Tovačov

Když se vydáte z Prostějova do Přerova, už zdálky uvidíte obrovskou štíhlou věž. Patří k tovačovskému zámku, nazývá se Spanilá a měří 96 metrů. Pod ní, v srdci rovinaté Hané a u soutoku řek Moravy a Bečvy pak leží město Tovačov, obklopené rybníky a lužními lesy.

Co musíte vidět v Tovačově

V obraně renesančního tovačovského zámku vždy hrála důležitou roli voda, ostatně jeho předchůdcem byla vodní tvrz. Věděli to i páni z Cimburka, kteří okolní bažinatý terén proměnili v rybníky a na konci 15. století hrad přestavěli na pohodlnější sídlo.

Renesance je pro Tovačov typická: město má renesanční půdorys, náměstí obklopuje řada cenných domů, renesanční portál najdete i na radnici, jen kostel sv. Václava je barokní. Jižně od historického jádra můžete navštívit židovský hřbitov s malým muzeem.
 

Bitva u Tovačova 1866

Až uslyšíte o bitvě u Tovačova, vězte, že šlo o střet pruských a rakouských vojáků v polovině července 1866 po porážce Rakouska v bitvě u Hradce Králové. Ve městě a okolí potyčku připomíná několik památek, zejména pomník u silnice mezi Tovačovem a Olomoucí. Na desce jsou vytesána jména všech padlých rakouských vojáků. Další drobné památky představují kříže, pomníky věnované jednotlivým vojákům a pískovcové pyramidy podobné ústřednímu pomníku.
 

Výlety k soutoku Bečvy s Moravou, do Troubek a do Dubu

Na výlety pěšky či na kole se můžete vypravit kolem tovačovských rybníků, u řady z nich se v létě můžete vykoupat. Červená značka vede k soutoku Bečvy a Moravyornitologickou pozorovatelnou. Za Troubeckým jezerem uvidíte Troubky, obec, kterou poničila velká povodeň v roce 1997. Podobně jako Spanilá věž tovačovského zámku je další dominantou Hané zdaleka viditelný barokní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou, obci ležící severně od Tovačova.

Zámek Tovačov

Tovačovský zámek je velmi cennou památkou. Za svou podobu vděčí zejména dvěma významným rodům, které jej vlastnily od 14. do 16. století: Tovačovským z Cimburka a pánům z Pernštejna.
Tovačov, Olomoucký kraj

Annínské jezero u Tovačova

Annínské jezero se nachází jihovýchodně od města Tovačov, nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. Je součástí tzv. tovačovských jezer, které vznikly jako zatopené plochy po těžbě stěrkopísku. Annínské jezero bylo roku 2022 upraveno a dostalo přezdívku Tovačovská riviéra.
Tovačov, Olomoucký kraj

Kostel sv. Václava v Tovačově

Na jeho místě stával gotický kostelík se hřbitovem, připomínaný již v roce 1359. V roce 1786 byl kostel stržen a ještě téhož roku byly vykopány základy pro kostel nový, který ve své podstatě stojí dodnes.
Tovačov, Olomoucký kraj

Národní přírodní rezervace Zástudánčí

Rozkládá se u soutoku Moravy s Bečvou. Jedná se o zachovalý lužní les u neregulovaného toku Moravy a také bohaté ptačí hnízdiště.
Tovačov, Olomoucký kraj

Hanácké muzeum v Tovačově

Soukromá sbírka pana Miroslava Navrátila na hanáckém gruntu v Tovačově ukazuje, jak se dříve žilo obyčejným lidem na Hané.
Tovačov, Olomoucký kraj

Historická dubová alej u rybníka Kolečko u Tovačova

Alej věkovitých dubů letních, dosahujících i stáří 500 let dotváří citlivě krajinu mezi tovačovskými rybníky a je přirozenou dominantou přírodního prostředí obklopujícího areál tovačovského zámku.
Tovačov, Olomoucký kraj

Židovský hřbitov v Tovačově

Židovský hřbitov vznikl v 17. století. Na ploše hřbitova je rozmístěno okolo 250 náhrobních kamenů. Součástí hřbitova je také obřadní síň, která byla postavena roku 1889 podle návrhu architekta Maxe Fleischera.
Tovačov, Olomoucký kraj

Renesanční radnice v Tovačově

Radnice s renesančním portálem v průjezdu patří k nejcennějším historickým památkám. Město Tovačov lze charakterizovat jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické založení v našich zemích.
Tovačov, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Přerov

Přerovská trasa je krásným místem pro trávení volného času, běží se nedaleko přírodní památky Malé laguny.
běhání v Přerově, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Poběžte s námi kolem krásné vodní nádrže Plumlov v Prostějově. Trasa je dlouhá necelých 5 km.
Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Prostějov

Trasa je umístěna ve sportovní části Prostějova. Místo startu je dobře dostupné vlakem nebo linkou MHD na zastávce Sportovní.
Běžecká trasa Prostějov, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.
výlet s dětmi na střední Moravu, Výlety pro děti