Úvod > Co chcete dělat? > Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka
Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.
Historie Hlavního nádraží sahá do 19. století, ale není v Praze nejstarší. Stavět se začalo roku 1869 a zakázku získali renomovaní architekti Josef Ignác Ullmann a jeho švagr Antonín Barvitius. Ti postavili budovu v neorenesančním stylu a nádraží neslo jméno císaře Františka Josefa I. Tou dobou zde jezdily vlaky do Benešova, Tábora a Vídně. V roce 1872 byla zprovozněna Turnovsko-kralupsko-pražská dráha a Pražská spojovací dráha v trase Smíchov (Česká západní dráha) – Praha (dnešní hlavní nádraží) – Hrabovka (napojení na Rakouskou severozápadní dráhu). V provozu byl již také Vinohradský tunel.
 
Konec 19. století však přinesl obrovský rozmach železnice a už nádraží kapacitně nestačilo, a na dnešní stavbu byl vypsán konkurz. Komise nakonec vybrala návrh architekta Josefa Fanty, který byl realizován mezi lety 1901–1909. Wilsonova budova, nazvaná podle amerického prezidenta Woodrow Wilsona, bývala krásnou ukázkou secesní architektury. Měla velkolepý, zdobný secesní vstup a halu pokladen s vlastní nevelkou a dekorativní střešní kupolí (dnes Fantova kavárna). V éře komunismu však bohužel vzniklo několik nevzhledných přístaveb a venkovní krása původní budovy vzala za své též kvůli dálnici, jež prochází přímo před Wilsonovou budovou, zničila park před nádražím.
 
Po druhé světové válce byla trať na Smíchov zdvojkolejněná a byl postaven druhý tunel. Roku 1926 byla dokončena jednokolejná spojka Vítkov – Libeň, která doplnila jednokolejnou spojku druhou stranou kopce, přes Hrabovku. Dne 9. května 1974 sem bylo napojeno metro (stanice metra C – Hlavní nádraží) a v letech 1972–1979 vznikla nová odbavovací hala, které ustoupila část dosavadních sadů.

Není bez zajímavosti, že kolejiště a Fantova odbavovací budova leží na Vinohradech v Praze 2, nová odbavovací budova na Novém Městě v Praze 1, severní záhlaví zasahuje do Žižkova na Praze 3.
 

Rekonstrukce Fantovy kavárny 2022 – 2023

Od roku 2022 probíhá oprava vnitřních prostor se zaměří na velké historické sály v severní části Fantovy budovy a jejich zázemí. Reprezentativním prostorám by se měla v co největší míře vrátit původní historická podoba. Stavební práce jsou naplánovány také v přízemí, v prvním podzemním podlaží a v mezaninu. Budova by tak měla získat propojení s podchody, a to formou eskalátorů umístěných v levé části severního podchodu. Pokud vše půjde dobře, skončí práce v polovině roku 2023.

Provozovatel

Hlavní nádraží Praha

Wilsonova 301/10
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 111 122
Email:
info@cd.cz
WWW:
www.cd.cz
GPS:
50,083711 14,435043
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny