Úvod > Co chcete dělat? > Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou
Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Pojišťovací společnost nechala starý palác zbourat a v letech 1923 – 24 provedla stavbu nového paláce na ploše přes 2 000 m2. Stavbu projektoval arch. Josef Zasche, k realizaci fasád bylo vybráno nové barevné řešení od architekta Pavla Janáka ve stylu rondokubismu (český obloučkový kubistický sloh).

Fasáda je velmi výrazně architektonicky členěna. Horní patra jsou ztvárněna v podobě mohutných věží s cimbuřím, čímž připomínají italské renesanční paláce a zároveň jakoby pevnostní objekt. Le Corbusier označil budovu jako "masivní stavbu asyrského charakteru". Později architekt Zasche doplnil svůj projekt o biograf v suterénu a vyřešil vnitřní dispozici paláce s centrální dvoranou a pasážemi. Pasáž je řešena kruhovou galerií v místě ohybu křídel a dvoranou se skleněným stropem. Interiér pasáže je pojednán luxusně: obložení růžovohnědým rakouským mramorem, zářící mosaz na stěnách, svítidlech a lustrech. Na podlaze je mramorová mozaika v tehdy obvyklé barevné kombinaci červeno-modro-bílé. Dnes zde najdete prostory Divadla Bez Zábradlí.

Do středu průčelí do Národní třídy je na římsu parapetu umístěno novoklasicistické kovové sousoší Adrie (Mořeplavby) od Jana Štursy. Jde pravděpodobně o největší galvanoplastickou sochu na světě, technologický unikát. Byla vyrobena ve speciálním ústavu v Geislingenu v Německu. Je 5 m vysoká a váží 3 – 4 tuny. Ve dvoraně je pak orloj se sochařskou výzdobou Bohumila Kafky: Den a Noc, Slunce a Měsíc a 12 sousoší Zvěrokruhu.

Již od konce dvacátých let se ve druhém patře tohoto architektonického klenotu nacházela známá pražská koncertní kavárna Reunion. Na jejím místě byla na jaře roku 2007 otevřena Kavárna Adria, která nabízí příjemné posezení v těchto historických prostorách. Vychutnáte si zde výtečnou kávu a domácí zákusky, saláty, těstoviny a rizoto i polévky.

Provozovatel

Kavárna Adria - Caffé Restaurant

Národní 40/36
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 774 458 557
Email:
info@caffeadria.cz
WWW:
www.caffeadria.cz
GPS:
50,082843 14,421750
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina