!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kampus Masarykovy univerzity v Brně
MUNI
"> MUNI "> MUNI "> MUNI "> MUNI "> MUNI "> MUNI "> MUNI "> MUNI
+ Přidat foto
Památky

Kampus Masarykovy univerzity v Brně

Snad pro každého, kdo v českém stavitelství chce něco znamenat, bylo přímo snovým vstupem do nového tisíciletí vypsání soutěže na nové univerzitní centrum v Brně. První tak velkorysá výzva od konce 50. let.
Vítězní brněnští architekti A PLUS zvolili styl „hi–tech“ a to ve vzhledu i stavitelské kvalitě, který potvrzuje ambice nejvýznamnější moravské univerzity. Uskutečněný zázrak spočíval ve velkorysosti zadání investora, v udržení uceleného stylu ve všech etapách i dotažených detailech a velmi krátké době výstavby. Díky tomu se tu podařilo vytvořit novou, přitažlivou městskou čtvrť.

Na ploše kampusu o rozloze 42 200 m², vyrostlo zázemí pro výukovou a vědecko-výzkumnou práci studentů a pracovníků lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Rozlehlá moderní stavba se stala také sídlem Středoevropského technologického institutu CEITEC a Centra pro výzkum toxických látek v prostředí RECETOX. Dále v kampusu sídlí Institut biostatistiky a analýz a Centrum jazykového vzdělávání.

Při stavbě areálu bylo použito 10 000 tun oceli, 85 000 tun betonu a 3 000 kilometrů kabelů. Celkové náklady na stavbu kampusu činily v roce 2010 5,159 miliardy korun. Projekt, za kterým stojí brněnská architektonická kancelář A PLUS, byl financován především ze státního rozpočtu, úvěru Evropské investiční banky, ale i zdrojů Masarykovy univerzity (univerzita se na nákladech podílela asi 34,4 %), a také z prostředků města Brna. Stavba byla realizována v letech 2004–2010, přičemž dostavba kampusu proběhla v r. 2014.

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 5. 2021