Úvod > Co chcete dělat? > Ostrov Štvanice v Praze
Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.
Jméno pražského vltavského ostrova připomíná opravdu štvanice, které se zde odehrávaly od konce 17. do začátku 19. století. Pro tyto účely zde byla postavena dřevěná aréna, v níž byly až do roku 1816 pořádány štvanice psů na zvěř – jednalo se přitom o dnes zcela bizardní zvířata: krávy, jeleny, medvědy a dokonce i býky.

Chodívalo se sem však i za dalšími různými atrakcemi, například do varieté Eugenia Averina, které zde stávalo v roce 1877. V roce 1883 byly postaveny dřevěné budovy ledáren. Koncem 19. století přibyly na ostrově tři restaurace. Malá vodní elektrárna podle návrhu ing. arch. Aloise Dlabače na ostrově vznikla v letech 1913 až 1914.

Ostrov proslavila nejrůznější sportoviště. Ve východním cípu se zde nacházela veřejná plovárna a koupaliště, jehož součátstí byl ještě v 90. letech 20. století naturistický areál, který byl zajímavý také tím, že byl zřízen prakticky přímo v centru hlavního města Prahy. V roce 2020 byla na stejném místě vybudována nová plovárna s názvem Baden Baden.

V letech 1984–1987 byla celkově rekonstruována včetně jezu a plavebních komor. Přitom zde byl postaven také areál pro vodní slalomáře. V roce 1986 byl otevřen moderní Tenisový areál Štvanice. Ve 30. letech byl postaven zimní stadion. Ten stihl smutný osud, když byl roku 2011 pro špatný stav zbourán. Místo něj zde vznikl areál pro terénní cyklistiku.
 

Co se na Štvanici chystá do budoucna?

Hlavní město koupí dvoupodlažní budovu nedaleko centrálního kurtu na Štvanici v Holešovicích. Budovu plánuje město využít při celkové rekonstrukci ostrova. Objekt z roku 1920 jako zázemí pro sportovní aktivity s možností občasného ubytování sportovců a možností stravování pro uživatele areálu. Vystavěna má být také lávka z Karlína do Holešovic.