!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie
Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Jedna z architektonicky nejvýznamnějších budov v Praze vznikla v letech 1876–1884 podle návrhů architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze jako víceúčelový kulturní dům, který na počest rakouského korunního prince Rudolfa dostal jméno Rudolfinum. Praha slavila otevření budovy 7. února 1885 a svému kulturnímu poslání sloužilo Rudolfinum až do roku 1919, kdy bylo proměněno na poslaneckou sněmovnu Československé republiky. V dobách německé okupace byla koncertní činnost v Rudolfinu obnovena. K plné rehabilitaci budovy, zvláště galerijní části, však došlo až v roce 1992, kdy se Rudolfinum po generální rekonstrukci architekta Karla Pragera stalo sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.

Dvořákova síň sloužila České filharmonii od 4. ledna 1896, kdy zde pod vedením Antonína Dvořáka poprvé vystoupila. Koncertní povaha tohoto prostoru Rudolfina byla obnovena v letech 1940–1942 dle projektu Antonína Engela a Bohumíra Kozáka a tuto podobu si zachovala dodnes. Ústředním prvkem jsou varhany vyrobené dle návrhů Josefa Zítka a Josefa Schulze ve Frankfurtu nad Mohanem. V éře parlamentu byly odvezeny do Besedního domu v Brně. V roce 1940 byly vráceny a jejich rejstřík rozšířen. Poslední obnovou prošly roku 1992 během rekonstrukce budovy.

Sukova síň, nejmladší sál v budově Rudolfina. vznikla v letech 1940–1942 podle návrhů architektů Antonína Engela a Bohumíra Kozáka jako menší koncertní sál v rámci úprav přilehlé Dvořákovy síně. Architekti se při jeho výzdobě inspirovali původním stylem Zítka a Šulce, díky čemuž dokonale zapadá do původní kompozice budovy.

Návštěvníkům budovy je k dispozici stylová kavárna Cafe Rudolfinum situovaná ve Sloupovém sále Rudolfina. Nabízí příjemné posezení v kulturním prostředí historického interiéru. Do kavárny se nejlépe dostanete hlavním vchodem galerie (od Vltavy) a naleznete ji na druhé straně dvorany Rudolf

Reprezentativní prostory budovy je možné využít k pořádání nejrůznějších společenských akcí i soukromých setkání. Zájemcům o historii a architekturu Rudolfina nabízí ČF ve spolupráci s Pražskou informační službou možnost prohlídek (tel. 221 714 161, vlastiveda@prague.eu).
 

Výhled na Prahu ze střechy Rudolfina (od roku 2022)

Střešní prostory sídla českých filharmoniků, jehož okraje zdobí šestnáct soch slavných hudebních skladatelů, zůstávaly dosud většině návštěvníků utajeny. Přitom se zde nachází jedinečná vyhlídka na panorama pražského hradu a další krásy hlavního města. Vše se však mění v roce 2021, kdy terasa o rozloze 850 metrů čtverečních prochází rekonstrukcí. Videálním případě bude vše dokončeno v polovině roku 2022.

Bude zde opravena dlažba a zábradlí, přivede se sem voda, elektřina a osvětlení, a bude vybudová také bezbariérový výtah. Nově pak střešní terasa nabídne jeden z nejhezčích výhledů z pravého břehu Vltavy na metropoli.
Zobrazit více

Provozovatel

Česká filharmonie

náměstí Jana Palacha 79/1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 227 059 227
Email:
info@ceskafilharm...
Email:
vlastiveda@pis.cz
WWW:
www.ceskafilharmo...
WWW:
www.pis.cz
GPS:
50,089527 14,415315
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina