezi 10. březnem a 14. dubnem 2023 na mnoha místech Prahy – v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Biu Oko, Klementinu, pražském Planetáriu, Meet Factory, Campu, The Chemistry Gallery i v kostele sv. Salvátora.
Praha | Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
Praha | Kultura

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Na již 31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se mohou milovníci cestování těšit 17. až 19. března 2023, oblíbená akce se uskuteční v areálu výstaviště v Letňanech. Na PVA EXPO Praha se budou prezentovat atraktivní destinace napříč kontinenty a nejrůznější turistická lákadla v Česku. Letošní ročník připomene i 30. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenska a s ním i přetrvávající úzké partnerství obou zemí. Program akce přinese zajímavosti pro odborníky i širokou veřejnost.
Praha | Zážitky