Úvod > Co chcete dělat? > Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově
Památky

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.
Trojská lávka je součástí významného pražského přírodního prostoru, rekreačních tras z městského parku Stromovky k výletním cílům v Praze-Tróji, (Zoo, Botanické zahrady, Trojskému zámku, vodáckému areálu...atp.) Dnešní stavba nahrazuje lávku, která se zřítila v prosinci 2017.

Lávka přes hlavní rameno Vltavy vznikala velmi dlouho, chodcům a cyklistům se otevřela na podzim roku 2020. Konstrukce je dlouhá 256 metrů, šíře dosahuje čtyř metrů. Lidé po ní mohou chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole (na staré lávce nařizovalo dopravní značení kolo vodit). Magistrát hl. m. Prahy očekává, že nová lávka vydrží nejméně sto let. Na rozdíl od té původní je konstrukce navržená tak, aby nekorodovala, a každý detail byl snadno kontrolovatelný, což byl problém té minulé.

Lávka z roku 1984, která v roce 2017 spadla, ale nebyla první, která z Troje na Císařský ostrov vedla. První provizorní přemostění zde vzniklo roku 1977 po velké povodni, která vzala původní přívoz. Mostek počátkem 80. let odnesla další velká voda.