Úvod > Aktuality > Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: patnáct žižkovských zastavení
Památky

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: patnáct žižkovských zastavení

  • Vydáno3. listopadu 2021
Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otvírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.

Náměstí Winstona Churchilla

žižkovská věžRušné prostranství z jedné strany ohraničuje Vysoká škola ekonomická a z druhé budova bývalého Všeobecného penzijního ústavu; ta vznikla ve 30. letech minulého století v tehdy módním funkcionalistickém slohu.

V parku stojí socha slavného britského premiéra Winstona Churchilla v nadživotní velikosti; přesná replika londýnského originálu od britského sochaře Ivora Roberts-Jonese byla odhalena 17. listopadu 1999 k desátému výročí sametové revoluce za přítomnosti Margaret Thatcherové, bývalé ministerské předsedkyně Velké Británie.
 

Seifertova ulice

žižkovJednou z hlavních tepen Žižkova je Seifertova ulice. Básník, spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Seifert (1901–1986) je jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Na Žižkově se narodil, prožil tu dětství, studoval na gymnáziu v Kubelíkově ulici a připomíná jej několik míst, například pamětní deska na rodném domě v Bořivojově ulici a památník na křižovatce ulic Chelčického, Seifertovy a Táboritské. V roce 1938 Žižkov opustil a až do smrti bydlel v Břevnově v ulici U Ladronky.
 

Žižkovská náměstí

škroupovo náměstíNa Žižkově dodnes najdete několik půvabných náměstí. Seifertova ulice prochází přes maličké Sladkovského náměstí s gymnáziem a novogotickým kostelem sv. Prokopa od architekta Josefa Mockera; 70 metrů vysoká chrámová věž se tyčí vysoko nad žižkovskými střechami. Kostnické náměstí dobře znají návštěvníci  Žižkovského divadla Járy Cimrmana v blízké Štítného ulici.

Z oválného Basilejského náměstí je to jen pár koků k funkcionalistickému komplexu nákladového nádraží, které se mění v kulturní centrum. Kulaté Škroupovo náměstí zase známe jako místo, kde se 10. prosince 1988 uskutečnila první oficiálně povolená disidentská manifestace v období normalizace a kde Václav Havel pronesl svůj první veřejný projev, požadující propuštění politických vězňů.
 

Jan Žižka a vrch Vítkov

Jména řady žižkovských ulic a náměstí připomínají dobu Jana Žižky. Na celou čtvrť shlíží vrch Vítkov s bronzovou jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova; stojí v místech, kde 14. července 1420 husité porazili křižácké vojsko. Národní památník na Vítkově vznikl za první republiky k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války, dnes o něj pečuje Národní muzeum. Z teras památníku a střešní kavárny se otvírají nádherné a neobvyklé výhledy na centrum Prahy.
 

Jaroslav Hašek a Švejk

žižkovNa Žižkově v Jeronýmově ulici žil Jaroslav Hašek (1883–1923), autor světoznámého humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V srdci starého Žižkova na Prokopově náměstí s tvarem nevelkého trojúhelníku má Hašek pomník.

Sochař Karel Nepraš dílo pojal také humoristicky: busta Jaroslava Haška spočívá na koni, kterého obklopuje barový pult. Podle původního záměru totiž měla socha zároveň sloužit jako pípa, ze které by při žižkovských slavnostech proudem teklo pivo.
 

Betlémská kaple a žižkovská radnice

žižkovská radnicePraze nenajdete jen slavnou Betlémskou kapli na Starém Městě, svou Betlémskou kapli má i Žižkov. Nenápadná stavba s prvky kubismu a secese se skrývá uprostřed bloku domů mezi Prokopovým a Havlíčkovým náměstím; tam, na prostranství se sochou Karla Havlíčka Borovského, stojí žižkovská radnice.

První sídlo žižkovského obecního úřadu po rozdělení Královských Vinohrad se nacházelo v dnešní ulici Pod Vítkovem, v domě č. p. 554 postaveném Karlem Hartigem, stavitelem a prvním starostou osamostatněné obce Žižkov. Zanedlouho byl úřad přestěhován na Prokopovo náměstí do domu č. p. 100 vystavěného rovněž Karlem Hartigem pro Občanskou záložnu a později okresní soud. V říjnu 1887 přijala městská rada návrhy na postavení nové budovy radnice na Basilejském (dnešním Havlíčkově) náměstí. Původní Basilejské náměstí vzniklo již v roce 1875, v roce 1911 bylo přejmenováno po básníkovi, novináři a politikovi Karlu Havlíčkovi Borovském.
 

Žižkovský vysílač, Oblaca a Miminoo

mimina žižkovská věžJednou z nejznámějších žižkovských staveb je televizní vysílač v Mahlerových sadech v těsném sousedství starého židovského hřbitova. S výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu v Praze; ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace Oblaca a nad ní luxusní hotelové apartmá, ve výšce 93 metrů pak je vyhlídková kabina. Kromě zajímavého pohledu na město z ptačí perspektivy je za příznivých podmínek vidět až do vzdálenosti sta kilometrů. Vysílač zdobí sochy lezoucích miminek od Davida Černého.

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace Garden Restaurant Miminoo přímo pod Žižkovskou věží. Na své si zde přijdou také milovníci české a italské kuchyně v podání domácí škvarkové pomazánky k tankového piva nebo chutného specku z italských Dolomit. Tím ale výčet nabízených dobrot nekončí, a tak si můžete dát domácí koláče a dorty, vynikající zmrzlinu, steaky, oblíbené mini spaghetti alla chef s carpacciem.
 

Nekropole na Olšanech: největší pražské město mrtvých

olšanské hřbitovyVelkou část Žižkova zabírají Olšanské hřbitovy, vůbec největší pražské pohřebiště. Během několika staletí tu spočinuly přes dva miliony mrtvých, po místech posledního odpočinku řady významných osobností vede naučná stezka.

Za ulicí Jana Želivského pokračují Olšanské hřbitovy Novým židovským hřbitovem. Ten vznikl v roce 1891 po naplnění starého hřbitova pod dnešním televizním vysílačem a najdete tu například hroby Franze Kafky či Oty Pavla.
 

Vinice, popraviště a parky

žižkov parukářkaOblíbeným místem procházek nejsou jen parky na Vítkově, ale také park na vrchu sv. Kříže, zvaný Parukářka. Nachází se v místech, kde se dřív rozkládaly vinice a také odtud se nabízejí neobyčejné výhledy na centrum Prahy, bonusem navíc je několik dětských hřišť a Bezovka, jeden z největších protiatomových bunkrů. Nádherným ukrytým žižkovským klenotem je Rajská zahrada s jezírkem a krásným výhledem!

O kousek dál poblíž Nákladového nádraží se rozkládá park s tajemným názvem Židovské pece, kde se dřív nacházelo popraviště. Najdete tu několik dětských hřišť i dopravní hřiště.
 

Geografický střed Prahy na Balkáně

střed prahyVíte, kde se ukrývá přesně stanovený geografický střed Prahy? Najdete jej u dětského hřiště na Balkáně. Střed města se nachází v průsečíku spojnic pražských pólů. Názorně jej demonstruje patník šedé barvy, na kterém je napsáno i nakresleno, o co se jedná.

Střed Prahy spolu s pražskými póly má za cíl pobavit obyvatele hlavního města a inspirovat je k nevšednímu výletu za geografickými kuriozitami.
Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně.

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově, známý také jako Dům odborových svazů, nabízí nevšední výhled ze své střechy. Pro veřejnost je zde otevřeno v sezóně tj. od dubna do konce září. Konají se zde i kulturní akce.

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se nacházejí přímo pod Žižkovským vysílačem, v těsné blízkosti židovského hřbitova. Park vznikl koncem 50. let na úkor části tohoto hřbitova. Později potkal i sady podobný osud, a to, když v jejich středu byl vybudován Žižkovský vysílač.

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Památník žižkovského rodáka je umístěn poblíž míst, kde básník žil, na malém pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská. Má podobu kamenné stuhy s citátem ze Seifertovy básně Prosinec 1920.

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace přímo pod Žižkovskou věží. Elegantní stavba v parku je příjemným místem, kde můžete v letních měsících relaxovat v houpačkách, zapůjčit si piknikový set nebo se usadit na zahrádce.

Naučná stezka Prahy 3

Naučná stezka Prahy 3

Představuje prostřednictvím 20 panelů místní vybrané lokality s cílem poskytnout obraz o její historii, urbanismu, vývoji a charakteru, klíčových změnách zástavby, významných osobnostech a událostech s nimi spojených.

Geografický střed hlavního města Prahy

Geografický střed hlavního města Prahy

Víte, kde se ukrývá přesně stanovený geografický střed Prahy? Najdete jej na Praze 3, u dětského hřiště na Balkáně.

Mural Seifertova

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca představuje unikátní kombinaci moderní kuchyně s nádherným výhledem na metropoli. Zdejší filozofií je použít ty nejlepší domácí produkty a nabídnout sezónní jídla, která uspokojí každého návštěvníka.

 Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Od roku 2023 prochází budova postupnou demolicí.

Další aktuality

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Praha | Příroda

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Praha | Zážitky

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.
Praha | Životní styl

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.
Praha | Zážitky