Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie anebo co nabídne rok 2022?
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie anebo co nabídne rok 2022?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie anebo co nabídne rok 2022?

  • Vydáno24. března 2022
Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s námi projít velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2022?

1. Praha, Národní galerie, Národní muzeum a Museum Kampa

V Národním muzeuPraze ožily dějiny, a to doslova: v březnu 2022 se otevřela nová expozice Dějiny, čtvrtá stálá expozice po dokončení revitalizace historické budovy. Letošní novinkou bude malé muzeum pro děti, příští rok by mělo dojít na antropologickou expozici.

Své plány na rok 2022 představila i Národní galerie. Veletržní palác v dubnu uvede retrospektivu Markéty Othové, fotografky, která se věnuje velkoformátové černobílé fotografii, a koncem roku nabídne dvě nové expozice: Česká architektura 1958–1989 a České umění 1939–2021. Výstava V kroužcích dýmu se bude věnovat motivu zobrazení umělce jako kuřáka v českém výtvarném umění přelomu 19. a 20. století a meziválečného období. Výběrem zenového umění na výstavě Zenga (27. května – 2. října) se znovu otevře Salmovský palác a ve Valdštejnské jízdárně na podzim začne výstava Josef Mánes (20. října 2022 – 30. ledna 2023) s díly významného představitele českého romantismu. Museum Kampa pak na březen chystá retrospektivu Jiřího Sopka k jeho 80. narozeninám.

Kampou je spojený také život barokního skladatele Josefa Myslivečka. Od 21. července se s jeho osudy seznámíte v historickém filmu Il Boemo režiséra Petra Václava; hlavní roli si zahrál Vojtěch Dyk. Ve Valdštejnské jízdárně pak od 1. července do 30. října proběhne životní výstava díla Alfonse Muchy. Bude vyprávět příběh geniálního umělce tak, jak dosud nebyl představen, a vedle klenotů z Muchovy rodinné sbírky některé kousky uvidíte úplně poprvé.
 

2. Středočeský kraj a GASK v Kutné Hoře

Další výročí, a to nedožitých sto let, připomíná sestry Květu a Jitku Válovy (* 13. prosince 1922, Květa + 6. září 1998, Jitka 27. března 2011). Dvojčata studovala v ateliéru u profesora Emila Filly a vyrostly z nich výjimečné a osobité malířky, které ve své tvorbě často čerpaly inspiraci z průmyslového rodného Kladna. Vrcholnou přehlídku roku, výstavu Cesta předurčena osudem (6. listopadu – únor 2023), chystá na listopad Galerie Středočeského kraje / GASKKutné Hoře. Už předtím se bude konat výstava multimediální tvůrkyně Adély Matasové Metasystémy (od 20. března do 5. června) a Ultima Culpa alias Konečná chyba (od 19. června do 9. října) Kamily B. Richter.
 

3. Jihočeský kraj a Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově

Tipem pro návštěvu Českého Krumlova a Egon Schiele Art Centra je rozsáhlá výstava k blížícímu se se 100. výročí narození Andreje Bělocvětova (1923–1997), českého malíře a grafika, umělce s velkým talentem a mimořádným životním příběhem. Výstava potrvá od 12. dubna do 31. prosince 2022.

Od 13. května do 14. srpna se ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích uskuteční výstava Tvary, barvy, pohodlí: nábytek Jitona. Představí jak sériovou produkci jihočeského a západočeského nábytkového impéria z let 1959–1989, tak vybavování výjimečných architektonických zakázek, zejména veřejných, kulturních a vládních staveb.

Připomeňme také, že 1. dubna se ve velkém stylu chystá po čtyřech letech otevřít Muzeum středního Pootaví na Strakonickém hradě; těšit se můžete například na expozici dudáctví, expozici maltézských rytířů, animované filmy a další lákadla.
 

4. Plzeňský kraj a Západočeská galerie v Plzni

Několik zajímavých projektů chystá Západočeská galeriePlzni. V červnu pod názvem Kubišta, Pinkas, Sekal et al. začne výstava přírůstků, které galerie do svých sbírek získala od roku 2011. V září odstartuje klíčový projekt Epocha salónů – české salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna v letech 1870–1914, výstava, která představí české salonní umění v jeho evropské dimenzi, jak to bývalo běžnou praxí na tehdejších salonech. O měsíc později pak do výstavní síně „13“ přijďte na výstavu Linky komiksu.
 

5. Karlovarský kraj a Galerie 4 v Chebu

Nejstarší stálá fotografická galerie v České republice je Galerie 4, která sídlí ve zrekonstruované budově barokního špejcharu na Františkánském náměstí v historickém centru Chebu. Znáte ji jako pořadatelku akce Chebské dvorky, v jejichž rámci se veřejnosti pravidelně představuje výtvarná scéna Karlovarského kraje, v létě se kromě toho chystá výstava dokumentárních fotografií bretonského fotografa Benoita Kuhna Kroniky měst/Chronicles of the cities.
 

6. Ústecký kraj a Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Historie a moderní architektura si podávají ruce v úžasném prostoru Galerie Benedikta RejtaLounech. Letos je hlavním výstavním projektem voda: proměnlivá substance se představí ve všech čtyřech patrech galerie s rozlohou 1500 metrů čtverečních i na vstupním roštu. Klasický rozměr tematické výstavy rozšiřují specifické instalace i mezioborový směr do oblasti vědy.

Do sbírek Muzea města Ústí nad Labem nedávno přibyl zdánlivě obyčejný vrak starého bicyklu, který muzejníci našli při vyklízení starého domu v Neštěmicích. V kůlně zaházený palivovým dřeven totiž stál kuriózní výrobek místního podniku Techniasport, a to cyklotrialový speciál Jiskra TC-50 z osmdesátých let 20. století. Jiskra představovala sériovou malovýrobu výhradně pro soutěžní účely a do volného prodeje se prakticky nedostala.
 

7. Liberecký kraj a Oblastní galerie Liberec

V prostorách bývalých městských lázní v secesní budově na rohu Masarykovy a Vítězné ulice v Liberci se již natrvalo zabydlelo výtvarné umění. Oblastní galerie Liberec, pátá největší instituce svého druhu v České republice, již osmým rokem nabízí milovníkům umění setkání s výtvarným uměním všech věků i oborů. Pokladnicí sbírky jsou stálé expozice, v impozantní bazénové hale a sále pod ní probíhají výstavy. V roce 2022 galerie uvede například výstavu fotografa Jiřího Jiroutka nebo malíře Tomáše Plesla.
 

8. Královéhradecký kraj a Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie v bance: to je Galerie moderního umění v Hradci Králové, sídlící v objektu bývalého Záložního úvěrního ústavu z roku 1911. Stálá expozice ze sbírek českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století i díla současných autorů doplňují pravidelné výstavy. Letos to bude Prostor Miloše Šejna, výtvarného umělce a performera, a společná výstava Bílá kostka / Černá kostka Terezy Velíkové a Jiřího Pitrmuce, mladého konceptuálního umělce a performera, který studuje v ateliéru Intermédia II na Akademii výtvarných umění v Praze.
 

9. Pardubický kraj a Východočeské muzeum v Pardubicích

Při výletu do Pardubic se zajeďte podívat na opravený zámek s Východočeským muzeem. Prohlídky vás zavedou nejenom do rytířských sálů a kaple Tří králů, ale také do nově upravených muzejních expozic. Bohatá je i nabídka letošních výstav. Od 26. dubna do 31. srpna se přijeďte podívat na výstavu Přivedli svět domů, která představí architekta Josefa Gočára a továrníka Josefa Binka z Krucemburku nejen ve vztahu stavebník – stavitel, ale poukáže i na jejich rodinné sepětí. Od 3. června do 2. října budou na zámku vystavena díla světově uznávané sklářské výtvarnice Jiřiny Žertové (*1932) a od 10. června do 30. října můžete podniknout Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem; interaktivně edukativní výstava se vstupem zdarma nabídne nevšední pohled do světa lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Od 6. května 2022 do 23. dubna 2023 také chytá nový obsah galerie pod širým nebem na Parkánu: výstava Ohlédnutí mapuje dílo pardubického fotografa Luďka Vojtěchovského.
 

10. Vysočina a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Také Oblastní galerie VysočinyJihlavě chystá pár zajímavých výtvarných počinů. Už 25. března začne výstava Karímy Al-Mukhtarové a Martina Pondělíčka Nevšední všednosti; potrvá do 26. května. Léto bude patřit výstavě Malováno srdcem s obrazy Natálie Schmidtové (1895–1981), která pocházela z velmi skromných poměrů z Tambovské gubernie v Rusku a do Československa přišla jako manželka zajatého vojáka rakousko-uherské armády z první světové války. Malovat začala za druhé světové války, a i když neměla žádné výtvarné vzdělání, již v tvůrčích počátcích získala podporu i v odborných kruzích. Výstava potrvá od 27. května do 28. srpna. Další výstava Miroslav Hašek, Silvie Milková, Pavel Mrkus – Ráj je vždy jen věcí volby (3. června — 21. srpna) vás pozve na výlet do krajin umělecké představivosti a fantazie.
 

11. Jihomoravský kraj a Moravská galerie v Brně

Teprve před pár měsíci se otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, které se nově zaměřuje hlavně na módu a design. Stálou expozici, výstavy i nové zázemí exkluzivně pro Moravskou galerii připravili přední čeští designéři, dlouhodobá výstava mapuje dílo Jiřího Pelcla a grand designérky roku 2019 Lucie Koldové. Chystá se otevření nové designové laboratoře vybavené řadou technických vychytávek, kavárny s robotickou obsluhou a herny. Nově budou prezentována také ikonická díla Liběny Rochové, přední české návrhářky, která darovala Moravské galerii rozsáhlou kolekci oděvů a doplňků z posledních třiceti let své tvorby.
 

12. Olomoucký kraj a Muzeum umění v Olomouci

Už od února představuje Muzeum umění Olomouc velkoformátové a barevné figurální malby i krajiny olomouckého rodáka a malíře Petra Zlámala. Další výstavy představí například tvorbu avantgardní skupiny Bosch + Bosch (2. června – 23. října) anebo díla českých umělců, která zdobí liturgické prostory, a to pod názvem Posvátné umění v nesvaté době ( 27. října 2022 – duben 2023). Součástí muzea je Arcidiecézní muzeum v Olomouci, kde se od prosince chystá výstava tibetského umění Tibet (8. prosince 2022 – 2023), a Arcidiecézní muzeum v Kroměříži. V tamní galerii se chystá výstava Piaristé na Moravě a ve Slezsku (16. června 2022 – říjen 2022) o řádu, který vznikl v Římě v letech 1621–1622 a svou první kolej mimo Itálii zřídil v jihomoravském Mikulově již v roce 1631.
 

13. Moravskoslezský kraj a Galerie Plato v Ostravě

Jediná příspěvková organizace Ostravy, která se věnuje vizuálnímu umění bez budování vlastní sbírky, je městská galerie Plato. Iniciuje vznik nových děl a uměleckých projektů a přichází s novými formáty prezentace současného umění. Letos ji čekají velké změny: přestěhuje se totiž do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek.

Jejich novou podobu odhalíte během týdne otevřených dveří v doprovodu architekta Roberta Konieczného, ředitele Plato Marka Pokorného a dalších lidí, v září pak začne první akce v novém prostoru: mezinárodně obsazená výstava s pracovním názvem Welcome, Wellbeing. Druhý velký výstavní projekt, do nějž se budete moci aktivně zapojit společně s dalšími návštěvníky, se chystá na leden 2023. Kurátorky Edith Jeřábková a Eva Koťátková svou pozornost obrátily ke zvířatům jako aktivním subjektům, s nimiž sdílíme město a jeho periferie. Výsledek dlouhodobého výzkumu a spolupráce s umělkyněmi, umělci a kolektivy bude mít podobu výstavy nazvané Uprchlá, našel skrýš, stále uniká.
 

14. Zlínský kraj a zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Po tříleté rekonstrukci otevřelo Muzeum regionu Valašsko budovu Zámku Kinských ve Valašském Meziřičí. Těšit se můžete na nové expoziční a výstavní prostory, muzejní kavárnu včetně zázemí pro rodiče s dětmi a také zbrusu novou expozici Člověk v krajině, krajina v lidech, unikátní rozsáhlým využitím multimediálních prvků. A ještě pojďme na skok do Zlína, kde Muzeum jihovýchodní Moravy otvírá výstavu Hlavu vzhůru! Furt se de! o životě a díle ilustrátorky a malířky Marie Fischerové-Kvěchové. Věděli jste, že firma Fischerových vybudovala v první polovině 20. století na dva tisíce komínů doma i v zahraničí a byla nejvýznamnějším komínářským podnikem v Čechách? Po zestátnění majetku bylo malířce zakázáno publikovat a její knihy musely zmizet z knihoven a antikvariátů. Přesto se její ilustrace dodnes těší velké oblibě.
Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Městská galerie pro současné umění působí na ploše téměř 5000 m² v historické budově jatek v centru Moravské Ostravy. Budova městských jatek představuje ojediněle dochovaný industriální celek, dosvědčující rozvoj potravinářské výroby a rychlou urbanizaci města.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

V Komenského ulici v Jihlavě je umístěna Oblastní galerie Vysočiny. Galerie funguje v současných prostorách od roku 1953, sbírka však byla založena již v roce 1948 darem paní Marie Kovaříkové. Sbírka obsahuje přes 6 tisíc předmětů.

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Při návštěvě Loun si nenechte ujít úžasný prostor Galerie Benedikta Rejta, který nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Galerie 4 v Chebu – galerie fotografie

Galerie 4 v Chebu – galerie fotografie

Chebská Galerie 4 je nejstarší stálou fotografickou galerií v České republice. Nyní sídlí ve zrekonstruované budově barokního špejcharu na Františkánském náměstí. V galerii zhlédnete jak krátkodobé výstavy, tak i expozici Historie fotografických ateliérů Chebu z přelomu 19. a 20. století.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.