Úvod > Co chcete dělat? > Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky
Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.
Bývalý benediktinský klášter založený roku 1115 knížetem Vladislavem I. Na počátku 14. století patřil mezi nejbohatší kláštery v českém království. Roku 1393 byl za potvrzení nového kladrubského opata umučen sv. Jan Nepomucký. Původní románská bazilika Panny Marie byla v letech 1712 – 1726 přestavěna Janem Blažejem Santinim ve stylu tzv. barokní gotiky. Součástí areálu kláštera je budova nového konventu dle projektu K. I. Dienzenhofera.

Za vlády Josefa II. byl klášter zrušen. Stavební objekty byly využity jako vojenský špitál, roku 1800 v nich bylo ubytováno vojsko, pak zde byla opět zřízena nemocnice, kasárna a roku 1818 invalidovna. Roku 1825 koupil kladrubský klášter v dražbě polní maršál, kníže Alfréd I. Windischgrätz. Rod Windischgrätzů zde nechal postavit pivovar, soustředil zde rozsáhlou knihovnu i rodinný archív. V letní sezóně se v klášteře koná velké množství kulturních akcí – Benediktinské dny, hudební festival Kladrubské léto, jarmarky...
 

Život v řádu

Rozsáhlé klášterní komplexy byly až do nedávné doby mezi ostatními památkami Popelkami, protože se na jejich obnovu nedostávalo dostatečných finančních prostředků. Díky projektu Život v řádu, čeká klášter v Kladrubech velká změna. V roce 2020 byla zpřístupněna budova konventu s expozicí, která přiblíží každodenní život v řeholi sv. Benedikta a hravou formou seznámí s klášterní vzdělaností. Sami si vyzkoušíte, na jakém principu fungovala řada důmyslných technických zařízení a měřicích přístrojů. Na své si přijdou i milovníci zámeckých interiérů. Zámecká část připomene někdejší šlechtické majitele z rodu Windischgrätzů a jejich působení v Kladrubech. Projekt je spolufinancován z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.
 

Cestování bez bariér

okruh Kostel – bezbariérová trasa

Klášter Kladruby

Klášter Kladruby

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj