Úvod > Česká nej > Osobnost > Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky
Osobnost

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Jan Blažej Santini se narodil v Praze v rodině váženého italského kameníka, maminka byla Češka a pokřtěný byl v katedrále sv. Víta. Protože byl od narození postižený (sám o sobě v dospělosti psal jako o poškozeném nebo chromém, podrobnější informace ale chybí), sice se vyučil kamenictví, v prestižní kamenické rodinné dílně však pracovat nemohl. Byl ale pronikavě inteligentní a měl prostorovou představivost, takže se vyučil malířství u Christiana Schrödera (1655–1702), císařského a královského malíře a rovněž správce obrazárny na Pražském hradě. Byl rovněž žákem francouzského architekta Jeana Baptisty Matheye, který působil v českých zemích.

Zhruba ve dvaceti letech Santini odjel na zkušenou do Itálie. Když se v roce 1700 vrátil, záhy se stal členem stavitelského cechu, malostranským měšťanem a také oficiálním architektem cisterciáků. Pracoval i pro další církevní řády, bohaté šlechtice a jiné významné klienty. Ačkoli se dožil pouhých 46 let, stihl toho opravdu hodně: působil v Praze, v západních i východních Čechách, na Vysočině i na jižní Moravě. Odhadovalo se, že navrhl asi dvě stě staveb, nicméně to by podle historiků v Santiniho domácnosti musela u kreslicího prkna stát i jeho žena, děti, služka a občas i pes. Podle profesora Mojmíra Horyny, který je považován za nejlepšího znalce díla J. B. Santiniho, se jeho rukopis dá potvrdit na osmdesáti místech, a to od monumentálních klášterů až po drobné a téměř neznámé stavby.

Santini žil na Malé StraněNerudově ulici, kde vlastnil dva domy (č. 211 a 212). V roce 1707 se oženil s Veronikou Alžbětou Schröderovou (1686–1720), po její smrti se jeho druhou ženou stala Antonie Ignatia Chřepická z Modliškovic. Tři synové z prvního manželství zemřeli na souchotiny, přežila jen dcera Anna Veronika (* 1713). Z druhého manželství měl Santini dceru a v roce své smrti syna. Jeho hrob už neexistuje; byl pochován na zrušeném hřbitově u bývalého kostela sv. Jana Křtitele ve Šporkově ulici.
 

Kam za Santinim?

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památka UNESCO

Neobyčejnou církevní památku na seznamu UNESCO představuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na počátku 18. století jej navrhl architekt J. B. Santini ve stylu barokní gotiky. Kostel má tvar pěticípé hvězdy, pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Na Seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1994.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.

Po stopách Santiniho na Moravě

Po stopách Santiniho na Moravě

Jednou z nejkrásnějších a zároveň i nejmystičtějších staveb je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Další významnou stavbou je Chrám Panny Marie ve Křtinách, který je často nazýván barokní perlou Moravy. Dalším známým Santiniho projektem je přestavba benediktinského kláštera v Rajhradu kolem roku 1720, který patřil k jeho posledním.

Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Žďár nad Sázavou je perlou barokní gotiky

Turisté do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce cisterciáckého kláštera, zámku s Muzeem nové generace, za sochami Michala Olšiaka nebo za modely železnic. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Santiniho cyklotrasa Vysočinou

Santiniho cyklotrasa Vysočinou

Cyklotrasa je vhodná jako jedno či dvoudenní výlet pro milovníky historie, ale i přírodních krás, které Vysočina nabízí. Začátek trasy pojmenované podle česko-italského architekta Jana Blažeje Santiniho začíná ve Vojnově Městci na pomezí Čech a Moravy.

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.

Santini Immortalis – objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santini-Aichela

Santini Immortalis – objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santini-Aichela

3. února 2023, symbolicky v den narození geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla, byl zahájen celoroční projekt Santini Immortalis, který připomíná osobnost a dílo výjimečného architekta. Rok 2023 přinese řadu zajímavých akcí, výstav, přednášek, prohlídek a workshopů. Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677, Praha – 7. prosince 1723, Praha) byl významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Pracoval zejména pro církevní řády, ale nevyhýbal se ani zakázkám pro šlechtu. Stavby barokního architekta Santiniho-Aichela dodnes obdivují nejen laici, ale i současní architekti. Vtiskl neopakovatelný ráz nejen mnoha velkým a významným stavbám, ale i drobný kaplím a kostelíkům. Letos uplyne přesně 300 let od úmrtí slavného českého architekta italského původu. Objevte svět linií, kterými proniká světlo a Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Kudy z nudy přináší tipy na návštěvu staveb postavených podle jeho návrhů.

Vysočinou s památkami UNESCO za jediný den

Vysočinou s památkami UNESCO za jediný den

Vysočina není jen krajina se zalesněnými kopci a loukami, spoustou pěších tras a cyklostezek, ale na své si tu přijdou i milovníci umění a historie. Proč? Protože právě tady leží tři z dvanácti míst, zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tvoří pomyslný trojúhelník, vzdálenost mezi nimi je přibližně 40 km a lze je pohodlně všechny navštívit během jediného dne.

Smajlík není z USA, ale z barokní Moravy :)

Smajlík není z USA, ale z barokní Moravy :)

Kdo dnes nepoužívá emotikony, resp. smajlíky, v komunikaci, jakoby nežil. Dlouho se mělo za to, že autorství patří proslulému americkému designérovi Harveymu Ballovi, který jej v roce 1963 použil v reklamní kampani pro jednu americkou pojišťovací společnost. Brněnští historici ale učinili překvapivý objev. Smajlík je mnohem starší a pochází až z období baroka!

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

Santiniho chrám v Obyčtově

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučná stezka kolem Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory u Žďáru nad Sázavou tvoří dva okruhy, které jsou vybaveny odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

Prohlédněte si historické jádro města Telče, baziliku sv. Prokopa a židovské město v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou – pohodlně navštívit všechny tři památky na Vysočině zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO stihnete během jediného víkendu!

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Pochybujete o existenci nemrtvých? V záznamech žďárské i jihlavské kroniky najdeme záznam o podivuhodném protivampyrskému zásahu, který se odehrál v 19. století. I vy můžete nasát zvláštní atmosféru Dolního hřbitova, který byl postaven podle kabalistických symbolů.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

První velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému. Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnější ukázka takzvané barokní gotiky. Památka, zapsaná roku 1994 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Perla Vysočiny. Tím vším je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Santiniana – Karolína Cingrošová – Španělská noc

Sopranistka Karolína Cingrošová nás přenese do Španělska a jeho kouzelného hudebního koloritu. Zazní písně M. de Fally, klasika 20. století J. Rodriga, či podmanivá Ave Maria W. Gomeze.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Santiniho inspirace – Petr Nouzovský

Jakou hudbu by asi Jan Blažej Santini poslouchal ve své době jako horké novinky? Koncert fenomenálního violoncellisty Petra Nouzovského a kytaristy Lukáše Sommera se vám na tuto otázku pokusí odpovědět.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Santiniana – Jaroslav Svěcený – Pocta Paganinimu

Santiniana – špičky klasické hudby na festivalu italského typu. Komorní atmosféra a ojedinělý genius loci Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Anna Paulová & Lukáš Sommer – Večer slavných melodií

Večer slavných melodií v podání fenomenální české klarinetistky Anny Paulové a kytaristy Lukáše Sommera je svižnou hudební procházkou dějinami hudby s prvky kvízu a zapojení posluchačů do dramaturgie večera.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Tvořivá sobota

Přijďte s námi na zámek přivítat jaro! Nebudeme krásný čas probouzení přírody jen pozorovat – hlínu, vodu a také pohyb přeneseme do tvůrčí práce.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Taneční lekce na zámku (i) pro netanečníky

V sobotu jednou za 14 dní běží na zámku cyklus tří lekcí (i) pro netanečníky. Každá lekce I. – III. je odlišně fyzicky náročná.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Taneční lekce na zámku (i) pro netanečníky

V sobotu jednou za 14 dní běží na zámku cyklus tří lekcí (i) pro netanečníky. Každá lekce I. – III. je odlišně fyzicky náročná.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Den otevřených lesů ve Žďáru nad Sázavou

Turistická vycházka v délce cca 3 km z hráze Velkého Dářka k hájence „Mlýn“ pod „Rybářskou baštou“. Na trase bude několik zastavení s výkladem lesníků.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Santiniho šifra

Dobrodružná hra pro rodiny s dětmi dovede hráče na vzájemně propojena místa geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Hra plně v offline verzi za pomocí mystických šifer seznamuje děti s památkou UNESCO a jejím stavitelem.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou je původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého kláštera.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Galerie Kinských na žďárském zámku

Rodinná galerie mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích. Výstava se nachází v prostoru vystavěném geniálním architektem J. B. Santinim.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zámecká vinárna ve Žďáru nad Sázavou

Zámeckou vinárnu najdete na II. nádvoří – v budově, které říkáme konvent.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Ubytování Ve Věži na zámku Žďár

Třípatrová barokní věž je dominantou zámku a ubytování v ní je nezapomenutelným zážitkem. V bývalé zvonici cisterciáckého kláštera se po čerstvé rekonstrukci nachází tři stylově zrekonstruované dvoulůžkové apartmány s vlastním sociálním zařízením.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zámecká kavárna ve Žďáru nad Sázavou

V zámecké kavárně ve Žďáru nad Sázavou si můžete dát kávu s dezertem například z chráněné dílny, ale také víno z vinařství Na břehu Rhôny, domácí limonády, ale i něco slaného na zub (quiche či bagety).
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Ubytování v zahradníkově domku na zámku Žďár nad Sázavou

Zahradníkův domek najdete na prvním nádvoří zámku ve Žďáru nad Sázavou. Ve zrekonstruovaném objektu se lze ubytovat v jednom ze čtyř pohodlných apartmánů.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Penzion a kavárna V Kapli ve Žďáru nad Sázavou

Penzion V Kapli a jeho kavárnu najdete přímo v budově bývalé barokní kaple sv. Markéty, jejíž historie spadá až do čtrnáctého století.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Cukrárna u tří hvězd ve Žďáru na Sázavou

Na okraji Žďáru nad Sázavou se nachází Cukrárna u tří hvězd, která si vyrábí vlastní zákusky. V provozovně můžete okusit i sezonní výrobky (či na Vánoci si objednat krabici cukroví), či zakoupit doplňkový sortiment.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Nábřežní terasy

Nechte se okouzlit domácí atmosférou restaurace Nábřežní terasy v centru Žďáru nad Sázavou a vychutnejte si skvělé jídlo pod klenbami bývalých stájí z 18. století.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Bistro Oáza Thai & grill ve Žďáru nad Sázavou

Tradiční thajská kuchyně, asijské speciality, sushi. Přijďte si Thajsko vychutnat všemi smysly- chutí, vůní i nevšedními zvuky…. atmosféra této restaurace je zkrátka jedinečná.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Café Stalingrad ve Žďáru nad Sázavou

Žďár 3 je čtvrť, které místní neřeknou jinak než Stalingrad. A právě tady chybělo prima místo s dobrým kafem jako sůl. Nejste na kávu? V kavárně Vám naservírují exluzivní čaj, domácí limču nebo točené prosecco!
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina