Úvod > Co chcete dělat? > Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot
Památky

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekostrukce, nový hotel by zde měl vyrůst do roku 2020.
Barrandovské terasy architekta Maxe Urbana se prvním návštěvníkům otevřely v září 1929 a okamžitě nadchly pražskou veřejnost. A pro příští desetiletí se terasy staly oblíbeným místem pro setkávání nejen herecké smetánky z nedalekých filmových ateliérů.

Proslavená restaurace měla úspěch i v éře hospodářské krize. Tehdy denně vařila tři tisícovky obědů. Hostům se o desáté hodině večerní nechtělo opouštět venkovní areál. To byl podnět k tomu, že po polovině 30. let vznikl neméně proslulý Trilobit bar. Komplex posléze doplnil i plavecký bazén napouštěný chladnou vltavskou vodou s vysokou skokanskou věží. S horní restaurací ho spojoval i jídelní výtah.

Za nacistické okupace Prahu s Barrandovskými terasami spojila rychlodráha. Tehdy u však začal soumrak slavného komplexu. Změnili se hosté, věž používala ke konci války protiletecká ochrana. Po roce 1948 začal objekt hrubě chátrat. V roce 1982 byl uzavřen bar Trilobit.
 

Moderní hotelový komplex

V rámci probíhající rekonstrukce zde vznikne moderní hotelový komplex s restaurací určený pro širokou veřejnost. Rekonstrukce by měla být dokončena na přelomu let 2019 a 2020. Modernizovaný komplex vyroste podle představ architektů ze studia Kuba & Pilař a bude složen ze dvou budov. První bude kopírovat originální hadovitý půdorys teras. Zdi druhého domu se vztyčí na vyvýšenině v severní části areálu. Nový soubor hotelových objektů poskytne přístřeší přibližně dvěma stovkám hostů.

Původní budova by měla zůstat přístupná veřejnosti, včetně kdysi slavné Francouzské restaurace. Měla by z ní ale být restaurace česká, v druhé, kde byla dříve kavárna, pak lehčí bistro s mezinárodní kuchyní. Obě restaurace bude provozovat šéfkuchař Robert Chejn, který od roku 2004 provozuje hotel s restaurací Chateau Kotěra.
Zobrazit více

Provozovatel

Barrandovské terasy, a.s.

Barrandovská 165/1
152 00 Praha 5
WWW:
www.praha5.cz
GPS:
50,037582 14,402452
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Gemüse Corner Kebab

Gemüse Corner Kebab

Praha, Praha
Pension Helena

Pension Helena

Praha 4, Praha
Restaurace Na Kopci

Restaurace Na Kopci

Praha 5, Praha