ÚvodAktualityNeobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran
Upravená stopa
Zimní sporty

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

  • 12. února 2023
Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.

Na západ: 200 kilometrů do Krásné

Dvě stovky kilometrů: přibližně tak daleko je to z Prahy do nejzápadnějšího cípu Česka i do nejjižnějšího bodu republiky. O dost kratší cesta čeká ty, kteří se vypraví hledat nejsevernější kout naší vlasti, zato na pátrání po tom nejvýchodnějším si musíte udělat čas – leží opravdu hodně daleko. Tou úplně nejzápadnější osadou je Krásná, samostatná obec, která tvoří jeden celek s Aší. Je skutečně krásná: před pár lety získala titul Vesnice roku, pro rodiny s dětmi tu vznikl lanový park a v plánu je proměna rybníka v přírodní koupaliště v retro stylu s převlékacími kabinkami a dřevěným molem; inspirací prý budou fotky od pamětníků.

smrčinyPřibližně sedm kilometrů od Krásné leží nejzápadnější bod Česka. Ačkoli jde o odlehlý kout přírodního parku a současně našich nejzápadnějších hor jménem Smrčiny, z Krásné vede až na místo zeleně značená turistická trasa a také cyklostezka. Kousek před státními hranicemi najdete místo, kde stávala osada Újezd, odnepaměti nejzápadnější obydlená vesnice při česko-bavorských hranicích. Zanikla po druhé světové válce a dnes ji připomínají jen louky s košatými stromy, bývalý hřbitov a obnovený válečný památník padlým vojákům z 1. a 2. světové války poblíž zbořené újezdské školy. Když budete pokračovat dál k severu, narazíte na naučnou stezku Na cestě k trojstátí; její jednotlivá zastavení vás seznámí s touto odlehlou, ale krásnou krajinou, kde se setkávají historické hranice Čech, Bavorska a Saska. Mimochodem tu objevíte i první hraniční kámen v České republice s označením 1/1.

běžky u HranicV okolí Aše i Hranic se můžete projet po upravených trasách na běžkách. Do stopy můžete nastoupit na železniční stanici Krásná nebo Štítary a pak pokračovat "po svých" k přístřešku U Loupežníka, na Pastviny, Trojmezí, Větrníky a ke hranici na výchoziště stop Ebmath. Stopa obkružuje celé město Hranice do Růžového údolí, k druhému přechodu Bad Elster a nad obec Studánka.

Běžkaři mohou využít i udržované okruhy Lyžařského střediska Aš pod rozhlednou Háj u Aše, která je nejvyšším bodem české části Smrčin. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde okružní trasy v délce 3, 5 a 7 km.
 

Na jih: 200 kilometrů do Vyššího Brodu

Vyšší brodNěkolik křížů, zarostlé základy domů, žulový kamen s pamětní deskou a informační tabule: to je nejjižnější bod České republiky. Leží na česko-rakouské hranici na území zaniklé obce Radvanov a z Vyššího Brodu sem vede přibližně deset kilometrů dlouhá žlutě značená trasa. Pro město na Vltavě neplatí to, co pro jiné odlehlé výspy naší vlasti: lišky tu rozhodně dobrou noc nedávají.

Naopak, v sezoně sem míří tisíce vodáků a také výletníci, kteří chtějí navštívit cisterciácký klášter s pověstnou klášterní knihovnou a hlavně zlatým Závišovým křížem, relikviářem ukrývajícím úlomek Kristova kříže. Najdete tu samozřejmě několik restaurací, poštovní muzeum se sbírkou dostavníků, kratší procházku můžete podniknout třeba k Čertově stěně anebo po Opatské stezcevodopádům svatého Wolfganga a malebnému poutnímu místu Maria Rast am Stein (navzdory německému názvu stále na české straně hranic) s pseudorománským kostelem a kaplí.

Na běžkách si sem můžete udělat výlet z obce Studánky po modré a žluté značce, anebo ze vzdálenějšího Horního Dvořiště po modré a u rozcestí Mlýnec pak po žluté. Trasy se zde však neupravují.
 

Na sever: 125 kilometrů do Lobendavy

LobendavaAčkoli je Lobendava nejsevernější výspou České republiky, cesta sem nijak dlouhá není. Jen pro představu: kdybyste šli z Prahy pěšky, na cestu byste nepotřebovali ani dva dny. Ani Šluknovský výběžek nepatří ke známým výletním místům, a tak je to ideální destinace pro ty, co hledají klid a krajiny bez lidí. Hlavní lákadla? Třeba překrásný a vzorně upravený podstávkový dům s informačním centrem v Lipové (která se mimochodem stala Vesnicí roku 2019), zřícenina barokního zámku nad Zámeckým rybníkem, kolem něhož vede naučná stezka, obnovená křížová cesta vedoucí na vrcholek hory Jáchym anebo barokní poutní areál na Anenském vrchu s poutní kaplí, křížovou cestou a Getsemanskou zahradou.

Kdo chce vidět kámen zasazený v nejsevernějším místě Česka, musí vyrazit do lesů směrem na sever k osadě s příhodným názvem Severní. Až na místo vede žlutě značená Stezka Českem.
 

Na východ: 369 kilometrů do Bukovce

Obec BukovecDál z Prahy aniž byste opustili Česko to už zkrátka nejde: nejvýchodnější cíp republiky leží dál, než kdybyste se vypravili do Bratislavy, Berlína, Vídně nebo Norimberku. Beskydská horská obec dřív bývala rájem pašeráků, dnes sem jezdí turisté. V zimě tu funguje lyžařský areál, fandové vojenské historie tu najdou Švédské šance, zbytky opevnění z třicetileté války, a přibližně kilometr od česko-polské hranice na levém břehu řeky Olše roste takzvaný bukovecký hraničář, nejstarší a největší jilm v České republice, v místním nářečí zvaný „břost“.

BěžkyVyhledávanou atrakcí je zejména nejvýchodnější cíp republiky. Hodně lidí si myslí, že tím místem je TrojmezíHrčavy ale kdepak: tam se jen setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. K nejvýchodnějšímu bodu České republiky na břehu potoka Olešky dokonce vede naučná stezka: měří půl kilometru, začíná u parkoviště nedaleko česko-polského hraničního přechodu Bukovec–Jasnowice a seznámí vás s přírodní rezervací Bukovec, obcí a její historií i místní faunou a flórou.

V zimě můžete využít upravované běžkařské trasy, východištěm je autobusová zastávka Bukovec, škola. Odtud se připojíte na Beskydskou magistrálu a můžete pokračovat třeba na Gírovou, anebo v opačném směru  přes Soušský vrch k nejvýchodnějšímu bodu ČR.
Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Hledáte místo, připomínající pohádku? Pak se vydejte do nejjižnějšího cípu jižních Čech a prozkoumejte městečko Nové Hrady a jejich okolí. Neporušenou přírodu najdete i mimo chráněné oblasti, a kromě toho je tu k vidění celá řada zajímavých míst.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech Příroda

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Přírodní park Trhoň Příroda

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš Gurmánská turistika

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Aš – město s nejkratším názvem

Aš – město s nejkratším názvem

V Ašském výběžku leží město s nejkratším názvem Aš. Dříve se uvádělo jako nejzápadnější město Česka, dnes toto prvenství získaly nedaleké Hranice. Mezi zajímavosti patří také to, že je město obklopeno ze tří stran Německem. Najdete zde také několik pamětihodností – např. sochu Dr. Martina Luthera, která je jedinou svého druhu v ČR či národopisné a textilní Muzeum s upravenou muzejní zahradou.

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Jméno města vzniklo pravděpodobně z označení vysoký nebo vyšší brod, na rozdíl od brodů, které se na Vltavě nacházely na jejím nižším toku.

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Uprostřed Šluknovského výběžku v okrese Děčín leží město Šluknov – nejseverněji položené město v České republice. První zmínky o Šluknovu pocházejí ze třináctého století. Zdrojem obživy starousedlíků bylo zemědělství a chov dobytka, jako vedlejší povolání tkalcovství.

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Město Jablunkov leží pod Jablunkovským průsmykem a bylo založeno na měděné stezce do Slezska v 15. století.

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších Příroda

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území. Pramení zde řeky Úpa a Bílé Labe. Plocha přírodní rezervace je 73 ha.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Vesnická památková rezervace v Rumburku – soubor podstávkových domů Památky

Vesnická památková rezervace v Rumburku – soubor podstávkových domů

Ulice s 18 podstávkovými domy tkalců, označovaná lidově jako Zvědavá ulička, byla po roce 1945 přejmenována na počest spisovatele Aloise Vojtěcha Šmilovského (1837-1883). Od roku 1995 je chráněna jako vesnická památková rezervace.

Další aktuality

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Krušných hor, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec. Zatoulejte se do krajiny močálů a rašelinišť, hlubokých lesů i na místa zaniklých obcí a osad. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků či lázeňskými městy.
30. květen 2024 6:52
Příroda, Karlovarský kraj