Úvod > Co chcete dělat? > Milešovka – královna Českého středohoří
Milešovka – královna Českého středohoří
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> mile.JPG "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.
Nejen díky své nadmořské výšce, která dosahuje 836, 6 m, nebo kvůli svému charismatickému vzezření, ale také pro mnoho rekordů, kterými se může pyšnit. Například představuje největrnější místo v České republice, kde bezvětří bývá průměrně pouze 8 dní v roce. Na vrcholu je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se mu také často přezdívá Hromová hora. Výskyt bouřkového počasí na Milešovce meteorologové zaznamenávají až 30 dní v roce.

Od roku 1953 je hora chráněna jako národní přírodní rezervace. Roku 1874 zde byla nalezena jedna z mála českých orchidejí, jazýček jadranský. Milešovka převyšuje okolní krajinu o více než 350 m a nabízí tak ideální rozhledové místo. Samotný vrchol je téměř ze všech stran zalesněný. Nádherné panoramatické pohledy do všech světových stran se návštěvníkům naskytnou až z meteorologické stanice. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Šumavu, Krušné hory, Prahu, výjimečně až na 300 km vzdálené vrcholky Alp.

Člověk navštěvoval Milešovku odedávna, o čemž svědčí archeologické nálezy keramiky mladší doby kamenné. Turistika na Milešovce ožila v roce 1825, kdy hostinský z Milešova Antonín Weber zbudoval na vrcholu hory občerstvovnu – chýši z roští a větví, kterou navíc vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Proslulá "mechová chýše" byla však zanedlouho nahrazena zděnou stavbou a roku 1903 se začalo se stavbou meteorologické observatoře s vyhlídkovou plošinou. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí.

Na severním svahu hory uvidíte lanovku, která je bohužel pouze nákladní a slouží obsluze observatoře. Dvakrát ročně jsou zde pořádány Dny otevřených dveří, zpravidla kolem 23. března a koncem září, kdy je na observatoř i na rozhlednu vstup zdarma. Zároveň je možné absolvovat odborný výklad s prohlídkou některých měřících přístrojů.

Ten, kdo si chce užít nezapomenutelné výhledy, musí na vrchol pěšky. Tůra se dá zahájit v Milešově, odkud vede červená značka po strmé břidlicové cestičce. Trasa je velmi náročná a rozhodně na kole nesjízdná. Výstup můžete také zahájit v Černčicích nebo v Bílém Újezdě po modré značce, kudy vede snazší cesta. Černice a Bílý Újezd leží ve vyšší nadmořské výšce než Milešov. Návštěvu je lepší předem ohlásit obsluze observatoře, která vám otevře jinak zamčenou branku. Při skupině nad 20 lidí je navíc možné absolvovat odborný výklad
 

Rozhledna na Milešovce

V roce 2019 byl po mnoha letech obnoven unikátní 360stupňový výhled z rozhledny, který již před 200 lety prohlásil velký cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt za jeden ze tří nejkrásnějších na světě.

Vidět lze běžně celé České středohoří s bezpočtem hradů a hrádků na vrcholcích kopců, Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách, Sněžku a další vrcholky Krkonoš, Bezděz, Brdy, za výjimečných situací Šumavu a bájná milešovská legenda dokonce praví, že čas od času jdou odtud vidět i Alpy.

Rozhledna nemá strikně stanovenou otevírací dobu, chcete-li ovšem přijít v brzkých či pozdních hodinách nebo máte-li zájem o prohlídku s výkladem, domluvte se předem telefonicky na č. 417 872 101. Východ slunce lze lépe než z rozhledny pozorovat z terasy pod hospodou, kde nekazí výhled antény na střeše hospody. Dopoledne se prosím chovejte při vstupu na rozlednu tiše - jeden z pozorovatelů se potřebuje vyspat po noční službě.


Občerstvení na vrcholu Milešovky

Kamenný bufet
Od pátku do neděle je v provozu tradiční Kamenný bufet s nabídkou teplého i studeného občerstvení za přívětivé ceny a neopakovatelnou atmosférou Horského klubu Královny Milešovky.
Telefon: 602 716 486 – Libor Ivánek

Restaurace
Restaurace Chata Milešovka je v provozu o víkendech a svátcích:
sobota, neděle 11:00 – 16:00
Telefon: 721 293 372 – Eliáš Molnár
Zobrazit více

Hora Milešovka

20.5.
22.5.
Muzikál Jakoubek

Muzikál Jakoubek

Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj
1.10.
Medovinobraní na zámku Pátek

Medovinobraní na zámku Pátek

Peruc, Ústecký kraj
2.6.
4.6.
Festival Hašmar Country

Festival Hašmar Country

Lovosice, Ústecký kraj
2.4.
30.10.
Oparenský expres 2022

Oparenský expres 2022

Lovosice, Ústecký kraj
Zřícenina hradu Ostrý u Milešova

Zřícenina hradu Ostrý u Milešova

Velemín, Ústecký kraj
Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj
Hrad Oparno

Hrad Oparno

Litoměřice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí