!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Sluneční hodiny v Třešti - největší ve střední Evropě

Sluneční hodiny v Třešti - největší ve střední Evropě

Kultura
Obří sluneční hodiny, které zaujímají plochu o rozloze 663 m2 a jejichž „ručička“ měří 8,21 m, se tyčí již od roku 2003 na náměstí malého městečka Třešť.
Dvakrát ročně probíhá na náměstí T. G. Masaryka v Třešti na Vysočině změna času na slunečních hodinách gigantických rozměrů. V dlažbě je umístěno 13 číselníků, které lze posouvat podle letního nebo zimního času.

Hodiny byly vytvořeny firmou Atelier Albatros Brno a před jejich instalací prošlo třešťské náměstí a přilehlé ulice rozsáhlou rekonstrukcí. Náměstí se nese v duchu „Člověk a čas“, a tak každý jeho prvek, ať už čtyři javory nebo čtyři fontánky, má určitou symboliku. Javory mají představovat etapy lidského života – tedy zrození, mládí, stáří a smrt. Fontánky naopak čtyři roční období.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019