Úvod > Česká nej > Průmysl > Přečerpávací elektrárna Dalešice – nejvyšší hráz v České republice
Průmysl

Přečerpávací elektrárna Dalešice – nejvyšší hráz v České republice

Nejvyšší hráz má vodní přečerpávací elektrárna Dalešice na řece Jihlavě, která byla dokončena v roce 1987. Těleso hráze je, se 100 m, nejvyšší v České republice, a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Nádrž Dalešice je též využívána k rekreačním účelům chovu ryb, tlumení povodní a nadlepšování průtoku v řece v suchém období.
Na řece Jihlavě je vodní přečerpávací elektrárna Dalešice, jejíž součástí je nádrž Mohelno. Maximální hloubka, rovněž největší v České republice, je 85,5 m. Zásobuje vodou jadernou elektrárnu Dukovany, snižuje povodňové špičky a slouží také k rekreačnímu využití.

Sypaná rokfilová hráz s jílovým těsněním o výšce 100 m a délce 350 m je nejvyšší svého druhu v ČR. Je vybavena hydrotechnickými zařízeními pro převádění velkých vod a vypouštění nádrže. Přehrada vytváří spád a užitečný objem vody pro práci přečerpávací vodní elektrárny a dlouhodobě vyrovnává průtok řeky Jihlavy pod vodním dílem. Snižuje povodňové špičky, zajišťuje sedimentaci nečistot z horního toku a naředění odpadních vod z jaderné elektrárny. Pozitivní vliv na kvalitu vody se projevuje kromě jiného přítomností raků a pstruhů pod navazující vyrovnávací nádrží Mohelno. Jezero o ploše 480 ha je využíváno i k chovu ryb, tlumení povodní a nadlepšování průtoku v řece v suchém období a k rekreačním účelům.

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je po přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně – pokud jde o instalovaný výkon – druhou největší vodní elektrárnou v České republice. Spolu se schopností najet na plný výkon do 60 sekund plní významnou úlohu při regulaci výkonu celostátního energetického systému i jako okamžitá výkonová rezerva.

 
Řeka Jihlava – od Jihlávky až k Novým Mlýnům

Řeka Jihlava – od Jihlávky až k Novým Mlýnům

Řeka Jihlava, která ústí do střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, pramení na Českomoravské vysočině u obce Jihlávka v kopcovitém terénu s výškou cca. 760 m n.m. Řeka je vhodná také pro vodáky.

Dalešický pivovar zve na Postřižinské slavnosti

Dalešický pivovar zve na Postřižinské slavnosti

V Dalešickém pivovaru tradiční Postřižinské slavnosti! Den Postřižinského piva se bude slavit v sobotu 20. 6. 2015 od 9:00 do 19:00 hod. Na letošním 20. ročníku vystoupí No Name, Marek Ztracený, Crossband, Vaťák. Program bude moderovat Heidi Janků a Zdeněk Izer. Jako každý rok je připravena spousta soutěží pro děti i dospělé, exkurze do pivovarských provozů, ukázka vozů Škoda a Volkswagen, jízdy parních vlaků, plavby loďkami přímo od pivovaru a další.

Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!

Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!

Nebaví vás letní výpravy jen na hrady a zámky? Pak příští výlet spojte s návštěvou elektrárny. Například Jaderná elektrárna Dukovany nabízí zajímavou expozici, kde si na své přijdou děti i dospělí, laici či odborníci. Cestovat za poznáním světa elektráren však můžete po celé republice. Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících či rytířích. Zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven. Většina exkurzí v elektrárnách je zdarma a výlet lze spojit s návštěvou jiných zajímavostí, kterých je v okolí vždy dostatek.

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let

Vodní elektrárna Dalešice slaví 40 let

Vodní elektrárna Dalešice letos slaví 40 let. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna čtyři soustrojí této přečerpávací vodní elektrárny. V Česku jsou jen tři přečerpávací elektrárny, dalšími jsou Štěchovice a Dlouhé stráně. Významné výročí v Dalešicích náležitě oslaví, bohatý program se chystá od pátku 21. do neděle 23. září 2018. Příchozí se mohou těšit na hudební vystoupení zvučných jmen jako Lucie Bílá, David Koller, Aneta Langerová nebo Bára Poláková.

Přehrada Dalešice nyní odkrývá běžně zatopená místa

Přehrada Dalešice nyní odkrývá běžně zatopená místa

Nízký stav vody Dalešicích je příčinou mimořádné podívané, která se v těchto dnech naskýtá turistům i místním. Nezvykle nízká hladina umožňuje zvědavcům vstoupit na místa, která jindy bývají zatopená. Navíc k výpravě na suché břehy přehrady láká pěkné počasí a krásně zbarvená okolní příroda.

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Česko sice není námořní velmoc, ale kdyby se shromáždily všechny parníky, parníčky, hausbóty a plavidla všeho druhu, která rok co rok brázdí hladiny našich řek a přehrad, vznikla by velkolepá flotila. Portál Kudy z nudy pro vás zmapoval nejznámější místa, kde se plaví jednotlivé lodě.

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Na Dalešickou přehradu vypluje 31. 12. 2019 ve 13:00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Od ledna až do dubna si tak můžete každou neděli užít svou plavbu po Dalešické přehradě. Vždy ve 13:00 hodin zahajuje loď Horácko svou tradiční zimní plavbu z přístaviště Kramolín. Plavba trvá 1 hodinu. Dojedete zhruba na dohled stropešínského mostu a zase zpět. Cena lístku pro dospělého je 130 Kč a pro děti a seniory nad 75 let 80 Kč.

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby v současné době sice už moc zimně nevypadají, ale přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady i na březích, co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou neděli ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Z paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na lodi se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Ubytování a restaurace

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Hartvíkovice, Kraj Vysočina
Penzion Nautilus v Náměšti nad Oslavou

Penzion Nautilus v Náměšti nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina
Pizzerie Peperone Náměšť nad Oslavou

Pizzerie Peperone Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina