Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína
Památky

Lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.
Přemostění dlouhé asi 300 m usnadňuje pěším a cyklistům cestu na ostrov Štvanice. Lávka byla otevřena 28. července 2023 a představuje další propojení mezi městskými částmi. Autory lávky jsou architekti Marek Blank a Petr Tej. Lávku pro město vybudovala společnost Skanska, která zvítězila ve výběrovém řízení.

Na holešovickém břehu Vltavy leží nástup na lávku na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží ústí na cyklostezku vedoucí po protipovodňové bariéře. Lávka se klene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi.

Provoz přívozu bude po každoroční zimní přestávce obnoven na konci března. Linka P7 bude v provozu až do otevření lávky v polovině roku. K úpravě harmonogramu otevření Štvanické lávky HolKa dochází kvůli komplikovanému podloží i chladnému počasí, které znemožnilo sestavování jednotlivých částí konstrukce z ultra-vysokopevnostního betonu.

Lávka Holešovice – Karlín
Holešovice – Karlín
Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek
Stavba 2018-2022

Návrh lávky pro pěší a cyklisty je mimořádným počinem, který exceluje ve všech klíčových aspektech. Kvalita architektonického návrhu, konstrukčního řešení a urbanistické začlenění je nadstandardní a oslnivá, a to jak z hlediska estetického, tak funkčního. Autor projektu se vynikajícím způsobem zhostil úkolu začlenit lávku do daného prostoru, s ohledem na požadavky zadavatele na výšku konstrukce nad hladinou. Předpolí na straně Holešovic je promyšleně řešeno, umožňuje plynulý pohyb pěších a cyklistů i během povodní. Navíc, lávka se elegantně sladila s okolním urbanistickým kontextem Karlína a Holešovic, využila terénních výšek na Štvanici a vytvořila harmonické propojení.

Za zvláštní uznání stojí volba materiálu pro nosnou konstrukci mostu. Ultra-vysoko-hodnotný beton (UHPC) je progresivní a inovativní materiál, který umožňuje moderní a elegantní architektonická řešení. Díky jeho výjimečným pevnostním parametrům je možné dosáhnout velkého rozpětí polí a zároveň zachovat subtilní a lehký průřez mostu. UHPC splňuje požadavky na bezúdržbovost a dlouhou životnost, což zajišťuje komfort a kvalitu materiálu i pro dlouhou dobu. Celkově je návrh lávky vynikajícím příkladem spojení kvality architektonického a konstrukčního řešení s urbanistickými požadavky, a vzbuzuje obdiv u odborníků i širší veřejnosti.

Festival textilu, quiltu a kreativity

Šití, patchwork, kreativní tvoření, dílničky pro děti, víkend pro celou rodinu
Praha 7, Praha

60 let Krkonošského národního parku – výstava v Praze

Výstava fotografií 60 let Krkonošského národního parku dorazila do Prahy, do holešovické galerie H40. K vidění bude do 6. října.
Praha 7, Praha

Goldbergovy variace

Magický a poetický novocirkusový výlet do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování. Mezinárodně obsazená show pro všechny generace od švédské Kompani Giraff jen třikrát v pražském divadle Jatka78.
Praha 7, Praha

Goldbergovy variace

Magický a poetický novocirkusový výlet do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování. Mezinárodně obsazená show pro všechny generace od švédské Kompani Giraff jen třikrát v pražském divadle Jatka78.
Praha 7, Praha

Prague Beer Fest 2024

Už šestý ročník festivalu představí produkci více než 50 domácích i zahraničních řemeslných pivovarů.
Praha 7, Praha

Lustr – festival ilustrace 2023

Letošní 10. ročník největšího tuzemského festivalu ilustrace a komiksu se uskuteční ve dnech 21. – 26. září v Holešovické tržnici.
Praha 7, Praha

Nomad Beer Festival 2024

Více, než dvacet tzv. létajících pivovarů či pivovarů, které byly létající, ale již přistály, degustace výhradně ze skla, s pivem se snoubící gastronomie a k tomu spousta skvělé muziky. 5. ročník dvoudenního festivalu pokračuje v Holešovické tržnici v Praze 7.
Praha 7, Praha

Mařákovci

Výstava Mařákovci v Galerii Kooperativy se ohlíží za významnou krajinářskou školou prof. Julia Mařáka, která se odvíjí od jeho působení na pražské Akademii v letech 1887 až 1899.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Pražský přívoz P7 eHol Ka: po otevření nové lávky je mimo provoz

Holešovicko-karlínský přívoz P7 (eHol Ka) Holešovická tržnice – Rohanský ostrov byl v provozu jen do 28. července, kdy došlo k otevření nové lávky HolKa.
Praha 7, Praha

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.
Praha 7, Praha

Protančete se do časných ranních hodin v klubu SaSaZu

SaSaZu, jedno z největších zábavních zařízení svého druhu v Praze, které je schopno pojmout až 2500 hostů, nabízí vysoce flexibilní prostory pro pořádání veřejných i firemních akcí. Tento klub se již třetí rok těší celoevropské popularitě a přízni těch nejnáročnějších clubberů ze všech koutů světa.
Praha 7, Praha

Kurzy vaření Chefparade pro dospělé

Kurzy v Chefparade – největší škole vaření v ČR, jsou o báječných zážitcích a chutích. S naším týmem zkušených šéfkuchařů, v prostředí krásného kuchařského studia v Praze či rustikálního statku za Prahou, získáte nejen kuchařské dovednosti, ale také zážitky, na které budete rádi vzpomínat.
Praha 7, Praha

Škola vaření Chefparade – kurzy vaření pro děti

Máte doma malého kuchtíka, který rád pomáhá při vaření? Hledáte zajímavý zážitek? Přihlaste jej do kurzu u nás – v největší škole vaření v ČR!
Praha 7, Praha

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, paddleboardy, toalety, sprchy a občerstvení.
Praha 7, Praha

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.
Praha 7, Praha

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace SaSaZu – alchymie chutí a barev asijské kuchyně

SaSaZu, výtvor šéfkuchaře Shahafa Shabtaye, je alchymií chutí, barev, vášně a designu, které společně vytváří okouzlující zážitek. Inspirace šéfkuchaře Shahafa Shabtaye pochází z mnoha let cestování a vaření v Asii, jeho vzpomínek z ulic jihovýchodní Asie, místního života, pokrmů, kultury a zvyků.
Praha 7, Praha

Seasons restaurace v hotelu Hilton Prague

Stylová restaurace Seasons oslavuje bohaté evropské kulinářské tradice s českým nádechem a nabízí také variace jídel na rostlinné bázi v meníčku, které se mění dle ročního období.
Praha 8, Praha

Pohostinec Karlín – sobotní rodinný brunch

Nechte se pohostit a užijte si rodinný brunch se svými blízkými každou sobotu u nás v Karlíně.
Praha 8, Praha

Mlsná kavka

Mlsná kavka je klidná kavárna v hektickém Karlíně, kde najdete duševní balanc i něco dobrého na zub.
Praha 8, Praha

Pivotéka Sedm stupňů

Designová pivotéka v pražském Karlíně s luxusním výčepem pod názvem sedm°.
Praha 8, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do našich domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 8, Praha

Dva kohouti – pivovar s výčepem v Karlíně od Ambiente

Pražský podnik Dva kohouti, náležící do rodiny Ambiente, představuje pivovar s výčepem pod jednou střechou. Zakladateli pivovaru jsou sládek Adam Matuška a mistr výčepní z Lokálů Lukáš Svoboda. Pivovar najdete na dvoře za Lokálem Hamburk (který také patří Ambiente).
Praha 8, Praha

Hotel Royal Prague

Nový boutique hotel v Praze – Karlín. Dbáme především na eleganci a styl.
Praha 8, Praha