Úvod > Aktuality > Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí
Památky

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Poslechněte si audio verzi článku
Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.

Náměstí Winstona Churchilla

žižkovRušné prostranství z jedné strany ohraničuje Vysoká škola ekonomická a z druhé budova bývalého Všeobecného penzijního ústavu; ta vznikla ve 30. letech minulého století v tehdy módním funkcionalistickém slohu. V parku stojí socha slavného britského premiéra Winstona Churchilla v nadživotní velikosti; přesná replika londýnského originálu od britského sochaře Ivora Roberts-Jonese byla odhalena 17. listopadu 1999 k desátému výročí sametové revoluce za přítomnosti Margaret Thatcherové, bývalé ministerské předsedkyně Velké Británie. Mezi náměstím Winstona Churchilla, Seifertovou ulicí a Siwiecovou ulicí najdete Dům Radost, dříve nazývaný Dům odborových svazů a původně palác Všeobecného penzijního ústavu. Jde o významnou funkcionalistickou stavbu. Od dubna do konce září mohou zájemci pohlédnout na Žižkov z výšky – otevřená je tu pro ně vyhlídka.
 

Seifertova ulice a Bulhar

žižkovJednou z hlavních tepen Žižkova je Seifertova ulice. Básník, spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Seifert (1901–1986) je jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu. Na Žižkově se narodil, prožil tu dětství, studoval na gymnáziu v Kubelíkově ulici a připomíná jej několik míst, například pamětní deska na rodném domě v Bořivojově ulici a památník na křižovatce ulic Chelčického, Seifertovy a Táboritské. V roce 1938 Žižkov opustil a až do smrti bydlel v Břevnově v ulici U Ladronky. Seifertova ulice je jednou z vůbec nejdelších žižkovských ulic. Od Lipanské vede přes Sladkovského náměstí na nám. Winstona Churchilla, vede kolem Komotovky, kde dříve stávala velká usedlost s hostincem, a končí na křižovatce U Bulhara pod kolejemi vedoucími na blízké Hlavní nádraží. Jak ke svému jménu křižovatka přišla je dodnes záhadou. Může to být od hospody stejného jména, která zde dříve stála (pojmenování dostala ve své době za sympatie s Bulharskem, kde už několik let probíhalo národní obrození).
 

Žižkovská náměstí

škroupovo náměstíNa Žižkově dodnes najdete několik půvabných náměstí. Seifertova ulice prochází přes maličké Sladkovského náměstí s gymnáziem a novogotickým kostelem sv. Prokopa od architekta Josefa Mockera; 70 metrů vysoká chrámová věž se tyčí vysoko nad žižkovskými střechami. Kostnické náměstí dobře znají návštěvníci  Žižkovského divadla Járy Cimrmana v blízké Štítného ulici.  Z oválného Basilejského náměstí je to jen pár koků k funkcionalistickému komplexu nákladového nádraží, které se mění v kulturní centrum. Kulaté Škroupovo náměstí zase známe jako místo, kde se 10. prosince 1988 uskutečnila první oficiálně povolená disidentská manifestace v období normalizace a kde Václav Havel pronesl svůj první veřejný projev, požadující propuštění politických vězňů.
 

Jan Žižka a vrch Vítkov

Jména řady žižkovských ulic a náměstí připomínají dobu Jana Žižky. Na celou čtvrť shlíží vrch Vítkov s bronzovou jezdeckou sochou Jana Žižky z Trocnova; stojí v místech, kde 14. července 1420 husité porazili křižácké vojsko. Národní památník na Vítkově vznikl za první republiky k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období první světové války, dnes o něj pečuje Národní muzeum. Zájemci si zde prohlédnou dvě stálé expozice: Křižovatky české a československé státnosti a Laboratoř moci. Mimo to zde probíhají krátkodobé výstavy. Z teras památníku a střešní kavárny se otvírají nádherné a neobvyklé výhledy na centrum Prahy. Pod Vítkovem naleznete Armádní muzeum, které se po čtyřleté rekonstrukci v roce 2022 oteveřelo nabízí téměř pět tisíc metrů čtverečních nových expozic ve čtyřech podlažích.
 

Jaroslav Hašek a Švejk

žižkovNa Žižkově v Jeronýmově ulici žil Jaroslav Hašek (1883–1923), autor světoznámého humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V srdci starého Žižkova na Prokopově náměstí s tvarem nevelkého trojúhelníku má Hašek pomník. Sochař Karel Nepraš dílo pojal také humoristicky: busta Jaroslava Haška spočívá na koni, kterého obklopuje barový pult. Podle původního záměru totiž měla socha zároveň sloužit jako pípa, ze které by při žižkovských slavnostech proudem teklo pivo.
 

Betlémská kaple a žižkovská radnice

žižkovská radnicePraze nenajdete jen slavnou Betlémskou kapli na Starém Městě, svou Betlémskou kapli má i Žižkov. Nenápadná stavba s prvky kubismu a secese se skrývá uprostřed bloku domů mezi Prokopovým a Havlíčkovým náměstím; tam, na prostranství se sochou Karla Havlíčka Borovského, stojí žižkovská radnice. První sídlo žižkovského obecního úřadu po rozdělení Královských Vinohrad se nacházelo v dnešní ulici Pod Vítkovem, v domě č. p. 554 postaveném Karlem Hartigem, stavitelem a prvním starostou osamostatněné obce Žižkov. Zanedlouho byl úřad přestěhován na Prokopovo náměstí do domu č. p. 100 vystavěného rovněž Karlem Hartigem pro Občanskou záložnu a později okresní soud. V říjnu 1887 přijala městská rada návrhy na postavení nové budovy radnice na Basilejském (dnešním Havlíčkově) náměstí. Původní Basilejské náměstí vzniklo již v roce 1875, v roce 1911 bylo přejmenováno po básníkovi, novináři a politikovi Karlu Havlíčkovi Borovském.
 

Žižkovský vysílač, Oblaca a Miminoo

vysílač ŽižkovJednou z nejznámějších žižkovských staveb je televizní vysílač v Mahlerových sadech v těsném sousedství starého židovského hřbitova. S výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu v Praze; ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace Oblaca a nad ní luxusní hotelové apartmá, ve výšce 93 metrů pak je vyhlídková kabina. Kromě zajímavého pohledu na město z ptačí perspektivy je za příznivých podmínek vidět až do vzdálenosti sta kilometrů. Vysílač zdobí sochy lezoucích miminek od Davida Černého. Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace Garden Restaurant Miminoo přímo pod Žižkovskou věží. Na své si zde přijdou také milovníci české a italské kuchyně v podání domácí škvarkové pomazánky k tankového piva nebo chutného specku z italských Dolomit. Tím ale výčet nabízených dobrot nekončí, a tak si můžete dát domácí koláče a dorty, vynikající zmrzlinu, steaky, oblíbené mini spaghetti alla chef s carpacciem.
 

Nekropole na Olšanech: největší pražské město mrtvých

olšanské hřbitovyVelkou část Žižkova zabírají Olšanské hřbitovy, vůbec největší pražské pohřebiště. Během několika staletí tu spočinuly přes dva miliony mrtvých, po místech posledního odpočinku řady významných osobností vede naučná stezka. Na Olšanských hřbitovech je krom běžných občanů pohřbeno i mnoho významných osobností společenského a kulturního života. Naučná stezka si klade za cíl postupně zmapovat celou plochu hřbitova (všechna oddělení), zinventarizovat jednotlivé, třeba již zapomenuté a těžko čitelné náhrobky, a upozornit na ně návštěvníky. Dosud byla takto zpracována oddělení I, II, III, IV, V a VI, a naučná stezka se průběžně dále rozšiřuje. Za ulicí Jana Želivského pokračují Olšanské hřbitovy Novým židovským hřbitovem. Ten vznikl v roce 1891 po naplnění starého hřbitova pod dnešním televizním vysílačem a najdete tu například hroby Franze Kafky či Oty Pavla.
 

Vinice, popraviště a parky

rajská zahrada na ŽižkověOblíbeným místem procházek nejsou jen parky na Vítkově, ale také park na vrchu sv. Kříže, zvaný Parukářka. Nachází se v místech, kde se dřív rozkládaly vinice a také odtud se nabízejí neobyčejné výhledy na centrum Prahy, bonusem navíc je několik dětských hřišť a Bezovka, jeden z největších protiatomových bunkrů. Nádherným ukrytým žižkovským klenotem je Rajská zahrada s jezírkem a krásným výhledem! O kousek dál poblíž Nákladového nádraží se rozkládá park s tajemným názvem Židovské pece, kde se dřív nacházelo popraviště. Najdete tu několik dětských hřišť i dopravní hřiště.
 

Geografický střed Prahy na Balkáně

střed prahyVíte, kde se ukrývá přesně stanovený geografický střed Prahy? Najdete jej u dětského hřiště na Balkáně. Střed města se nachází v průsečíku spojnic pražských pólů. Názorně jej demonstruje patník šedé barvy, na kterém je napsáno i nakresleno, o co se jedná. Malý parčík se nachází nedaleko discgolfového hřiště ve větším parku Krejcárek. Sousedí také se stejnojmennou ulicí Na Balkáně. Pár set metrů odtud najdete také plavecký bazén Pražačka. Střed Prahy spolu s pražskými póly má za cíl pobavit obyvatele hlavního města a inspirovat je k nevšednímu výletu za geografickými kuriozitami.
Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Naučná stezka Prahy 3

Naučná stezka Prahy 3

Představuje prostřednictvím 20 panelů místní vybrané lokality s cílem poskytnout obraz o její historii, urbanismu, vývoji a charakteru, klíčových změnách zástavby, významných osobnostech a událostech s nimi spojených.

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca představuje unikátní kombinaci moderní kuchyně s nádherným výhledem na metropoli. Zdejší filozofií je použít ty nejlepší domácí produkty a nabídnout sezónní jídla, která uspokojí každého návštěvníka.

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace přímo pod Žižkovskou věží. Elegantní stavba v parku je příjemným místem, kde můžete v letních měsících relaxovat v houpačkách, zapůjčit si piknikový set nebo se usadit na zahrádce.

 Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Od roku 2023 prochází budova postupnou demolicí.

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Pomník Jaroslava Seiferta na Žižkově

Památník žižkovského rodáka je umístěn poblíž míst, kde básník žil, na malém pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská. Má podobu kamenné stuhy s citátem ze Seifertovy básně Prosinec 1920.

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově, známý také jako Dům odborových svazů, nabízí nevšední výhled ze své střechy. Pro veřejnost je zde otevřeno v sezóně tj. od dubna do konce září. Konají se zde i kulturní akce.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se starým židovským hřbitovem na Žižkově

Mahlerovy sady se nacházejí přímo pod Žižkovským vysílačem, v těsné blízkosti židovského hřbitova. Park vznikl koncem 50. let na úkor části tohoto hřbitova. Později potkal i sady podobný osud, a to, když v jejich středu byl vybudován Žižkovský vysílač.

Geografický střed hlavního města Prahy

Geografický střed hlavního města Prahy

Víte, kde se ukrývá přesně stanovený geografický střed Prahy? Najdete jej na Praze 3, u dětského hřiště na Balkáně.

Mural Seifertova

Mural Seifertova

Žižkovský mural z projektu Umění pro město se nachází pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl