Úvod > Co chcete dělat? > Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu
Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.
Tzv. Nová Oranžerie byla postavena za vlády prezidenta Václava Havla, podle projektu architektky Evy Jiřičné. Uvnitř najdete expozici, která představuje druhy rostlin, které se používají k výzdobě interiérů Pražského hradu, dále je zde výběr z ocenění, která v minulosti získali hradní zahradníci za své výpěstky na zahradnických výstavách. Na několika panelech se dozvíte něco o historii Královské zahrady, pěstování tulipánů na Pražském hradě nebo o historii Oranžérie. Původní oranžerii nechal postavit v roce 1590 císař Rudolf II. a byla určena k pěstování citrusů, mandlí a jiné středozemní flóry. Ke zkáze skleníku bohužel došlo za třicetileté války, kdy byla Královská zahrada zpustošena saskými a švédskými vojsky. 

Dnešní oranžerie působí velmi moderně – vyhřívání a zavlažování skleníku řídí počítač a ovládání žaluzií, osvětlení či větrání probíhá automaticky. Oranžerii si můžete prohlédnout za 20 Kč, v letní sezóně od 10:00 do 17:00 hodin.

V oranžerii návštěvníci nově od červenceš 2013 uvidí 17 odrůd citrusů, mj. pět odrůd citroníku, čtyři odrůdy limetek a tří odrůdy pomerančů. Mezi rostlinami nechybí ani okrasný citrus cedrát nazývaný též příznačně podle tvaru Buddhova ruka.