Úvod > Co chcete dělat? > Libeňský most v Praze
Památky

Libeňský most v Praze

Pražský Libeňský most v sedmé městské části spojuje Holešovice s Libní. Byl postaven v letech 1924 až 1928. V té době šlo o nejdelší silniční most v Praze. Po proudu řeky je v Praze patnáctým mostem, vede po něm i tramvajová trať.
Jeho uvedení do provozu se uskutečnilo u příležitosti 10. výročí vzniku Československa. Autory projektu jsou architekt Pavel Janák a konstruktéři František Mencl a Václav Dašek.

Jde o železobetonový obloukový most s celkovou délkou 780 m a šířkou 21 m. Masivní mostní konstrukce je doplněna rafinovaně tvarovanou fasádou, zábradlími, kandelábry a osmi železobetonovými schodišti tak, aby celkový dojem působil čistě, jednoduše a elegantně. Libeňský most má osm konzolově vyložených schodišť, které jsou spolu s mohutným zábradlím, členěním pilířů a osvětlovacími stožáry z betonu výrazným kubistickým znakem.

V současné době je most v havarijním stavu a jeho budoucnost je nejistá. Ministerstvo kultury v únoru 2018 oznámilo, že most nezařadí mezi kulturní památky a chce, aby na místě vznikla jeho kopie.