Úvod > Co chcete dělat? > Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky
Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.
Bývalý benediktinský klášter založený roku 1115 knížetem Vladislavem I. Na počátku 14. století patřil mezi nejbohatší kláštery v českém království. Roku 1393 byl za potvrzení nového kladrubského opata umučen sv. Jan Nepomucký. Původní románská bazilika Panny Marie byla v letech 1712 – 1726 přestavěna Janem Blažejem Santinim ve stylu tzv. barokní gotiky. Součástí areálu kláštera je budova nového konventu dle projektu K. I. Dienzenhofera.

Za vlády Josefa II. byl klášter zrušen. Stavební objekty byly využity jako vojenský špitál, roku 1800 v nich bylo ubytováno vojsko, pak zde byla opět zřízena nemocnice, kasárna a roku 1818 invalidovna. Roku 1825 koupil kladrubský klášter v dražbě polní maršál, kníže Alfréd I. Windischgrätz. Rod Windischgrätzů zde nechal postavit pivovar, soustředil zde rozsáhlou knihovnu i rodinný archív.

Pro návštěvníky jsou zpřístupněny unikátní expozice:
 
  • I. trasa Klášter přiblíží historii kladrubského kláštera a Benediktinského řádu; unikátní expozici svatého Jana Nepomuckého (jednu z nejrozsáhlejších v Evropě s přibližně 500 zpodobněními českého světce), barokně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavěný Janem Blažejem Santinim a opatský byt.
  • II. trasa Zámek seznamuje s historií, obsahuje také expozici sv. Jana Nepomuckého, zimní refektář; lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna ze zámeckého parku ve Valči u Karlových Varů; pánské salony 19. století a knihovnu knížecího rodu Windischgrätzů. Z důvodu rekonstrukce je tato expozice v roce 2019 uzavřena.
 
  • Bezbariérová prohlídka určena pouze pro hendikepované návštěvníky obsahuje interiér barokně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie; ambitovou chodbu; zimní refektář; lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna; pánské salony a knihovnu knížecího rodu Windischgrätzů.

 
V letní sezóně se v klášteře koná velké množství kulturních akcí – Benediktinské dny, hudební festival Kladrubské léto, jarmarky...

 

Archiv vůní v kladrubském klášteře

V areálu Kladruby můžete také navštívit expozici vonných látek, vůní a parfémů připravený ve spolupráci s parfumérkou Petrou Hlavatou. Expozice je doplněna o mimořádné vonné akce a speciální prohlídky. V expozici Archivu vůní můžete přivonět k základním vonným látkám jako je ambra, oud, kadidlo, myrha, santal nebo cedr, nebo navštívit mimořádnou prohlídku "Lapidárium vůní" v prostoru ambitové chodby kláštera a přivonět k 10 vůním vytvořených podle soch Matyáše Bernarda Brauna.
 

Život v řádu

Rozsáhlé klášterní komplexy byly až do nedávné doby mezi ostatními památkami Popelkami, protože se na jejich obnovu nedostávalo dostatečných finančních prostředků. Díky projektu Život v řádu, čeká klášter v Kladrubech velká změna. V roce 2020 bude zpřístupněna budova konventu s expozicí, která přiblíží každodenní život v řeholi sv. Benedikta a hravou formou seznámí s klášterní vzdělaností. Sami si vyzkoušíte, na jakém principu fungovala řada důmyslných technických zařízení a měřicích přístrojů. Na své si přijdou i milovníci zámeckých interiérů. Zámecká část připomene někdejší šlechtické majitele z rodu Windischgrätzů a jejich působení v Kladrubech. Projekt je spolufinancován z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
 

Cestování bez bariér:

okruh Kostel – bezbariérová trasa

Zobrazit více

Klášter Kladruby

Klášter Kladruby

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les