!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou
fotografie: Martin Úbl
"> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl "> fotografie: Martin Úbl
+ Přidat foto
Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Cesta Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.
Cestu Českem může jít každý. Je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete si ji rozdělit si ji na víkendy, jít ze západu na východ nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle, nebo třeba běžet. Jít může každý!

Cesta Českem je nekomerční projekt party nadšenců, který vám nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Veškeré informace, které potřebujete, abyste mohli vyrazit najdete na webových stránkách projektu, a to včetně podrobného itineráře jednotlivých etap. Pokud byste chtěli vědět více informací – třeba aktuální stav cesty, tipy na přespání, ohledně vody…, najdete je na facebookových stránkách Cesta Českem, kde vám ostatní rádi poradí. Cesta Českem je vedena především po turistických značených trasách Klubu českých turistů.


Etapy Cesty Českem

Krásná – Klínovec
První část pochodu začíná na krásném Nejzápadnějším bodu ČR, kde se dá i přespat. Ideální úsek na rozchození, vedoucí převážně pohraničím. V Bublavě se napojuje na hlavní hřeben Krušných hor a končí v jednom z hlavních center tohoto pohoří – Božím Daru. Příjemných 110 kilometrů, na kterých si člověk vyzkouší, jak mu to šlape a postupně vyhází všechny věci, co si vzal navíc.

Mezi 26 km a 31 km vede cesta Německem. Od Aše až do Kraslic nepotkáte bankomat a prakticky nikde neberou karty.

Krušné hory
Přechod hlavního hřeben Krušných hor měřící přes 150 km. Krásné putování s mnoha výhledy, po převážně zpevněných cestách. V druhé části se pohoří začíná pomalu zvedat a přibývá výškových rozdílů a po vstupu do CHKO Labské pískovce se krajina mění definitivně. Jeden z nejdelších úseků celé trasy končící pod Děčínským Sněžníkem před přívozem u Labe.

České Švýcarsko – Lužické hory
Jeden z nejkrásnějších úseků celé cesty. Velmi turistické ale i tak atraktivní České Švýcarsko přechází v opuštěné a dosud neobjevené Lužické hory s krásnými vesničkami a cestami mimo dosah civilizace. Atmosféra Lužických hor je jedinečná a cesta zde je odměnou. Úsek měří 93,5 km. Hřensko je beznadějně turistické. Pokud si chcete tuto krásnou část užít, naplánujte si cestu tak, ať jím neprocházíte o víkendu nebo svátcích. Od 57. kilometru vede cesta cca 5 km Německem. Pokud jdete podle mapy v mobilu, je potřeba buď mít staženou příslušnou mapu Německa, nebo být online.

Jizerské hory – Krkonoše
Tří až čtyřdenní královský úsek přes Jizerské hory a Krkonoše. Přechod Jizerských hory s nádhernou horskou osadou Jizerkou navazuje na hlavní hřeben Krkonoš, kde se trasa za diskutovanou Labskou boudou napojuje na Cestu česko-polského přátelství, která nás dovede až na povinnou Sněžku. Trasa měří 107 km. Sněžka je velmi turisticky exponovaná. Zkuste trasu naplánovat tak, abyste byli v úseku Luční bouda - Sněžka mimo víkend.

Adršpach – Broumovsko
Krásná etapa vedoucí poblíž hranic s Polskem vede k hlavnímu magnetu: Adršpašsko-Teplickým skalám, které celé prochází. Navazující Broumovská vrchovina je neprávem zapomenutý kus krajiny, protože se slavnějším "Adršpachům" směle vyrovná. Tři až čtyři dny 98 km dlouhého pochodu v místech, kde je většina trasy vedena ve skalách a prakticky bez lidí. Většina organizovaných prohlídek a autobusů přijíždí dopoledne, odpoledne je zde volněji. Snažte se tedy naplánovat průchod skalami až v odpoledních hodinách.

Orlické hory
Úsek, který bude budit příznivce vojenství ze snů ještě za dlouhých zimních večerů. Podél celé cesty jsou totiž desítky bunkrů, expozic a výstav s artefakty z druhé světové války. 89 km dlouhá cesta nastupuje na hlavní hřeben přes krásné louky a vesničky v podhůří Orlických hor. Samotný hřeben pak je převážně zarostlý, a tak výhledy nabízí hlavně výstupy na některou rozhleden.

Jeseníky
Nejdelší část trasy vedoucí přes Králický Sněžník, Hrubý a Nízký Jeseník, která se dá v případě potřeby rozdělit na dvě části se zastávkou v Jeseníku. Hlavních taháků je zde více: vrchol Králického Sněžníku, samotný Jeseník nebo hřebenovka vedoucí z Pradědu. Těchto 170 kilometrů nabízí všechny druhy krajiny a patří k vrcholům celé cesty. Od Smrku se dá ještě uhnout na hřeben Rychlebských hor a zde pokračovat alternativní trasou přes toto pohoří- více o této možnosti v popisku desáté etapy.

Podbeskydí
Dvoudenní odpočinková část dlouhá 58 km spojuje Nízký Jeseník a Beskydy z Budišova nad Budišovkou do Nového Jičína. Ideální příležitost nabrat síly před poslední etapou. Přestože vede částečně přes Vítkovickou vrchovinu, dá se považovat za jedinou rovinatou část celé Cesty Českem a pro milovníky horských svahů za jistý druh zkoušky trpělivosti.

Beskydy
Řečeno slovy náčelníka Apačů Vinnetoua: „Přechod Beskyd je stejně děravý jako ústa staré ženy“. Tato část vás povede nejvíce "nahoru a dolů" a nenechá vás vydechnout. Dvě královské etapy se třemi stoupáními na Radhošť, Smrk a Lysou horu vás pořádně prověří. Cesta Beskydy vás ale odmění mnoha krásnými výhledy díky prožraným lesům od kůrovce, a je až překvapivě bez lidí. Konec etapy je na nejvýchodnějším bodě ČR, kde končí i celá Cesta Českem.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Bar Kympom

Bar Kympom

Bukovec, Severní Morava a Slezsko
Wellness hotel Kempa v Bukovci

Wellness hotel Kempa v Bukovci

Bukovec, Severní Morava a Slezsko
Penzion u Pinkasů v Písečné

Penzion u Pinkasů v Písečné

Písečná, Severní Morava a Slezsko
Ubytování se sportovním areálem Gorol

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Jablunkov, Severní Morava a Slezsko