Úvod > Co chcete dělat? > Orlická přehrada neboli Orlík
Orlická přehrada neboli Orlík
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Ze všech vltavských přehrad je Orlická přehrada největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 511 m dlouhá hráz dosahuje v koruně výšky 91 m. Svým objemem zadržené vody je největší nádrží v České republice (rozlohou je největší Lipno). Kromě vodní dopravy je přehrada rekreačním střediskem s velkou možností ubytování a přírodních zajímavostí v okolí.

Přehrada Orlík, kam je možno nahlédnout v rámci exkurzí, byla budována v letech 1954 – 1961. U paty hráze byla na levém břehu postavena hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Na pravém boku hráze je ozubnicový výtah pro lodě, který nahrazuje plavební komory obvyklé na jiných přehradách. Jižně od hráze je na levém břehu přístav lodní dopravy po Orlické přehradní nádrži, která zajišťuje spojení hráze s Orlíkem nad Vltavou a s hradem Zvíkov. Kromě trasy mezi Orlíkem a Zvíkovem je v červenci a srpnu možná i doprava mezi zámkem a přehradou Orlík.


Kde se na Orlíku vykoupat

Na Orlíku je třináct kempů a u nich jsou vetšinou písečné (nebo kamenité) pláže. Kromě koupání se tu dá skvěle také surfovat a na řadě míst si můžete vypůjčit loďky nebo šlapadla.


Popelíky – oblíbené místo ke koupání na pravém břehu Vltavy. Pláž je travnatopísčitá s písčitým pozvolným vstupem do vody. Poblíž jsou kempy, restaurace, přístaviště, sportovní hřiště... Kemp Popelíky nabízí půjčovnu lodiček i šlapadel. Nejsnáze se sem dostanete z obce Milešov.

Lavičky – nachází se na levém břehu. Je zde veřejné tábořiště, břehy lemují lesy a najdete tu písčitou pláž s pozvolným vstupem do vody. Na Lavičky se lze dostat přes obec Milín a dále vísku Bohostice. Do Bohostic dojedete také ze Solenice.

Trhovky – polupární koupací místo s kempem. Trhovky jsou na pravém břehu řeky a naleznete zde písčitou pláž i borový les. Dokonce je tu i přístaviště výletních lodí, které jezdí v letní sezóně. Trhovky jsou nejpřístupnější z obcí Milešov a Klenovice.

Orlík – Podskalíkemp Podskalí se nachází na pravém břehu Vltavy, asi 4 km z Klučenic. O proti jiným kempům zde najdete poměrně klidné prostředí pro rodinou rekreaci. K dispozici je zde půjčovna loděk, prodejna, trafika a několik restaurací. Nedaleko kempu, na levé straně zátoky (pravý břeh) se nachází přístav rekreačních linek vodní dopravy. Velmi snadno se sem dostanete z Klučenic.

Charvátská stráň – místo na levém břehu, oblíbené koupání vyznavačů nudismu. Lze se sem dostat z obce Vystrkov.

Radava - kemp s písčitou i travnatou pláží najdete na pravém břehu Vltavy, přímou vzdušnou časou "naproti" zámku Orlík. Na rozlehlé vodní ploše můžete koupat, rybařit, dovádět s dětmi a provozovat nespočet vodních sportů jako windsurfing, jachting a další. V kempu vám rádi zapůjčí lodě s motorem. I v Radavě je přístaviště lodí. Silnice odtud vede do Kovářova a do Zahořan u Klučenic.

Velký Vír – nachází se na levém břehu řeky a je zde přístaviště lodí. První z pláží "Dolní" se nachází ve spodní části kempu u travnatého prostoru pro karavany a pro stany. Nabízí snadný přístup k vodě, písčitý břeh vhodný ke slunění a také poměrně pozvolný vstup do vody. Druhá z pláži "Horní" je romantickým místem s jedním z nejúžasnějších výhledů na orlické jezero v celé oblasti. Pláž je rozdělena na dvě části malým skalnatým poloostrůvkem, na jehož vrcholku se nachází travnatá plošina. Odtud, stejně tak jako přímo z písčité pláže u vody je krásný výhled na vzdálené zátoky nejrůznějších tvarů a velikostí. Do Velkého Víru se dostanete z obce Kožlí (u Orlíku nad Vltavou) nebo ze Zalužan u Mirovic.

Zobrazit více
25.6.
26.6.
Bmx Camp

Bmx Camp

Nečín, Středočeský kraj
5.8.
6.8.
Highjump 2022

Highjump 2022

Hřiměždice, Středočeský kraj
17.6.
19.6.
 Psí víkend Tellington Ttouch s Martou a Lenkou

Psí víkend Tellington Ttouch s Martou a Lenkou

Králova Lhota, Jihočeský kraj
29.7.
31.7.
Fyzio-jógový víkend s Jitkou

Fyzio-jógový víkend s Jitkou

Králova Lhota, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Středočeský kraj
Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Středočeský kraj
Sporthotel Trhovky

Sporthotel Trhovky

Milešov, Středočeský kraj
Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky

Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky

Milešov, Středočeský kraj