ÚvodCo chcete dělat?KulturaPražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory
Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.
Hlavní město nechalo opravit dvě desítky "kobek" na pražských náplavkách (Rašínovo na Výtoni a Hořejší na Smíchově). Kulaté otvory ve zdech náplavek původně sloužily jako sklady materiálu dovezeného loděmi do Prahy. Dlouhé roky byly nevyužívaté a snad si jich ani sami Pražané nevšímali, neboť vchody do nich byly kamenné a téměř splývající s okolím.

Změna přišla s rokem 2019, kdy se atraktivní prostory podařilo zrevitalizovat. Architekt do prostoru kobek navrhl tři druhy nových funkcí: galerii, kavárnu a veřejné toalety. Rozvrstvení těchto obsahových typů rytmizuje prostor náplavky a vyvažuje ji jako celek v symbióze s jejími dalšími prvky; restauracemi, přístavišti a tradičními kotvišti lodí. Celkem pro návštěvníky ožívá dvacet kobek, z toho jsou tři toalety, tři galerie, dvě dílny, tři ateliéry, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny.

Všechny kobky mají nové skleněné otáčivé dveře. Sklo má elipsovitý tvar a to největší měří v nejširším místě asi 5,4 metru. Hmotnost se pohybuje okolo 2,1 a 2,5 tuny. Výrobcem skla je americká firma Reynolds, která má pobočku v Thajsku, odkud skla byla přes Hamburk dopravena do Prahy.

Od prvních impulsů k dokončení stavby trval tento proces 10 let. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok. Rekonstrukce pražské náplavky se ocitla na seznamu 40 nejzajímavějších evropských projektů, které mají šanci v roce 2022 získat cenu Ludwiga Miese van der Rohea, architektonické ocenění vyhlašované Evropskou komisí a van der Roheovou nadací.
 

Kobky na Rašínově nábřeží

č. 5 LAb - zero waste bistro na Pražské náplavce. Platforma pro diskuzi o udržitelném rozvoji napříč společenskými sférami.
č. 6 Bar náplavka - bar a kavárna a místo pro setkání s pražskými kulturními akcemi.
č. 7 Bajkazyl – jedni z průkopníků oživení náplavek se vracejí s novým konceptem baru a samozřejmě se službami pro městské cyklisty.
č. 9 Pražská paroplavební společnost – trocha vltavské historie, něco k pražské paroplavbě a lehké občerstvení.
č. 10 (A)void Gallery – Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.
č. 11 (A)void Bar – Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.


Kobky na Hořejším nábřeží

č. 8 Útulna u vody – káva a vdolky na cibulákovém nádobí a autentické produkty.
č. 9 Beton klub – ateliér pro současné umění a architekturu s občerstvením.
č. 10 Dílna – vyrobíte, opravíte, vyměníte, vypijete, VÍTEJTE V DÍLNĚ. Koncept share & repair café opět na scéně.
č. 12 Meeting point, hospoda a zázemí pro život na náplavce.
č. 13 a 14 Nábřeží - první kobky, které ožily na Hořejším nábřeží už před rokem 2009, hostily řadu výstav, akcí nebo letních projekcí. Vrací se zpátky.
č. 15 Prostor pro akce, koncerty, výstavy a bar.
č. 16 DOK 16 – Sousedská dílna knihovny. Městská knihovna v Praze otvírá svou unikátní pobočku se stroji a literaturou pro kutily.
č. 17 Komunitní kobka – prostor pro vaše neziskové, sousedské a rodinné akce.


Komunitní kobka je prostor pro nekomerční aktivity. Využít ji mohou organizace i jednotlivci k pořádání menších akcí a jako místo pro setkání. Komunitní kobku č. 17 provozuje společnost Trade Centre Praha, a.s., provozovatel a správce pražských náplavek.  Na pravidelné spolupráci a organizací akcí po dva dny v týdnu se bude podílet také městská část Praha 5. Pronájem komunitní kobky je bezplatný, při pořádání akcí je ale třeba uhradit náklady spojené s provozováním.
 

Revitalizace pražských náplavek Rašínovo, Hořejší a Dvořákovo nábřeží

Autor: Petr Jada, 2009-2019
 
V roce 2009 začala revitalizace pražských náplavek, která proměnila opuštěný prostor na nábřežích v nový živý centr. Bývalé kobky se staly multifunkčními prostory, sloužícími jako kavárny, galerie a ateliéry. Zvlášť pozoruhodnými prvky jsou eliptická pivotová okna z organického skla, která dodávají prostoru svěžest a respektují původní architekturu nábřežní zdi.

Celkový přístup projektu je moudrý a sofistikovaný. Nové prvky se vkusně sladily s historickými strukturami, vytvořily harmonický celek a posílily kulturní a společenskou dynamiku této oblasti. Projekt se stal magnetem pro kulturní a společenské aktivity a jeho úspěšné spojení architektonické inovace s respektováním historických hodnot slouží jako inspirace pro další revitalizace kulturního dědictví pro budoucí generace.

Revitalizace pražských náplavek představuje vzorový příklad toho, jak architektura dokáže oživit a proměnit opuštěné prostory v živé a pulzující centrum. Projekt si zaslouží uznání a vyvolává nadšení nejen u kunsthistoriků architektury, ale i u široké veřejnosti, která si nyní může užít nově oživený a kulturně bohatý prostor pražských nábřeží.

Aktuality

Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2024

XIII. ročník tradiční události – festivalu mladých (svatomartinských) vín a (nejen) husí pečínky. Více, než 20 českých a moravských vinařů s letošním ročníkem jejich nejlepších vín. Gastronomie orientovaná na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality. Živá hudba!
Praha 2, Praha

Road Classics Klínovec

Prolétni se po hřebeni našich nejzápadnějších hor. Trasa v okolí Božího Daru tě zavede na krásné cesty přes místa, kde se zastavil čas. Vyzkoušej si závodění jako profík – bez aut a se skvěle zajištěným servisem. Nemusíš jet nutně naplno, máme i kategorii švih pro ty, kteří si chtějí jízdu skutečně
Praha 7, Praha

Road Classics Ještěd

Po roce bez dvou dní zase na místě činu! Sezona Road Classics vyvrcholí na Ještědu! Přijeď zdolat severočeský monument a zkus si závodit jako profesionál – bez aut a s prémiovým servisem na trati. Nemusíš jet nutně naplno, máme i kategorii švih pro ty, kteří si chtějí jízdu skutečně vychutnat!
Praha 7, Praha

Letní škola improvizace

Náš legendární kurz „Nech se překvapit, nenech se zaskočit“ nabízíme v koncentrované podobě.
Praha 2, Praha

Merkádo Latinská Amerika na Náplavce

Festival Merkádo promění ve dnech 23. – 24. srpna Náplavku v Latinskou Ameriku.
Praha, Praha

Lázně na lodi v Praze

Relaxace v lázních na parníku s výhledem přímo na Hradčany. Takovou nabídku pro vás má každý den po dobu zimních měsíců pražské Rašínovo nábřeží. Stačí si on-line vybrat datum a následně čas, kdy přijdete.
Praha 2, Praha

Lé(to)Market

Jsme trh lokálních značek, designérů, služeb a projektů, které pro vás objevujeme a několikrát ročně představujeme.
Praha 5, Praha

Street food na Smíchovské náplavce

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte na Smíchovské náplavce.
Praha 5, Praha

Aktivity v okolí

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.
Praha 2, Praha

(A)Void Floating Gallery – Galerie na lodi

Originální bar v podpalubí i na palubě galerijně koncertní lodi.
Praha 2, Praha

Parník Vyšehrad – nejstarší parník na Vltavě

Historie parníku Vyšehrad sahá až do roku 1938, kdy byl 1. května slavnostně pokřtěn za přítomnosti ministra průmyslu, obchodu a živnosti a spuštěn na Vltavu. V roce 2013 byl parník prohlášen za kulturní památku České republiky.
Praha 2, Praha

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.
Praha 2, Praha

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.
Praha 2, Praha

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.
Praha 1, Praha

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.
Praha 5, Praha

Dok 16 – sousedská dílna Městské knihovny v Praze v kobce na náplavce

Městská knihovna v Praze otevřela v jedné z kobek na smíchovské náplavce sousedskou řemeslnou dílnu. Knihy si zde nepůjčíte, zato vám nabídnou nářadí i prostory pro vlastní drobné kutilské nápady. Také se zde pořádají různé workshopy, komunitní setkání i kurzy.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Plavecká Polévka

Na pražské Výtoni můžete navštívit bistro, kde tvoří polévky hlavní portfolio denního menu. Skvělé místo na oběd, ale také odpolední posezení. Očekávat můžete dobře fungující zařízení s jasným konceptem a stálou kvalitou.
Praha, Praha

Restarurace Vallmo v Praze

Vallmo v pražském Podskalí představuje moderní, evropskou restauraci. Cílem podniku je spojení chuťového a vizuálního zážitku s příjemnou chvílí strávenou u dobrého jídla. Restaurace Vallmo byla vůbec jako první oceněna na mapách Google jako nejlépe hodnocená pražská restaurace.
Praha 2, Praha

Bistro Za rohem – Na břehu Rhôny

Na Výtoni Za rohem začínáme vařit. Pozvolna, ale o to poctivěji. Každou středu a každý čtvrtek můžete přijít na večeři. Navíc pro gurmány umocněnou párováním s vínem.
Praha 1, Praha

Zmrzlinárna Puro Gelato

Zmrzlinárna Puro Gelato patří mezi tři nejlepší zmrzlinárny v Praze. Najdete ji na na pražské Náplavce. Vyrábí zcela čistou originální zmrzlinu, využívá rozmanitých chutí, které příroda nabízí, bez použití chemických přísad.
Praha 2, Praha

Farmářské trhy v Praze

Na několika místech v Praze najdete od jara do podzimu farmářská tržiště, která nabízí domácí potraviny, výpěstky a výrobky, vše té nejlepší kvality, českého původu, za použití minima chemie a vynikající chuti. Vyražte i vy na výlet a vyberte si z české kvality.
Praha 2, Praha

U Dobré Myšlenky

Noderní restaurace v Praze u Rašínova nábřeží s moderní, ale poctivou českou a vynikající mezinárodní kuchyní.
Praha, Praha

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí

Hospoda U Kalendů v pražském Podskalí vznikla na začátku minulého století. Od roku 2022 je součástí rodiny Ambiente, která se snaží na pestrou tradici tohoto lokálně významného místa navázat. Přijďte ochutnat poctivá pražská jídla a pečlivě ošetřené plzeňské pivo!
Praha 2, Praha

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!
Praha 2, Praha