Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Vyšší Brod - nejjižněji položené město v České republice

Vyšší Brod - nejjižněji položené město v České republice

Zeměpisné
Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Jméno města vzniklo pravděpodobně z označení vysoký nebo vyšší brod, na rozdíl od brodů, které se na Vltavě nacházely na jejím nižším toku.
Původní středověký ráz zástavby města zničilo několik rozsáhlých požárů. Roku 1870 se Vyšší Brod dočkal povýšení na město. Ve Vyšším Brodě byste určitě měli navštívit cisterciácký klášter, jeden z nejstarších a největších v České republice. Vyšší Brod se nachází blízko vyrovnávací nádrže Lipno II a stal se tak vyhledávaným startovním bodem vodáků na řece Vltavě.

V bezprostřední blízkosti obce se nachází národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč s unikátním žulovým masivem a zbytky přirozeného a suťového lesa.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 5. 2020
Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Opatská stezka - klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

Opatská stezka - klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

V pořadí druhá opatská stezka vedoucí od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku až nad sousední obec Loučovice.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.

Co dělat na Šumavě, když prší?

Co dělat na Šumavě, když prší?

Zalézt do postele a spát nebo si číst. Hrát deskové hry, karty nebo nekonečné Člověče, nezlob se. Vzít si pláštěnku a se skřípěním zubů se po několika desítkách minut vrátit mokří a promrzlí. A pokud jste tohle všechno zkusili a nebaví vás už vůbec nic, vezměte si k ruce našeho průvodce mokrou Šumavou.