Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Barrandovský most v Praze
Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.
Most spojuje čtvrť Braník na pravém břehu a Hlubočepy na levém břehu a je pojmenován podle Barrandova, protože do navazuje také na komunikaci sem vedoucí. Má čtyři pruhy v každém směru, je přístupný i chodcům a cyklistům. Je součástí Městského okruhu, objíždějící užší centrum Prahy. Jde o nejvytíženější komunikaci v České republice. Denně přes něj podle statistiky v roce 2017 projelo 142 000 vozidel.

Most byl postaven ve stylu brutalismu, většina povrchů je z betonu. Architektem dopravního uzlu byl Karel Filsak. Na předmostích jsou umístěny ohromné betonové plastiky sochaře Josefa Klimeše. Na pravém břehu je to Rovnováha, přezdívaná „Červ dobyvatel“. Na levém břehu jsou dvě betonové mísy, zvané „Hroší lázeň“ nebo také „Krmítko pro slony“.

Šířka mostu kolísá od 40 do 55 m, celková délka mostu je 352 m. Mostovka se nachází ve výši 15 m nad hladinou Vltavy.
 

Oprava Barrandovského mostu 2022 – 2025

1. etapa ukončena (oprava spojky Strakonická Jižní spojka – Braník)

2. etapa březen – listopad 2023: oprava severní poloviny jižního mostu ve směru Smíchov – Jižní spojka (dopravní omezení květen – srpen 2023)

3. etapa stavební sezóna 2024: opravy severní poloviny severního mostu ve směru Jižní spojka – Smíchov, Strakonice, Plzeň v březnu 2024 (2025). Předpokládaná dopravní omezení jsou plánována od května do srpna 2024. Zároveň dojde také k rekonstrukci cyklostezky na pravém břehu řeky, a především Modřanské ulice

4. etapa stavební sezóna 2025: opravy jižní poloviny severního mostu ve směru Jižní spojka – Hlubočepy v březnu 2025 (2026). Předpokládaná dopravní omezení jsou plánována od května do srpna 2025.
 

Zajímavosti Barrandovského mostu

  • Na mostě měla původně být socha prezidenta Zápotockého, architekt Filsak si ale ještě za bývalého režimu dokázal vyjednat vlastní volbu sochařské výzdoby (a přizval do projektu sochaře Josefa Klimeše).
  • "Barranďák" je jedním ze dvou šikmých mostů přes Vltavu v metropoli. Úhel křížení tohoto silničního mostu s tokem Vltavy je 53 stupňů (pro porovnání Železniční most pod Bulovkou překračuje řeku pod úhlem 45 stupňů).
  • Most se skládá ze dvou mostů vedle sebe, které stojí na společných pilířích.
  • Za jeden den po Barrandovském mostě projede víc než 140 tisíc aut.
  • Barrandovský most byl ve stavebním plánu Prahy opravdu dlouho. Snahy přemostit řeku v těchto místech začaly již před 200 lety – mezi Modřany a Chuchlí býval v roce 1756 lodní most, a to za doby obléhání Prahy pruským králem Fridrichem II. A i za první republiky a na samém začátku druhé světové války existovalo na přemostění v těchto místech 21 návrhů.
  • Náklady na postavení Barrandovského mostu se mezi lety 1978 – 1988 vyšplhaly na tehdejších 483 milionů korun.
  • Je jednou z prvních staveb předpjatého betonu – v 70. letech to byla ještě poměrně nová technologie. Využívá toho, že napjatá ocelová lana zvyšují pevnost betonu a omezují jeho prohýbání.

Aktuality

Dračí lodě v Malé Chuchli – závod i pro amatéry

XV. ročník Tragicky dračích tratí – dračí lodě pro profíky i amatéry. Jídlo, pití a hudba po celý den. Dětský koutek a projížďka na dračí lodi pro děti. Přihlásit se můžete do půlky května. Přijďte si užít sobotu do Malé Chuchle.
Praha 5, Praha

Noční koloběžkování v Praze

Oblíbená akce pro všechny milovníky koloběžkování s názvem Noční koloběžkování je tady!
Praha 4, Praha

Tři sestry – 39 let open air

Kapela Tři sestry slaví v roce 2024 39. narozeniny! A svou oslavu si hodlají řádně užít 17. – 18. května v Praze.
Praha 4, Praha

Hudební Hollywood o páté na Barrandově

V sále komunitního centra Podpalubí na Barrandově.
Praha 5, Praha

Happy Dog Show 2024

Happy Dog Show 2024 je největší charitativní akce pro všechny milovníky psů, která se koná 18. května 2024 v areálu Rosmarina v Modřanech v Praze. Každý pejsek má šanci se zúčastnit různých soutěží a ukázat se ve svém nejlepším světle. Každý pejsek přihlášený na výstavu obdrží dáreček za účast.
Praha 12, Praha

S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.
Praha 4, Praha

Prague Dragon Boat Festival 2024

V květnu opět hladinu Vltavy rozčeří stovky pádel.
Praha 4, Praha

Degustace organických vín a farmářských lahůdek

Degustace organických vín a farmářských lahůdek v příjemném prostředí Autentista Wine & Champagne Bar.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.
Praha 5, Praha

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.
Praha 5, Praha

Herecké a filmové kurzy pod vedením profesionálů

Divadelní a filmová společnost Zity Kabátové pořádá kurzy herectví, moderátorství, dabingu, zvukové tvorby, filmové a divadelní režie pod vedením profesionálů.
Praha 5, Praha

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj nabízí poutavou cestu časem, geologickou i lidskou historií. Dává nahlédnout až do prvohor, do období siluru a devonu. Její délka je 6 km a nabízí 14 poučných zastavení.
Praha 5, Praha

Branický železniční most – Most inteligence

Jako Most inteligence bývá označován nejjižnější pražský železniční most přes Vltavu, oficiálně zvaný Branický, převádějící přes řeku jedinou kolej tzv. Branické spojky, která slouží především nákladní dopravě, mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Vršovice.
Praha 4, Praha

Pěší stezka z Chuchle do Modřan

Z Velké Chuchle se lze projít až do Modřan po téměř pětikilometrové stezce. Od Branického mostu se táhne přes zalesněnou část Hodkoviček a Kamýku až do Modřanské rokle. Pražané, kteří mají rádi vycházky do přírody, najdou na trase spoustu přírodních zajímavostí.
Praha 4, Praha

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.
Praha 5, Praha

Přírodní koupání v pražských Modřanech

Pokud patříte k milovníkům koupání v přírodě, určitě vyzkoušejte příjemné travnaté plážičky v těsné blízkosti Vltavské cyklostezky v Praze 4 Modřanech.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.
Praha 4, Praha

Nippan Bakery

Japonská pekárna, kde se můžete na chvilku zastavit, nadechnout se vůně Japonska, koupit si čerstvý chléb, slané i sladké pečivo
Praha 5, Praha

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Restaurace Soho v Podolí

Restauraci Soho najdete na Podolském nábřeží nedaleko Dvorců. Nabízí luxusní pochoutky mezinárodní kuchyně, včetně sushi.
Praha 4, Praha

Lanýže od Markéty

Ochutnejte čerstvé lanýže a lanýžové produkty z Itálie.
Praha 4, Praha

Gemüse Corner Kebab

Proč se u nás z kebabu stalo jen jídlo ekonomické, nebo doping v opilosti nad ránem? Vždyť tuhle tureckou pochoutku jezdí do Berlína ochutnávat celý svět! Právě tam ji dotáhli k dokonalosti.
Praha, Praha