Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích
Památky

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.
Avantgardní budova Elektrických podniků navržená architekty Adolfem Benšem a Josefem Křížem byla v době svého dokončení v roce 1935 estetickou i technologickou senzací. Ohromovala prostorovou velkorysostí a pyšnila se sofistikovanými technologiemi: americkou klimatizací, teplovzdušným topením Carrier, jednou z prvních velkokapacitních jídelen v americkém stylu, nákladním výtahem s nosností 15 tun a moderními stroji na úřadování.
 
Rekonstrukce podle projektu kanceláře TaK Architects probíhala od roku 2018 do října 2021. O její kvalitě svědčí řada cen, které byly projektu uděleny, jak například Patrimonium pro futuro NPÚ, ocenění v rámci 29. ročníku soutěže Stavba roku 2021 a zvítězila i v soutěži Best of Realty v kategorii Rekonstruované kanceláře.
 
Díky velkorysému architektonickému řešení nabízí dnes budova prostorné kanceláře a maximální pracovní komfort. Největší dominantou budovy je po její architektuře hlavně velké žulové schodiště a dva původní výtahy páternostery. Součástí budovy jsou obchody, restaurace, wellness kulturní centrum. V atriu je zavěšena umělecká instalace od české firmy Preciosa Lighting. Objekt složený ze 797 ručně foukaných skleněných koulí. Jednou z prvních firem, která zde po rekonstrukci sídlí je například reklamní koncern WPP.

Provozovatel

Bývalá budova Elektrických podniků

Bubenská 1
170 00 Praha 7
WWW:
https://www.buben...
GPS:
50,098647 14,436805
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

0,5 hodiny