Úvod > Co chcete dělat? > Státní opera Praha - přední pražská operní scéna
Státní opera Praha - přední pražská operní scéna
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Státní opera Praha - přední pražská operní scéna

Kultura
Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Nejočekávanější událostí operní sezony je znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci 5. ledna 2020.
Státní opera se divákům poprvé představí slavnostním operním gala přesně 132 let od prvního otevření v roce 1888.

Historie divadelní budovy, která od 1. dubna 1992 nese jméno Státní opera Praha, se začala psát ve druhé polovině 19. století. Novorenesanční divadelní budova vznikla v letech 1886-88 podle plánu stavební firmy Fellner a Helmer, která se v rámci rakouskouherské monarchie specializovala na tento typ staveb. Divadlo bylo reprezentativní scénou pražských občanů německé národnosti a neslo název Nové německé divadlo.

Po sametové revoluci v listopadu 1989 byla zřízena Státní opera Praha jakožto samostatný právní subjekt. Prvním ředitelem se stal Karel Drgáč. Repertoár rozšířil o další stěžejní díla světové operní literatury, jednoznačného uznání kritiky si však dobyl především soustavnou péčí o odkaz 20. století.

Od roku 2012 působí pod hlavičkou Národního divadla opět dva operní soubory, Opera Národního divadla, jejíž představení můžete navštívit v historické budově Národního divadla a ve Stavovském divadle, a soubor Státní opery hrající ve stejnojmenné budově. Během divadelní sezony nabízí oba soubory dohromady přes 40 operních představení měsíčně s repertoárovou pestrostí od baroka po skladby současných skladatelů.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 1. 2020