Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci
Zážitky

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

  • Vydáno13. července 2023
Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Vltavská NEJ – nejužší, nejhlubší, nejširší, nejmělčí...

Teče tu stejná voda, ale pražská Vltava je úplně jiná než Vltava na Šumavě. Je také krásná, ale jiným způsobem. Víte, že americký list The New York Times roku 2018 dokonce zařadil pražskou Vltavu do výběru deseti nejoblíbenějších vodních scenérií v Evropě? Dostala se tak do skvělé společnosti slavného mola v anglickém Brightonu, Plitvických jezer v Chorvatsku anebo fjordů u norského Bergenu. Vltavu si v Praze můžete užít nejen na populárních nábřežích, ale také z paluby vyhlídkových lodí a přívozů či procházkou na jeden z několika pražských ostrovů.

Pro Prahu byla Vltava dopravní tepnou, zdrojem životodarné vody i osou, která určila tvar osídlení. A závisela na ní také prosperita mnoha řemesel. Vltava dodnes jasně určuje, co je na levém a co na pravém břehu, o rodilých Pražanech se říká, že jsou křtění Vltavou a od řeky také v pražských ulicích začíná číslování domů. Z celkem 430 kilometrů dlouhého toku Prahou vede úsek dlouhý 31 kilometrů. Nejužší je na jihu v Modřanech, kde je od břehu ke břehu 40 metrů, naopak nejširší je u Šítkovského jezu poblíž Mánesa a Šítkovské vodárenské věže, kde se rozlévá do šířky 330 metrů.

Tam, kde kdysi byla Vltava nejmělčí a nejširší, tedy přibližně v místech dnešního Karlova, Mánesova a Hlávkova mostu, bývaly brody; celkem jich v Praze bylo šest. Podobných byste na dvousetkilometrovém toky Vltavy z Českých Budějovic do Prahy napočítali jen zhruba 20 až 25. Později je nahradily přívozy (mnohé z nich obnovily svůj provoz a fungují dodnes) a ještě později mosty. Naopak nejhlubší místo byste našli pod Vyšehradem a Libušinou lázní, kde Vltava dosahuje hloubky asi devět metrů.
 

Po vodě a na vodě – vyhlídkové plavby a pražské lodě

Kdo má rád vyhlídkové plavby, pro toho je Vltava rájem. Například pravidelnou linkou Pražské paroplavby se svezete od Rašínova nábřeží k přístavišti u Čechova mostu a dál přes plavební komoru u ostrova Štvanice až k zoologické zahradě. Dodejme, že právě na Rašínově nábřeží u Palackého mostu se konají oblíbené farmářské trhy, na kotvících lodích najdete originální bary jako je například Kayak Beach Bar, Riverside Bar a nedaleko Mánesa pak na břehu náplavky stojí legendární Restaurace Vltava, milovníci saunování mohou na Rašínově nábřeží během zimy využít Lázně na lodi a občas tu kotví také divadelní loď bratří Formanů. Raritou je loď Pivovar, kterou objevíte u nábřeží poblíž Štefánikova mostu; pivo se tu nejenom pije, ale rovnou i vaří.

pražské benátkyKratší, ale podobně oblíbené jsou vyhlídkové plavby pražskými Benátkami. Na lodě se nasedá v podzemí pod Křižovnickým náměstím, kde uvidíte pozůstatky starobylé románské Prahy a podplujete i pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu z 12. století, předchůdce Karlova mostu. Lodě odtud míří na kanál Čertovka a proplouvají kolem ostrova Kampa: cestou si vychutnáte právě ty pohledy, které PrahuVltavou vystřelily mezi desítku nejkrásnějších vodních scenérií v Evropě.
 

Pod vodou – s vltavskými vodníky na nebezpečná místa

Nejhlubší vltavské tůně pod Vyšehradem jsou opředené řadou pověstí. Týkají se například slavných vltavských vodníků; jeden z nich, vodník Pivoda, žije právě tady. Podobně známý je mstivý a zlý hastrman od Karlova mostu, který žije pod čtvrtým obloukem. Je prý nejhorší a nejžlučovitější hastrman v celých Čechách, který nevychází v dobrém s lidmi ani s ostatními vodníky. Je to také jedno z mála strašidel, které nechce být vysvobozeno, ve své činnosti si libuje a v neděli a o svátcích pracuje ještě s větším elánem než ve všední dny.

Protikladem je pak vodník Kabourek z Čertovky, strašidlo milé a dobrosrdečné, které miluje lahvové pivo. Jeho sošku uvidíte u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna, víc se o něm i dalších pražských přízracích dozvíte v Muzeu pražských pověstí a strašidel. Říkáte si, že jsou to stejně jen báchorky pro malé děti? Možná budete překvapení, ae i v těchto pověstech se ukrývá zrnko pravdy – místa, kde žijí údajní vodníci, jsou totiž skutečně nebezpečná. Jedná se o jakási svérázná varování před vodním živlem. Označují docela přesně zvlášť nebezpečná místa na řece.
 

Přes vodu aneb kolik mostů vede přes Vltavu?

Počítejte s námi: po proudu řeky je na území hlavního města jako první most Závodu míru na Zbraslavi. Druhý je Radotínský most na Pražském okruhu, s délkou bezmála 2,5 km označovaný za nejdelší v Česku. Třetí je železniční Branický most, lidově přezdívaný též most Inteligence, mezi Malou Chuchlí a Braníkem. Čtvrtý je Barrandovský most, dál pak začíná přehlídka těch nejznámějších staveb: pátý Vyšehradský železniční most, šestý Palackého a sedmý Jiráskův, osmý je Most Legií u Národního divadla. Devítka patří Karlovu mostu, desítka Mánesovu a jedenáctý je secesní Čechův most. Dvanáctý je Štefánikův most, třináctý Hlávkův most a čtrnáctý železniční Negrelliho viadukt. Patnáctý je Libeňský most, nad jehož osudy se nyní vznáší otazníky, šestnáctý Holešovický železniční, sedmnáctý most Barikádníků a osmnáctý nový Trojský most. Nahradil provizorní tramvajový most zvaný Rámusák; ten dosloužil v roce 2013.
 

Za každou otázkou se skrývá chyták

V otázce pídící se po počtu pražských vltavských mostů je jich hned několik: nezapočítali jsme totiž mosty, spojující břehy s ostrovy. Jeden vede ze smíchovského břehu na ostrov Císařská louka, druhý z Podolského nábřeží na pravém břehu Vltavy na Veslařský ostrov, další mosty spojují břehy s Dětským a Slovanským ostrovem, tři mosty vedou také přes plavební kanál, který odděluje Císařský ostrov od bubenečského břehu a Podbaby. Před svým zřícením koncem roku 2017 sem z trojského břehu vedla i Trojská lávka. Kdo si potrpí na detaily, měl by započítat i jednu lávku a pět můstků, vedoucích přes Čertovku na Kampu. Poněkud matoucí je název Novotného lávka; protože ale jde o řadu historických budov na konci Smetanova nábřeží, počítat ji nebudeme. Nejnovějším přírůstkem do početné rodiny pražských mostů bude od podzimu 2023 nově postavená lávka z Holešovic do Karlína – překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Takže až v některém z televizních kvízů zazní otázka, kolik je v Praze mostů, co byste odpověděli?
Restaurace Vltava na Rašínově nábřeží

Restaurace Vltava na Rašínově nábřeží

Tato stylová dřevěná restaurace s krásným výhledem na řeku Vltavu a Pražský Hrad stojí na náplavce přímo u přístaviště lodí PPS mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Byla postavena v roce 1945 rodinou Soukupových, kteří se sem v roce 1990 vrátili a dodnes ji provozují bratři Jan a René Soukupovi.

Lázně na lodi v Praze

1.12.
30.4.
Lázně na lodi v Praze

Relaxace v lázních na parníku s výhledem přímo na Hradčany. Takovou nabídku pro vás má každý den po dobu zimních měsíců pražské Rašínovo nábřeží. Stačí si on-line vybrat datum a následně čas, kdy přijdete.

Žluté lázně v Praze

Žluté lázně v Praze

Žluté lázně, místo, kde se snoubí relaxace, sport, kultura a gastronomie.

Branický železniční most – Most inteligence

Branický železniční most – Most inteligence

Jako Most inteligence bývá označován nejjižnější pražský železniční most přes Vltavu, oficiálně zvaný Branický, převádějící přes řeku jedinou kolej tzv. Branické spojky, která slouží především nákladní dopravě, mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Vršovice.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Železniční most spojuje pražské čtvrti Vyšehrad (Výtoň) a Smíchov. Je určen pro železniční přepravu a svému účelu slouží od začátku 20. století. Kromě vlaků se po něm mohou projít i chodci díky lávkám pro pěší.

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy

Divokou vodu si můžete užít také v Praze, a to na slalomovém kanále v Troji, kterou provozuje oddíl USK Praha. Obtížnost dráhy je klasifikovaná jako WW III-IV. Sjeďte si peřeje na kterých cvičí naši olympionici a mistři světa!

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce

Přívoz se sezonním provozem (konec března – konec října) nabízí atraktivní spojení oblasti Podolí a Zlíchova, a to včetně výhodných návazností linek pozemní dopravy v zastávkách Lihovar a Dvorce.

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie

Přívoz se sezonním provozem spojuje vltavské břehy pod modřanským jezem. Nabízí tak rychlé spojení Velké Chuchle a rozvíjející se oblasti na rozhraní Modřan a Hodkoviček. V provozu je od konce července 2023.

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Nabízí tak spojení zejména pro výlety, lze doporučit malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu – přívoz je v provozu od 25. března do 29. října 2023.

Lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.

Pražský přívoz P6 Nádraží Modřany – Lahovičky

Pražský přívoz P6 Nádraží Modřany – Lahovičky

Přívoz se sezonním provozem zajišťuje spojení vltavských břehů poblíž ústí Berounky. Tím nabízí především rychlé spojení z osídleného modřanského břehu na přírodnější levý břeh.

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Vydejte se na výpravu nejkrásnější částí Prahy po vodní hladině ve stylu Julese Vernea. Přivítá vás kapitán, který jako by z oka vypadl kapitánu Nemovi, a vezme vás na dobrodružnou plavbu do tajuplných zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi River Boats Prague a prohlédněte si historii Prahy tak, jak ji neznáte.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze

Palackého most je šestý most (ve směru toku) a třetí nejstarší dochovaný most přes Vltavu v Praze.

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika